ВАШИНГТОН -

Президент Америки Дональд Трамп все ще не використовує важелі контролю над зовнішньою політикою США і неспроможний передбачити хід розвитку подій. Нова адміністрація Білого дому діє «на автопілоті» і фактично продовжує політику Барака Обами.

Трамп з перших днів свого президентства був змушений сконцентруватися на внутрішній політиці і чинити опір різкій критиці, зокрема з боку ЗМІ. Тому немає нічого дивного в тому, що деякий час зовнішня політика Білого дому перебуватиме під впливом мислення часів президентства Обами, чому сприятимуть кадри Обами як у Пентагоні, так і у Центральному командуванні Збройних сил США (CENTCOM).

Порожнеча, яку залишила після себе адміністрація Барака Обами, все ще нічим не заповнена, і, здається, на це піде чимало часу. Весь світ розплачується за непродумане виведення американських військ з Близького Сходу та з інших конфліктних регіонів. Саме це і є причиною конфліктів, які відбуваються в усьому світі.

Порожнеча, залишена США, відчувається всюди, зокрема на Близькому Сході, де громадянське протистояння переросло у фазу кривавих воєн, а також у плані проблем з безпекою, з якими стикається Євросоюз.

Ряд аналітиків вважає останні події передвісником великих геополітичних змін, що призведуть до порушення балансу сил у світі.

Наочна проблема у сфері глобальної стабільності, а також зниження впливу США у світі. Однак називати те, що відбувається, системними змінами глобального характеру було б усе ж передчасно. На сьогодні у світі немає сили, яка могла б відкрито протистояти США. Ні Китай, ні Росія, ні інші країни не є рівними або навіть близькими за потужністю до США.

У період президентства Обами мав місце усвідомлений відхід США з ряду регіонів планети, що призвело до конфліктів та нестійкості. Тому було б правильніше констатувати, що зниження впливу США у світі стало підсумком політичного рішення. Якщо детально розглянути кожну окремо взяту регіональну кризу, то стає зрозумілою роль США як стабілізуючої сили у світовій політиці.

Стосовно Туреччини можна констатувати негативні наслідки зміни політики США у Сирії. «Діри» політики Барака Обами завдали найбільшого удару по інтересах союзників Вашингтона, здебільшого Туреччини.

Надавши відкриту підтримку сирійському крилу терористичної організації PKK — PYD, колишня адміністрація США затягла врегулювання сирійського конфлікту.

Якщо адміністрація Трампа проявить політичну волю для врегулювання сирійського конфлікту, то актуалізується питання визначення союзників Вашингтона. Можна припустити, що за подібного розкладу Вашингтон врахує інтереси Анкари, хоча досі доказів подібного розвитку подій немає.

[news]16364[/ntws]

Реальні плани Трампа досі невідомі. Глава Білого дому може озвучити абсолютно новий план щодо Сирії. Не виключено також, що Трамп зробить ставку на зближення з Туреччиною на тлі чергового витка напруженості у відносинах з Іраном.

Зазвичай президенти США починають виявляти активність у зовнішній політиці через рік після вступу на посаду. Щодо Трампа можна припустити, що на це піде ще більше часу.

За відсутності нових міжнародних криз у президента США не буде вагомих причин для того, щоб акцентувати увагу на ситуації на Близькому Сході. Цим напрямком зовнішньої політики США займатимуться кадри часів Обами як у CENTCOM, так і у Пентагоні. Тобто вони будуть робити все можливе для того, щоб США не відмовилися від курсу підтримки PYD.

Ці особи впевнені, що американські військові не повинні брати участі в наземних операціях за кордоном, а найкращим виходом для Вашингтона є створення «безвихідних ситуацій» у зонах конфліктів. Тому вони зроблять все можливе для звуження сфери співпраці між Вашингтоном і Анкарою.

Керівник Центру стратегічних досліджень SETA, викладач факультету політичних наук та міжнародних відносин Торгового університету Стамбула, доцент Хасан Басрі Ялчин

Джерело: АА

QHA