КИЇВ (QHA) -

Комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин рекомендував об’єднати три законопроекти, які стосуються захисту політв’язнів держави-агресора та заручників незаконних збройних формувань, і розробити один комплексний законопроект з урахуванням усіх зауважень та пропозицій.

Як передає кореспондент QHA, така рекомендація була озвучена сьогодні за підсумками обговорення законопроектів на засіданні комітету.

Водночас, варто зазначити, що, через відсутність кворуму, Комітет сьогодні лише обговорював законопроекти і ухвалював рекомендаційні рішення, в розрахунку на те, що завтра у парламенті комітетський кворум буде зібраний і буде можливість проголосувати рішення. Так, на сьогоднішньому засіданні з 10 членів були присутні лише троє. За словами голови Комітету Григорія Немирі, інші члени комітету були відсутні з поважних причин: у закордонних відрядженнях знаходяться Мустафа Джемілєв (у Лондоні) та Рефат Чубаров (в Болгарії); Василь Брензович перебуває в Ужгороді «у зв’язку із останніми подіями»; Георгій Логвинський — у місцевому відрядженні в межах Києва; Юлія Тимошенко — на лікарняному; причин відсутності Олександра Фельдмана та Вадима Рабіновича голова Комітету не назвав. Окрім Григорія Немирі, на засіданні були присутні члени комітету Валерій Пацкан та Ірина Суслова, а також помічники авторів законопроектів.

На обговорення Комітету планувалося винести три законопроекти: «Про правовий статус осіб, які незаконно позбавлені волі незаконними збройними формуваннями, правоохоронними органами іноземної держави, або незаконно засуджені» (№7452, автори — Ю. Шухевич, О. Третьяков, А. Білецький, О. Петренко); «Про засади правового і соціального захисту заручників, інших незаконно позбавлених волі осіб» (№8006, автори — І. Геращенко, М. Іонова, М. Джемілєв та ін.); «Про визнання політичними в'язнями осіб, позбавлених волі з політичних мотивів за рішенням органів влади Російської Федерації, та умови і порядок надання їм державної соціальної допомоги та пільг» (№6700, автор М. Джемілєв).

Однак, на початку засідання помічник нардепа Юрія Шухевича повідомив, що сьогодні автори прийшли до консолідованої позиції об'єднати два законопроекти (№ 7452 та № 8006) в один. Згадані законопроекти планується відкликати і зареєструвати один законопроект зі всіма висловленими зауваженнями та внести його до Ради. На думку авторів обидвох законопроектів, це збільшить шанси на проходження консолідованого документу в стінах парламенту.

Григорій Немиря запропонував доєднати до двох вищеназваних і третій законопроект (№ 6700), оскільки він стосується схожих питань захисту політв’язнів, що постраждали від дій країни-агресора — Росії, і вже на базі трьох документів розробити один консолідований, який і вноситимуть до парламенту.

На думку Немирі, в єдиному законопроекті доцільно розширити питання термінології, зокрема, зробити так, щоб їхня дія розповсюджувалася у тому числі і на тих політичних в’язнів-громадян України, які вже знаходяться у в’язницях Російської Федерації за кримінальними звинуваченнями судів країни-агресора.

Так, народний депутат Ірина Суслова підтвердила, що ніхто з тих, хто сьогодні перебуває в ув’язнені в Російській Федерації — не підпадають під категорію «політв’язнів», визначену в одному із законопроектів, тому що вони сидять за кримінальними справами, а не за політичними мотивами. Тому необхідно переглянути формулювання, щоб врахувати усі відповідні нюанси в новому єдиному законопроекті.

Окрім того, вважає Немиря, необхідно прибрати із законопроектів недоречні формулювання: приміром, перший у назві містить вислів «незаконне позбавлення волі незаконними збройними формуваннями».

— А хіба можуть законно позбавити волі незаконні збройні формування? Ясно, що ні, — резонно зауважує голова Комітету.

Представник юридичної служби Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Андрій Павловський також зазначає, що один із законопроектів стосується переважно тих, хто зазнав політичних репресій з боку окупаційної російської влади в Криму, тоді як інший (№ 8006) у першу чергу стосується осіб, які незаконно позбавлені волі на території ОРДЛО, тобто фактично стали в’язнями, заручниками незаконних збройних формувань. На його думку, це різні категорії постраждалих і акценти у їхній підтримці мають бути різними, але доцільно це зробити в єдиному компромісному документі.

— Ці законопроекти дійсно розглядають різні аспекти, хоча й стосуються однієї й тієї ж сфери, і логічно було б доопрацювати їх у тому числі шляхом об’єднання в один законопроект, який би вже торкався усіх цих сегментів і досить детально визначив і термінологію, і обставини, за яких ці люди визначаються тими чи іншими особами, і те, як саме їм може допомагати держава, і на які пільги вони можуть розраховувати. Заручники захищаються певними процедурними моментами у тому числі і на рівні Мінської групи, а в той же час особи, позбавлені волі з політичних мотивів — для них дуже важлива і правова підтримка, у тому числі законом. Тому все це доречно об’єднати і виписати в одному законопроекті.

Підсумовуючи обговорення пропозицій щодо об’єднання законопроектів № 7452, 8006, 6700, Григорій Немиря зазначив, що необхідно оперативно пройти всю процедуру і не відкладати розробку консолідованого законопроекту та його розгляд у довгу шухляду. Оскільки, приміром, законопроект авторства Мустафи Джемілєва № 6700 зареєстрований ще у липні минулого року. Голова Комітету також акцентував, що підтримка заручників і політв’язнів вимагає бюджетних витрат, тож необхідно прийняти усі відповідні подання, не очікуючи на затвердження і ухвалення бюджету на 2019 рік.

— Комітет рекомендує авторам трьох законопроектів повернути їх на доопрацювання, а згідно з неформальною домовленістю між авторами законопроектів, про яку ми почули сьогодні, вони їх відкликали, і подати найближчим часом один, який би враховував питання охопленння не лише Криму, але й Донбасу, і не звужував термінології щодо «політичних в’язнів», «заручників», — підсумував Григорій Немиря.

Раніше повідомлялось, що Верховна Рада закликала парламенти країн світу засудити політичні репресії Росії проти громадян України та допомогти звільнити політичних в'язнів РФ.

QHA