КИЇВ (QHA) -

Заступник голови Комітету у закордонних справах Верховної Ради України Борис Тарасюк дотримується думки, що тільки США, як держава-підписант Будапештського меморандуму, може залагодити військовий конфлікт на Донбасі, розпочатий Росією. Про це він сказав у вступному слові на навчальному модулі «Зовнішня політика», передає кореспондент QHA.

Також він запевнив усіх присутніх у залі в тому, що перспектива членства України в НАТО закріплена у Бухарестської декларації.

— Однак ситуація далеко не така "рожева", як видається. Деякі провідні країни-члени НАТО, зокрема і ті, які зараз намагаються допомогти відновити мир на Донбасі, досить скептично ставляться до членства України в НАТО. І, звичайно, в умовах, коли Україна перебуває у стані війни з РФ, у НАТО не досягнуто консенсусу щодо вступу України до Північноатлантичного альянсу. І ніхто не хоче вплутуватися в українсько-російську війну, зазначив Тарасюк.

За його словами, з початком російської агресії в Україні Альянс виявився розгубленим, і це стосувалося всіх країн-членів НАТО, зокрема і США. Ця розгубленість тривала до Варшавського саміту НАТО, який відбувся у липні минулого року, де було прийнято низку важливих стратегічних рішень щодо протистояння російській агресивній політиці.

Однак Україна все ж залишається невдоволеною позицією деяких країн-підписантів Будапештського договору.

— Ми не можемо бути задоволені тим, як деякі провідні країни-члени НАТО, а саме США і Великобританія, виконують свої політичні зобов'язання за Будапештським меморандумом. Практично вони усунулися від виконання своїх політичних зобов'язань, які взяли на себе в грудні 1994 року, коли Україна втратила третій за величиною ядерний потенціал у світі, сказав Тарасюк.

На думку народного депутата України, коли українська сторона відмовилася від Женевського формату переговорів із врегулювання конфлікту на Донбасі, вона припустилася великої помилки, адже в такому випадку випали такі важливі гравці, як США і Великобританія. Зате цю роль взялися виконувати Франція і Німеччина, які, незважаючи на всі докладені зусилля, не змогли принести мир на Донбас. Очевидно, що їхня військова і політична вага недостатні, щоб розмовляти на рівних із Російською Федерацією. Саме тому необхідно залучити до переговорного процесу США, які можуть допомогти у вирішенні військового конфлікту на окупованих українських територіях.

З обранням нової президентської адміністрації ми бачимо активізацію США у цьому напрямку. Зокрема призначення спеціального представника державного департаменту Курта Волкера, який відповідає за ці переговори. Мені доводилося неодноразово з ним зустрічатися, і я маю сказати, що ця людина знає, хто винен, і знає, що робити. Питання полягає лише в тому, чи виникне у російського керівництва воля прислухатися до представників американської адміністрації і піти на врегулювання конфлікту, зазначив Тарасюк.

На його думку, ситуація з російською окупацією на Донбасі не вирішиться до президентських виборів у РФ, і тільки після наступного обрання Путіна президентом переговори можуть зрушити з місця.

QHA