КИЇВ (QHA) -

У п'ятницю 16 червня секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що «подальше звільнення окупованих територій у рамках АТО неможливе, потрібен новий формат протидії РФ».

— Коли Європа відкриває для нас двері у вигляді отримання безвізового режиму, ми повинні зробити так, щоб в ці двері не полізли носії антиєвропейської агресивної ідеології «русского мира», терористи, диверсанти, провокатори, злочинці. Та й себе, у першу чергу, ми повинні захистити від цієї небезпечної інфекції, — уточнив він.

У відповідь на заяву Турчинова президент України Петро Порошенко під час свого візиту на Донбас підкреслив, що «припинення антитерористичної операції проти бандформувань на Донбасі може залишити Україну беззахисною в умовах агресії».

— Якщо ми скасуємо АТО і в той же час не надамо військовим права діяти адекватно в умовах агресії — залишимо Україну беззахисною, — сказав глава держави.

Він зазначив, що доручив експертам і народним депутатам розробити законопроект щодо реінтеграції Донбасу, який передбачає низку заходів з повернення ОРДЛО під контроль України.

— За моїм дорученням був розроблений проект законодавчого акта, який називається «Про реінтеграцію окупованих територій Донбасу в Україні». Він охоплює цілу низку заходів і кроків, які треба буде здійснити для забезпечення реінтеграції, для визначення правового режиму, — пояснив президент.

Однак у Верховній Раді вже зареєстровані три законопроекти, що регулюють окреслену президентом і секретарем РНБО сферу: №№ 6400, 6400-1, 6400-2. Кожна із законодавчих ініціатив пропонує своє визначення правового статусу ОРДЛО і Криму.

Кореспондент QHA поспілкувався з ініціатором одного зі згаданих законопроектів — народним депутатом, секретарем Комітету з питань соцполітики, праці і пенсійного забезпечення Наталією Веселовою.

Нардеп не впевнена в конструктивності позиції президента і секретаря РНБО у цьому питанні.

— Активність президента і секретаря РНБО у питаннях нормативно-правової зміни статусу реінтеграції окупованих територій Донбасу в подальшому можуть бути використані в передвиборних перегонах. Я не впевнена, що зазначений законопроект буде працювати.

На її думку, в умовах ведення гібридної війни з РФ українська влада та її представники не повинні розпорошуватися на якісь внутрішні процеси, в яких керуються емоціями.

— Ми більше повинні зосереджуватися на міжнародній політиці, досягнення якогось взаєморозуміння з нашими міжнародними партнерами, тому що без їх підтримки ми не виграємо війну і ми не повернемо свої території — ні Донбас, ні Крим, — підкреслила Веселова.

Коментуючи власний законопроект «Про визначення правового статусу окупованих територій Криму і Донбасу», вона нагадала слова народного депутата Єгора Соболєва про те, що основним змістом цього документа має бути встановлення держкордону по лінії розмежування.

На думку ж Веселової, неправильно і неприпустимо «віддати тимчасово свою територію ворогу, зміцнити країну, а вже потім повертати»:

— Якщо вже ми боремося за наші території, людей, то ми не повинні відступати ні на один метр і тримати оборону. Ми повинні просуватися тільки вперед. Якщо це дозволено міжнародними угодами, у тому числі Мінськими, згідно з якими ми вимагаємо від усього світу дотримання санкцій — і це наше найголовніша зброя. Мій законопроект наголошує на тому, що Крим і ОРДЛО мають дещо відмінний статус окупованих територій. Саме це підкреслюється навіть у назві мого законопроекту.

Веселова розповіла, що, згідно зі світовим досвідом, найголовніше — визнати факт окупації на міжнародному рівні. Таким чином, визнання цього факту ПАРЄ — перший крок до міжнародного визнання окупації Росією частини Донбасу.

— Далі у нас позови України проти РФ до міжнародних судів — це другий крок. І далі ми повинні рухатися саме цими кроками. Ми повинні привертати увагу всього світу до цієї проблеми, щоб градус дискусії не знижувався і проблема залишалася актуальною, — підкреслила нардеп.

Веселова впевнена в необхідності збереження санкцій, які були введені відносно РФ з боку ЄС і США, щоб, коли економіка Росії ослабне, мати можливість диктувати країні-агресору свої умови. А оскільки чіткого плану звільнення Криму і ОРДЛО від окупантів України на сьогоднішній день не має, дуже важливо зміцнювати бойову міць Збройних сил. Адже в будь-який момент українські воїни повинні бути готові йти у наступ.

ФОТО: інтернет

QHA