КИЇВ (QHA) -

Українські політики згадали про Кримський півострів у річницю анексії — 23 лютого в парламенті був оголошений День Криму. З трибуни Верховної Ради вони закликали не забувати про заручників Росії та обіцяли звільнити Крим.

— Ніхто не повинен забувати про окупований Крим і долі українців, які залишилися в окупації, — сказав голова Верховної Ради Андрій Парубій, відкриваючи ранкове пленарне засідання.

Перший заступник спікера Ірина Геращенко підкреслила, що політики сьогодні повинні не витрачати час на сварки, а робити все, щоб Крим повернувся до складу України.

Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров нагадав про те, що відбувалося 26 лютого 2014 року біля стін Верховної Ради Автономної Республіки Крим у Сімферополі. У той день близько 15 тисяч кримчан висловили незгоду із захопленням півострова і приєднанням його до РФ.

Два мітинги, що були організовані партією «Русское Единство» та Меджлісом кримськотатарського народу, закінчилися кровопролиттям. У зіткненнях загинули щонайменше дві людини.

У ніч з 26 на 27 лютого 2014 року російський спецназ захопив Верховну Раду і Раду Міністрів Криму. Пізніше Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу за організацію масових заворушень. Були заарештовані Ахтем Чийгоз, Ескендер Кантемир, Мустафа Дегерменджі, Ескендер Емірвалієв, Алі Асанов та Арсен Юнусов, що стали фігурантами «сутички 26 лютого».

— Усі ті події, які відбувалися 26 лютого біля стін Ради, не повинні за жодних умов бути справою російських судів. Мітинг був організований на захист територіальної цілісності України, — сказав Рефат Чубаров на презентації доповіді Міжнародної експертної групи, яка реконструювала події 26 лютого.

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв заявив, що всі звинувачення «влади» Криму на адресу учасників мітингу 26 лютого абсурдні.

— Вони (окупаційна влада Криму. — Ред.) говорять, що наше зібрання було несанкціонованим. Це означає, що ми на своїй українській землі повинні звертатися до Москви за дозволом! Це абсурд. При цьому найагресивніші дії були виконані бандою Аксьонова та самообороною Криму... Те, що зараз було зроблено, — це величезна робота, і важливо, щоб про це знало світове співтовариство, — сказав Джемілєв про доповідь експертної групи.

У матеріалах судової справи Ахтема Чийгоза, за словами російського адвоката Миколи Полозова, згадується цікавий факт. Один із свідків — колишній український міліціонер — на допиті повідомив, що 26 лютого близько 22:00 міліція отримала наказ перейти на звичайний режим охорони адміністративних будівель. Очевидно, місцева влада готувалася до здачі Верховної Ради і Ради Міністрів Криму. На наступний день, 27 лютого, спеціальні сили російських військових захопили всі адміністративні будівлі на півострові.

Як повідомив QHA прокурор АР Крим Гюндуз Мамедов, зараз розслідується кілька справ, пов'язаних із мітингом 26 лютого — про держзраду, замах на територіальну цілісність України і нанесення тяжких тілесних ушкоджень учасникам мітингу міліціонерами. За словами прокурора, на даний момент встановлено сім осіб — представників правоохоронних органів Криму, вина яких доведена.

Експерт з мирних зібрань Володимир Яворський заявив, що відповідальність за ескалацію лежить на кримських правоохоронцях, і зазначив, що протягом всього мітингу заступник голови Меджлісу Ахтем Чийгоз не вів себе як організатор.

— Імені Чийгоза немає в заявці на проведення мітингу. Не виступав він і з закликами або зверненнями. Але саме йому інкримінують «організацію масових заворушень», — сказав Яворський.

У звіті Міжнародної експертної групи за «справою 26 лютого» стверджується, що фактичними організаторами проукраїнського мітингу були Рефат Чубаров і Енвер Арпатли.

Але головне — як стверджують експерти, розслідувати події 26 лютого 2014 року в Криму повинна Україна, яка де-факто і де-юре контролювала територію півострова.

Жертвами окупаційної влади стали не тільки політичні та громадські активісти, але і всі незгодні з «русским миром» жителі півострова. Закриті незалежні медіа, продовжується тиск на всі релігійні громади, крім РПЦ, людей вбивають, викрадають, кидають за ґрати і переміщують з Криму до Росії всупереч їх волі. Сім'ї заарештованих кримських мусульман, у кожній з яких, як правило, мінімум три дитини, залишаються без годувальників. Українське правосуддя в Криму не діє, тому кримчани виявилися заручниками Кремля.

Тимур Савін

QHA