КИЇВ (QHA) -

Таку думку в ефірі Радіо «HAYAT» нещодавно висловив політолог, народний депутат України (4-го, 5-го та 6-го скликання) Тарас Чорновіл, який 2004 року, після самоусунення Сергія Тигипка від виконання обов’язків керівника виборчого штабу Віктора Януковича, очолив його заздалегідь безнадійно програшну президентську кампанію, але згодом, ще 2008 року, добровільно покинув лави Партії регіонів.

Але повернемося в наш час. Нещодавно не найбіднішому громадянину України Віктору Януковичу українське правосуддя надало безкоштовного адвоката. Причому вже не вперше.

Нагадаємо, що заочний процес над Віктором Януковичем в Оболонському районному суді столиці розпочалося ще цієї весни. На даний момент відбулося сім засідань. На останньому з них адвокат Віталій Мешечко відмовився від виконання своїх обов’язків, тому 21 серпня Київський регіональний центр з надання безкоштовної вторинної правової допомоги призначив нового державного адвоката Януковичу. Ним став Максим Герасько, який свого часу захищав генерала Олексія Пугача, засудженого до довічного ув’язнення за вбивство журналіста Георгія Гонгадзе. Ще раніше, 5 липня, Віктор Янукович відмовився від послуг попередніх своїх адвокатів – Віталія Сердюка та Ігоря Федоренка.

Наступне восьме засідання судового процесу над колишнім главою держави відбудеться 6 вересня.

Тарас Чорновіл вважає абсолютне виправданим позицію нинішньої прокуратури та її керівника Юрія Луценка, які не стали підшивати до слідчої справи усі злочини колишнього керівника держави, а зосередилися на головному – пошуку доказів факту зради Батьківщині. Причому, на думку експерта, який дуже добре знає ростовського втікача, склад злочину був очевидним ще задовго до подій осені 2013 – зими 2014 року.

Пропонуємо вашій увазі фрагмент бесіди Тараса Чорновіла з журналістом QHA

QHA: Тарасе В’ячеславовичу, звісно Москва та наша п’ята колона оцінює заочний судовий процес над Януковичем, як суто політичний, тож, на думку пропагандистів Кремля, він не може бути неупередженим. А на ваш погляд – у правовому сенсі чи все в його проведенні відповідає нормам права?

Тарас Чорновіл: Абсолютно! Хочу нагадати, що процес готувався ще попередниками Юрія Луценка, генпрокурорами Яремою та Шокіним, як справа з величезною кількістю звинувачень.

Я особисто, як людина, яка була в тій команді і дуже добре знає Януковича, в Генеральній прокуратурі давав свідчення, принаймні з семи-восьми епізодів звинувачень у державній зради. Бо вона була помітна вже під час укладання угоди щодо вільної торгівлі з країнами СНД чи після підписання Харківських домовленостей, якими за знижку ціни на газ пролонговане до 2042 року перебування Чорноморського флоту РФ у Севастополі, або за фактом зриву угоди про асоціацію з ЄС. Усі ці епізоди, за первісним задумом нашої прокуратури, мали розглядатися в рамках однієї кримінальної справи.

А тепер уявляємо собі – ці матеріали потрапляють до суду. Ви здогадуєтеся, як із цим масивом матеріалів захист Януковича міг би тягнути, викликаючи тисячі свідків. Там й без того спостерігається штучне  затягування процесу…

QHA: До речі, на останньому судовому засіданні з’ясувалося, що його адвокат вирішив подати у відставку.

Т.Ч.: Це теж елемент затягування процедури. На адвоката могли тиснути, або йому заплатили, або запропонували хороше кар’єрне майбутнє. Скажімо, увійти як молодший партнер до тієї юридичної групи, яка його зараз захищає. Інакше як розуміти той факт, що державний адвокат кілька місяців вів справу, вона для нього була легка і зрозуміла, а тут раптом виявляється, що вона йому не під силу! Так не буває, адвокат так себе не спалює, розписуючись у власній безпорадності, і я думаю, що там є корупційна складова.

Але у будь-якому випадку, якби до звинувачень долучали весь обсяг звинувачень екс-гаранту, то це все затягнулося на десять років. І що зробив Луценко? Він вибрав з цього масиву один епізод, де нема до чого присікатися. Які експерти? Які свідки? Про що можна говорити? Янукович особисто підписав документ із закликом ввести іноземні війська в Україну.

Він особисто на той момент вважав себе президентом України. Те, що Верховна Рада прийняла рішення про його усунення з посади, він не визнав. Тож він звернувся до сусідньої країни, яка вирішала за доцільне на той момент вважати його чинним керівником України, і у вищому законодавчому органі Росії, у Раді Федерації цей документ був розглянутий і на підставі цього прохання російський парламент дав добро своєму Верховному головнокомандувачу на введення російських військ на українську територію. Тобто маємо закінчений склад злочину. Більш того, цей документ був офіційно зареєстрований у Секретаріаті Радбезу ООН – найвищої у світі інстанції, вище якої лише Господь Бог…

QHA: Це той папірець, яким покійний нині Чуркін (Віталій Чуркін – колишній постійний представник РФ в ООН) розмахував на засіданні Радбезу?

Т.Ч.: Так-так, але цей папірець, після його реєстрації в ООН, став на рівень Міжнародної конвенції. Будь-який внутрішній документ, російський чи український, за ієрархічним статусом не має такого рівня! Отже, офіційно документ був зареєстрований і на його основі розпочалася російська агресія. Тобто державна зрада тут очевидна на всі сто відсотків!

І тепер у цій справі можливе єдине гальмо – спроба захисту Януковича затягувати процес. Інших перешкод для швидкого винесення судового вироку не існує. Питання практичне – коли ж його оголосять? За умов принципу змагальності суду, ця гілка влади не може не прислухатися до позиції захисту та їхніх забаганок.

Якби в нас була американська система судочинства, то суддя би наклав на першого (відомого) адвоката мільйон доларів штрафу за штучне затягування, потім виписав би стотисячний штраф його менш відомому наступнику, і тоді ніхто б не ризикнув затягувати процес.

В умовах Сполучених Штатів цей процес пройшов би за два, максимум три тижні. В Україні ж, в силу того, що в нас суцільна демократія, що в нас підозрюваний має значно більше прав, ніж потерпіла сторона, захист може розтягнути такі зрозумілі справи десь на півроку. Але я сподіваюся, що до кінця цього року вирок набуде чинності.

QHA: А чи Росія віддасть нам Януковича після оголошення судового вердикту?

Т.Ч.: За нинішніх персоналій в російській владі – звісно ні. Але для нас принципово важливе інше. Оскільки були скоєні злочини проти української держави, внаслідок яких загинули люди, нам треба, щоб ця особа була засуджена.

Окрім символічного чинника і міркувань справедливості є ще й процесуальний бік справи. У Януковича є маса майна та капіталу. Оскільки наші законодавці (насамперед з-поміж членів фракцій «Батьківщини», Радикальної партії та Опоблоку) заблокували та не підтримали закон про спецконфіскацію, то ми не маємо права все це конфіскувати за спеціальною процедурою, потрібне рішення суду.

QHA: А чи можуть законодавці повернутися до повторного голосування цього законопроекту, скажімо, якщо трохи його змінять чи зареєструють під іншою назвою?

Т.Ч.: Теоретично так, але очевидно, що на практиці голосів забракне. Тому такий важливий вирок у справі про державну зраду Януковича, за яким, згідно 111-ї статті Карного кодексу,  йому світить 15 років ув’язнення в колонії сурового режиму та конфіскація майна, бо відчуження того ж Межигір’я відбулося дещо сумнівно.

Друге. З цим вироком ми звертаємося до Швейцарії, Німеччини, Нідерландів, де є активи Януковича, та кажемо: «Панове, ось рішення суду, тож просимо це майно передати нашим судовиконавцям, або ці рахунки перерахувати до української скарбниці!».

Зараз вони не мають юридичних підстав для передачі Україні цих активів. Гнівні газетні публікації про злочини режиму до звернення до закордонних партнерів не причепиш – потрібні саме вироки суду.

Крім того, вирок суду стане частиною формального звинувачення Російської Федерації, оскільки суд може винести спеціальне визначення на адресу Росії та її керівництва. Адже це була не просто зрада Януковича у форматі приватного проступку, співрозмірного зі зрадою багатьох коллаборантів з-поміж силовиків Криму і Донбасу! Внаслідок його абсолютно незаконною прохання Росія здійснила агресію проти нас, анексувавши Крим, порушивши тим самим всі міжнародні конвенції, договори та укладені раніше двосторонні угоди.

Тобто з конкретного моменту (документально зафіксованої на прохання Януковича до Путіна дати звернення) Російська Федерація стала фігурантом зрадницької діяльності Януковича, що в контексті нинішнього військово-правового протистояння з Росією для нас дуже важливо.

Спілкувався Олександр Воронін

ФОТО: Інтернет

QHA