КИЇВ (QHA) -

В інтерв'ю QHA заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука розповів про те, чому останнім часом звучать парадоксальні варіанти повернення окупованих територій України, чим загрожує вивід донбаських підприємств із української юрисдикції ватажком «ДНР» Олександром Захарченком і хто стоїть за блокадою Донбасу.

QHA: Занадто часто спливають альтернативні шляхи деокупації українських територій. Однак не завжди вони адекватні. Взяти, приміром, ініціативу депутата Андрія Артеменка.

Георгій Тука: Не бачу нічого поганого в альтернативних шляхах вирішення конфлікту на Донбасі. Сьогодні тільки ледачий не говорить про те, що Мінські угоди не працюють. З приводу пана Артеменка у мене дві тези. Перша — я ніколи не підтримаю ідею передачі Криму в оренду. Друга — варто розібратися, хто стоїть за цим депутатом. Мильна бульбашка, про існування якої ніхто в Україні не знав, раптом потрапляє на шпальти американської газети The New York Times, попередньо відвідавши Москву. Тому багато питань про те, хто, як то кажуть, цю жінку танцює.

QHA: Чи можна створити майданчик для діалогу щодо повернення Криму, який змусить Росію піти з півострова?

Г. Тука: Проблема з Кримом набагато складніша. Росія категорично відмовляється від будь-яких переговорів щодо Криму. Поки я не готовий сказати, якою саме має бути платформа для діалогу відносноо Криму.

QHA: Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що українські дипломати підготували конкретний план з повернення окупованих територій Донбасу, не пов'язаний з поступками путінському режиму. Ви знайомі з ним?

Г. Тука: Краще запитайте у самого Авакова про його план. Я не можу коментувати його виступ.

QHA: Чи є у міністерства ТОТ та ВПО план деокупації Донбасу?

 Г. Тука: У нашого міністерства план є. І в ньому немає силової складової. Першим пунктом у ньому йде посилена боротьба з корупцією уздовж лінії розмежування. Можливо, саме він і викликав таку неадекватну реакцію «Самопомочі»...

QHA: Чи можна забезпечити поставки електроенергії та води до Авдіївки та інших районів, котрі піддаються обстрілам?

Г. Тука: Перший крок, визначений у Мінських угодах, — забезпечити мир. На жаль, завдяки протилежній стороні, а не нашим військовослужбовцям, цей пункт систематично порушується. Чесно кажучи, починати треба з того, щоб бойовики припинили обстріли українських територій.

QHA: Захарченко каже про захоплення українських підприємств для передачі в управління терористичним угрупованням «ДНР». Яке майбутнє таких компаній і чи зможуть вони експортувати продукцію до Росії?

Георгій Тука: Звичайно, вони (бойовики «ДНР». — Ред.) можуть захопити українські підприємства. Але це повністю буде суперечити Мінським угодами. Вони не здатні використовувати наші підприємства як самостійні, не задіяні в вертикалі компаній української юрисдикції. Абсолютний блеф, що завтра-післязавтра ці підприємства переорієнтуються на російський ринок. Ніхто там не чекає напівфабрикати. Якщо загрози Захарченка про так звану «націоналізацію» вступлять у силу, такі підприємства просто зникнуть. А керівникам я хочу нагадати, що в разі згоди на передачу компаній вони будуть підлягати кримінальній відповідальності за фінансування тероризму.

QHA: Скільки Україна втратить від захоплення сепаратистами металургійних заводів і пов'язаних із ними коксохімів? Деякі експерти називають цифру 2% від загального ВВП України.

Г. Тука: Точних цифр не скажу. Повинно бути урядова нарада на цю тему. Паралельно Мінекономіки і Державна фіскальна служба прораховують можливі наслідки для держави.

QHA: Офіційний Київ за фактом виявився безсилим проти блокади Донбасу?

Г. Тука: Серед тих, хто блокує залізниці, є три категорії. Перша група — організатори. Навіть якщо у них депутатські мандати, з ними потрібно поступати, виходячи з норм законодавства. Друга — «балакучі голови», група підтримки Семена Семенченка. І третя, найчисленніша — чесні вояки. Вони захищали нас, ризикуючи життям і здоров'ям. З ними треба просто говорити. Вони абсолютно дезорієнтовані брехнею «Самопомочі». З ветеранами АТО я говорив у суботу — повірте, за годину-дві діалогу люди абсолютно змінюють точку зору.

Розмовляв Тимур Петров

QHA