КИЇВ (QHA) -

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ продовжить свою роботу на непідконтрольних українському уряду територіях у штатному режимі, але додатково подбає про зниження ризику для патрулів.

Так перший заступник голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг відповів корреспонденту QHA на запитання, чи не збирається місія вносити якісь корективи в роботу своїх патрулів на окупованих територіях ОРДЛО, зважаючи на збільшення кількості збройних провокацій зі сторони бойовиків відносно до патрулів.

— Ми дотримаємось наших першочергових планів і будемо продовжувати нашу роботу у штатному режимі. Ми присутні там на місцях, готові, жодним чином не відмовляємося виконувати нашу роботу.

Водночас Александр Хуг закликав сторони не чинити перешкод патрулям ОБСЄ і не піддавати загрозам життя і здоров'я спостерігачів, а також поважати мандат місії, який дає їй право працювати на всій території України і, зокрема, всього Донбасу. 

— Ми закликаємо сторони, щоб вони ставились з повагою до нашого мандату і з повагою до роботи, яку ми проводимо тут. А саме сторони відмовляються дозволити нам робити нашу роботу.

Він також додав, що будуть вжиті заходи для підвищення безпеки спостерігачів, які є беззбройними, а також для забезпечення збереження майна місії, за допомогою якого ведеться спостереження.

— Звичайно, ми будемо вживати заходів для зниження ризику завдання шкоди нашим спостерігачам та завдання шкоди нашому майну.

Виступаючи сьогодні на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі, Александр Хуг згадав один із випадків збройної провокації, до якої вдались бойовики: минулої п'ятниці в Ясинуватій на спостерігачів місії напали члени так званої ДНР, захопивши один із БПЛА, один із озброєгих чоловіків випустив чергу зі стрілецької зброї, кулі влучили в якихось 5 метрах від спостерігачів.

Александр Хуг зіронізував щодо розбіжностей між закликами і діями бойовиків так званої «ДНР», акцентувавши, що, з одного боку, бойовики закликають СММ ефективніше моніторити ситуацію, а з іншого – самі ж заважають спостерігачам виконувати свої обов'язки.

— Цей інцидент /в Ясинуватій/ є також доволі  іронічним, оскільки так звана ДНР першою бере рупор, вимагаючи, щоб СММ здійснювала моніторинг інцидентів, пов'язаних із обстрілами. Але це ж саме те, чим займалися наші спостерігачі, коли в них стріляла так звана ДНР. Наші спостерігачі готувалися до запуску безпілотника, щоб здійснити моніторинг ситуації на території ДФС, яка, згідно повідомленням, попала під обстріли раніше вранці. Нам власне вдалося двічі запустити наші безпілотники того ранку, і вони зафіксували чотири місця влучання снарядів на території ДФС. За нашою оцінкою, це були 82-міліметрові мінометні міни. 

Коментуючи провокацію в Ясинуватій, Александр Хуг наголосив, що така агресія є очевидним порушенням Мінських угод, якими передбачається безпечний доступ для спостерігачів СММ. Він також нагадав слова глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Ертугрула Апакана, що ця провокація є не лише безпосередньою загрозою життю спостерігачів, але й прямим викликом колективній волі 57 країн-членів ОБСЄ, які надали мандат СММ.

Як повідомляло QHA,  у моменти загострення бойових дій на окупованому Донбасі проросійські бойовики активізують провокації та перешкоди спостерігачам СММ ОБСЄ в тих районах, де відбувається найбільше протистояння. У тому числі бойовики вдаються до погроз зброєю і застосування зброї для залякування беззбройних патрулів. Зокрема, останнім часом найбільше перешкод і провокацій  проти СММ фіксується в підконтрольних сепаратистам районах:  Ясинуватої, Горлівки,  у Пікузах неподалік Маріуполя, на деяких ділянках  вздовж лінії АТО в ОРЛО. 

Довідка: СММ ОБСЄ в Україні діє з 21 березня 2014 року на запрошення уряду України, її мандат поширюється на всю територію України, включно з Кримом і всю територію Донеччини та Луганщини. На сьогодні в її складі працює 761 міжнародний спостерігач, у тому числі у зоні конфлікту на Донбасі – 614 осіб, які моніторять ситуацію по обидва боки лінії зіткнення у складі груп беззбройних патрулів (у світлу пору доби) та за допомогою БПЛА та відеокамер спостереження (цілодобово). Втім, до частини території окупованого Донбасу і повністю до АР Крим спостерігачі реального доступу не мають. Зокрема, відсутнє спостереження на неконтрольній ділянці україно-російського кордону на Донбасі.

QHA