КИЇВ (QHA) -

Сполучені Штати Америки надали Україні 658 млн дол. на матеріальну, технічну та консультативну допомогу в сфері оборони, що становить 7% всього військового бюджету держави. Про це йдеться в дослідженні аналітиків Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони (НАКО) і британської організації Transparency International Defence and Security під назвою «Удосконалення системи: як підвищити ефективність допомоги у сфері оборони».

У доповіді наголошується, що Україна отримала також відчутну допомогу від Великобританії та Канади. Країни-донори надавали їй броньовані позашляховики, прилади нічного бачення і тепловізори, безпілотники, військову форму та медичне обладнання.

Згідно з дослідженням, в Україні спостерігається надмірна засекреченість і висока непрозорість з військових закупівель та їх планування. Через це донори не можуть визначити першочергові потреби української армії.

— Ключові документи в сфері закупівель військової техніки засекречені. Йдеться про державне оборонне замовлення, річний план закупівель озброєння та техніки. Міжнародна допомога, яка надається західними партнерами Україні в зв'язку з агресією Росії на Донбасі, не завжди використовується ефективно, — зазначають автори доповіді.

Аналітики розробили рекомендації щодо реформування сфери надання Україні міжнародної допомоги. Серед перших кроків — внесення українським парламентом змін до закону «Про державну таємницю», встановлення єдиної правової бази з управління міжнародною допомогою і формування країнами-донорами чітких вимог до української влади щодо зменшення корупційних ризиків у сфері оборони.

— Для подолання корупційних ризиків у секторі оборони потрібна політична воля. Якщо донори поставлять конкретні умови щодо отримання допомоги, то наші лідери почнуть вживати заходів, а саме — знижувати секретність у держоборонзамовленні, реформуванні концерну «Укроборонпром» і так далі, — зазначив у коментарі QHA співзасновник НАКО Олег Рибачук.

Генерал-полковник британської армії Тім Еванс, що входить до складу Національного антикорупційного комітету з питань оборони, зазначив, що ситуація в Україні напружена, а її владі «не варто ховатися за завісою секретності».

— Ми прекрасно розуміємо, що частина військової інформації повинна бути в секреті. Але щоб підвищити довіру фінансових донорів, потрібно діяти максимально відкрито, — сказав генерал на презентації доповіді НАКО в середу в Києві.

Довідка. НАКО — проект Програми протидії корупції в сфері безпеки і оборони Тrаnsраrеnсу Іntеrnаtiоnаl (TI) за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів. Комітет складається з шести осіб. Співголовами є колишній уповноважений представник з питань боротьби з корупцією в Словенії Драго Кос і співзасновник комітету Олег Рибачук.

До комітету також входить генерал-лейтенант британської армії Тімоті Еванс, який раніше командував Об'єднаним корпусом швидкого реагування НАТО.

Членом комітету є і Джеймс Вассерстром, екс-голова наглядової ради комунальних підприємств Місії ООН в Косово.

ФОТО: Military Navigator

QHA