КИЇВ (QHA) -

Голова Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що зміни до мовної статті закону «Про освіту» вноситися не будуть. Про це він повідомив на конференції до Дня місцевого самоврядування у Львівській області.

— Було погоджено, що сьома стаття закону «Про освіту» мінятися не буде. Вона залишиться в прийнятій редакції, зазначив він.

Парубій додав, що перед тим, як закон був прийнятий, він пройшов круглі столи, учасники яких не могли дійти спільної думки щодо цього закону. При розгляді закону створили робочу групу, яка допомогла сформулювати статтю закону, що захищає мову національних меншин і робить обов'язковим вивчення державної мови.

QHA повідомляло, що 8 грудня Венеціанська комісія прийняла рішення з приводу положень нового Закону України «Про освіту» щодо викладання державною мовою, мовами меншин та іншими мовами. У Комісії вважають, що стаття 7 Закону істотно відрізняється від проекту закону, щодо якої велися консультації з представниками меншин. Закон містить важливі неточності і, як видається, не забезпечує необхідних рекомендацій щодо застосування міжнародних і конституційних зобов'язань країни. Точний обсяг гарантій освіти мовами меншин, здебільшого обмежений початковою освітою, не є зрозумілим.

Нагадаємо, прийнятий українським парламентом закон про повну загальну середню освіту визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова. Цей закон викликав сильний опір в ряді держав, що межують з Україною. Зокрема, глава угорського МЗС Петер Сийярто заявив, що Угорщина блокуватиме всі подальші спроби України тісніше інтегруватися у Європейський Союз.

Також висловили невдоволення у зв'язку з прийнятим в Україні новим законом «Про освіту» Молдова, Росія і Румунія. Лідери цих країн бачать у законі загрозу для права представників своїх національностей здобувати освіту на території України рідною мовою.

У свою чергу Польща підтримала позицію України про необхідність вивчення української мови, а також заявила про необхідність забезпечення можливості вивчення рідної мови національними меншинами України.

28 вересня стало відомо, що Міністерство закордонних справ України направило закон на експертизу до Венеціанської комісії.

11 жовтня ПАРЄ провела на осінній сесії термінові дебати по статті 7 українського освітнього закону на вимогу угорських депутатів.

З приводу обговорення українського закону рішення не було прийняте відразу, оскільки противники його розгляду заявляли, що необхідно дочекатися висновку Венеціанської комісії.

Джерело: УНІАН

QHA