КИЇВ (QHA) -

Наразі всі справи України проти Росії щодо незаконної анексії Криму та агресії на Донбасі, які розглядаються в Європейському суді з прав людини, проходять стадію визначення юрисдикції: ЄСПЛ визначається – чи є в нього повноваження їх розглядати. Про це повідомив урядовий уповноважений ЄСПЛ з прав людини Іван Ліщина на прес-конференції, передає кореспондент QHA.

За словами Івана Ліщини, з усіх справ, найближче до юрисдикції знаходиться перша «кримська справа» — про порушення прав людини в Криму (лютий-вересень 2014 року, позов за якою був поданий у березні 2014 року. Росіяни висунули низку технічних заперечень, в яких наводять перелік причин, чому, на їхню думку, ЄСПЛ не може розглядати цей позов. Зокрема, вони стверджують, що заяви українсьної сторони являють собою зловживання правом, що ми не використали національні засоби тощо. Ниніукраїнська сторона завершує підготовку відповіді на ці заперечення і до кінця лютого подасть цей документ.

Іван Ліщина акцентував, що центральним запереченням російської сторони є  те, що Росія стверджує, що вона не має жодного стосунку до Криму до 21 березня 2014 року і жодного стосунку до порушень прав людини на Донбасі взагалі. Водночас, визнання факту причетності РФ до подій у Криму до цього моменту є принциповим для України.

— Питання з суто технічного питання – юрисдикції, перетворюється на політичне. І для нас рішення, за яким ЄСПЛ встановить факт наявності юрисдикції РФ на цих територіях – відповідно, Крим, починаючи з 26 лютого 2014 року і на Донбасі – після псевдореферендуму (11 травня 2014 р.).  Для нас це є політично не менш важливим, ніж встановлення фактів порушень прав людини. Порушення були – їх буде дуже складно приховати Російській Федерації. Але, перш ніж ми ми дійдемо до розгляду цього питання, нам треба пройти цей етап юрисдикції. Саме питання з юрисдикції буде не менш важливим.

За його словами, зібрані докази свідчать про безперечну причетність Росії до подій у Криму до тої дати, на якій наполягає РФ, і що Росія почала підготовку до анексії ще в 2013 році.

— Жодних сумнівів немає, що саме цілеспрямовані дії Росії призвели до так званого референдуму в Криму, що все готувалось заздалегідь, що ще в 2013 році завозились ГСМ, завозилась техніка, що на початку 2014 року активізувалась розвідувальна діяльність. Потім у лютому 2014 року почалось вже лавиноподібне завезення техніки, людей. Цікаво, що військовими кораблями (Росії) завозились «ПАЗіки» (автобуси), на яких їздили так звані «активісти» по всьому Криму. Тобто такий момент, що вони їх не на місці брали, а завозили військовими кораблями з Росії.

Урядовий уповноважений ЄСПЛ з прав людини також розповів, що нині українська сторона системно, щоденно збирає доказову базу, опитує людей. Крім того, приходять люди, які готові давати свідчення і ділитися доказами. Також Іван Ліщина зауважив, що в процесі збору доказів доводиться стикатись із свідченнями нелюдських проявів з боку окупантів та їх прибічників під час анексії Криму.

— Ми знаходимо жертв, побитих військовослужбовців, активістів, журналістів, тих, у кого стріляли, тих, кого катували. У процесі бувають моменти, коли морально важко дивитись. Скажімо, історія про те, як Гіркін (Ігор Гіркін – QHA) влаштував катувальну камеру в недобудованій сауні військового комісаріату в Симферополі, де так звана «самооборона Криму» катувала людей, де люди утримувались по кілька днів і тижнів, замотаними в ізоляційну стрічку, не бачачи білого світу, де їх били, де їх під'єднували до електричних дротів... Це все якось не вкладається в моральні уявлення людини ХХІ століття.

Підсумовуючи інформацію про підготовку Україною міжнародних судових позовів проти Росії за анексію Криму та окупацію Донбасу, Ігор Ліщина зазначив, що головною метою є остаточне доведення в судових інстанціях безперечної участі в цих подіях Росія як головного ініціатора.

— Ми збираємо таку складну мозаїку, яка повністю закриє питання про те – хто і як здійснював анексію Криму. Для нас завдання зробити такий повноцінний Нюрнберг за цією історією.

Як повідомляло QHA, зараз у ЄСПЛ розглядається 5 позовів, поданих Україною проти Росії за незаконну анексію Криму і збройну агресію на Донбасі. Перший позов щодо порушення прав людини в Криму в період лютий-вересень 2014 року був поданий ще під час анексії Криму (у березні 2014 р.). Надалі він доповнювався інформацією про порушення прав людини на Донбасі. У 2016 році ЄСПЛ прийняв рішення розділити цю справу на Крим і Донбас. Так само був розділений на дві справи позов України про порушення прав людини в Криму і на Донбасі, поданий у 2015 році. Також ЄСПЛ розглядає справу щодо викрадення дітей.

Міністр юстиції України Павло Петренко сьогодні повідомив, що Україна зібрала і подала до Європейського суду з прав людини докази, що Росія почала готувати захоплення Криму ще у 2013 році. Таким чином, вважає міністр, російська версія, начебто «приєднання Криму» до РФ було спонтанною реакцією на Революцію Гідності є брехнею та нісенітницею.

QHA