КИЇВ (QHA) -

15 липня 2016 року група військових і цивільних осіб Турецької Республіки, що входить до складу терористичної організації FETÖ, лідером якої є проповідник Фетхуллах Ґюлен, що проживає в американському штаті Пенсільванія, спробувала здійснити криваву спробу державного перевороту в країні.

Військовий переворот готувався давно. Організація FETÖ, представники якої зуміли проникнути і працювати на всіх рівнях державних установ Туреччини, міцнішала, набирала силу і розвивалася роками. Вона мала відмінні матеріальні і кадрові ресурси, широку агентурну мережу і фінансові джерела. І, власне, чекала свого часу Х.

Саме таким переломним моментом і стала ніч на 16 липня 2016 року. Заздалегідь були визначені військові об'єкти, органи влади та стратегічні об'єкти (аеропорти, телебачення, мости тощо), які підлягали первинному захопленню. Планувався арешт перших осіб уряду і вбивство президента Туреччини.

Єдине, в чому прорахувалися заколотники — це активність громадянського суспільства. Беззбройні турецькі громадяни сотнями вийшли на площі, щоб не дати хунті захопити владу в свої руки. Вони кидалися під танки, йшли на бронетранспортери, стояли під кулями.

Проти мирного населення, що виступило на противагу військовій хунті, була застосована вся міць військової техніки. Фетошники за допомогою бомб і авіації атакували державні і правоохоронні установи, стріляли по беззбройних людях. Однак зламати або налякати простих людей, які, по суті, і відстояли країну, не вдалося  переворот провалився!

Через рік інформагенство QHA відновлює хронологію подій тієї кривавої ночі.

15 липня.

22:00. У Генеральному штабі ЗС Туреччини чутні постріли, військовий вертоліт починає обстрілювати будинок. Персонал Генштабу і адміністрація турецького державного каналу TRT захоплені групою військових. В цей же час путчисти перекривають у Стамбулі два мости Босфорський і міст Султана Мехмеда Фатіха. Європейська і азійська частини Стамбула розділені.

22:10. Під головуванням прем'єр-міністра Біна Йилдирима в президентському палаці організовується Координаційний центр з надзвичайної ситуації.

23:05. Прем'єр-міністр заявляє в прямому ефірі кількох ТВ-каналів про спробу військового перевороту: «Ті, хто роблять путч, дорого за це заплатять».

23:24. У центрі підготовки сил спеціального призначення в турецькій столиці Анкарі пролунав вибух. Заблоковані соціальні мережі. В інтернеті з'являється інформація про танки у Стамбулі і Анкарі.

23:30. Глава турецького Генштабу Хулусі Акар взятий у заручники. У зв'язку із захопленням аеропорту ім. Ататюрка у Стамбулі робота аеропорту припиняється, всі рейси скасовуються. Авіакомпанії розвертають у повітрі свої літаки.

23:50. Путчисти зайняли центральну площу Стамбула  Таксим. В цей же час повідомляється про вуличні бої в Анкарі.

16 липня.

00:00. Джерело у силових структурах повідомляє, що за спробою військового перевороту стоять військові з організації «Паралельна держава»/FETÖ (Терористична організація Фетхуллаха Ґюлена,  ред.). Вранці, коли спроба перевороту буде придушена, прем'єр-міністр і президент ще раз підтвердять цю інформацію.

00:01. Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган залишає Мармарис і прямує до аеропорту імені Ататюрка у Стамбулі.

00:09. З військових вертольотів путчистами відкритий вогонь по будівлі Національної розвідки.

00:13. Захоплені турецькі засоби масової інформації передають в ефірах комюніке військових, що здійснюють державний переворот. Оголошується комендантська година і військовий стан по всій Туреччині.

Ведуча державного ТБ-каналу TRT Тижен Караш, що зачитувала заяву путчистів у прямому ефірі, пізніше розповіла, що її змусили прочитати повідомлення нібито від імені Генштабу люди у військовій формі під дулом автомата. Повна заява путчистів звучала так:

— Турецькі Збройні сили повністю взяли на себе адміністративні функції в країні, щоб відновити конституційний порядок, права людини і свободи, верховенство права і загальну безпеку, які були порушені. Всі міжнародні угоди як і раніше дійсні. Ми сподіваємося, що всі наші добрі відносини з усіма країнами збережуться.

Після заяви мовлення TRT припиняється.

00:26. У прямому ефірі ТБ-каналу CNN Türk Реджеп Таїп Ердоган закликає турецький народ вийти на вулиці і площі на знак протесту проти дій путчистів.

00:30. Турецький народ починає виходити на вулиці на заклик Ердогана і духовенства, яке з мінаретів через гучномовець закликає народ підтримати турецького лідера.

00:57. Офіс телекомунікаційної компанії TÜRKSAT, яка припинила мовлення TRT після комюніке путчистів, піддається нападу з військових вертольотів. Приблизно в цей же час Департамент поліції Анкари обстрілюється з військових літаків і вертольотів.

1:30. Під Палацом Чанкая — резиденцією прем'єр-міністра Туреччини  починається перестрілка між путчистами і охороною. В цей час у парламенті розпочинається засідання під проводом його голови Ісмаїла Кахрамана.

2:00. ЗМІ і турецькі політики заявляють про перші затримання путчистів. Дві години ночі 16 липня вважаються стартовою точкою придушенням брудної спроби державного перевороту.

2:30. Путчисти обстрілюють з повітря відділ спеціальних операцій поліції. В результаті повітряних атак гине 17 поліцейських. В цей же час винищувач F-16 збиває військовий вертоліт Сікорський з групою путчистів на борту.

2:42. Завдається бомбовий удар по будівлі парламенту Туреччини. В результаті поранені представники поліції і депутати. Через 6 хвилин повітряний удар повторюється. Ісмаїл Кахраман і депутати евакуюються до сховища. Урядовий комплекс обстрілюється з вертольота.

3:00. Канал TRT відновлює мовлення. Путчисти, які захопили будівлю каналу, затримані. Через 15 хвилин у будівлі Генштабу знову лунають постріли.

3:20. Ердоган прибув до Стамбула.

4:42. Путчисти атакували готель у Мармарисі, де пару годин тому був президент Туреччини. Озброєні військові у масках взяли штурмом будівлю. В результаті загинуло 5 поліцейських.

5:20. Прем'єр-міністр Туреччини повідомляє про понад 150 затриманих путчистів. Паралельно ЗМІ починають інформувати про приблизну кількість загиблих у зіткненнях. На вулицях військові-зрадники продовжують відкривати вогонь по мирних громадянах.

6:30. Військові, які взяли на початку путчу під контроль Босфорський міст, здалися правоохоронцям.

7:10. Кількість затриманих путчистів сягнула вже понад 300 осіб, серед яких військові вищого рангу. Щогодини кількість затриманих зростає. Військові заявляють, що командування їх обдурило, заявивши, що вони вирушають лише на навчання.

7:15. Президент Туреччини виступає перед громадянами у стамбульському аеропорту, закликаючи не залишати вулиці до повної нормалізації ситуації в країні.

9:00. Влада повідомляє про звільнення з полону глави Генштабу Хулусі Акара.

9:50. В результаті спроби державного перевороту загинуло 90 осіб, 154 — поранено. По всій Туреччині затримано 1563 путчиста. Всі державні службовці викликаються на роботу з відпусток.

10:22. Військові, які атакували готель у Мармарисі, усвідомивши, що переворот провалився, тікають з країни. Протягом дня десятки путчистів втечуть до сусідніх країн. Найвідомішими стануть 8 військових, які втекли у Грецію на викраденому вертольоті Black Hawk. Туреччина досі вимагає їхньої екстрадиції.

12:57. Прем'єр-міністр Біналі Йилдирим провів прес-конференцію, де повідомив, що всього загинула 161 людина, поранено 1440, затримано 2839 путчистів, серед них військові і офіцери. Робота аеропортів була частково відновлена.

Протягом наступної доби у державі тривали масові затримання військових, що взяли участь у путчі. Підраховується остаточна кількість жертв. Світова спільнота практично з самого початку спроби перевороту висловила підтримку демократії та чинному президенту.

Спроба перевороту була відвернена спільними діями народу і державних структур. Жертвами стали 249 осіб, серед них як мирні громадяни, так і представники правоохоронних органів. Крім того, була поранена 1491 людина.

У разі успішної спроби перевороту могли б загинути тисячі невинних людей, демократія була б ліквідована, а в країні була б встановлена ​​військова диктатура, заснована на збочених релігійних переконаннях Фетхуллаха Ґюлена.

Незважаючи на велику кількість припущень про те, хто ж стоїть за насильницькою спробою встановити новий політичний лад у Туреччині, представники політичних партій, різних верств суспільства і ЗМІ, виступивши проти спроби путчу, ще раз продемонстрували, що Туреччина більше не бажає переживати події ХХ століття, а підтримує лише демократичні цінності.

Спроба військового перевороту у державі не увінчалася успіхом. А Туреччину надалі очікував насичений на події рік ліквідації всіх наслідків дій путчистів.

ФОТО: інтернет, АА, CNNTürk, Facebook, Twitter

QHA