КИЇВ (QHA) -

В рамках самміту Східного партнерства Україна планує обговорити сьогоднішній спалах репресій проти кримських татар в окупованому Криму та закликати європейські країни посилити тиск на Росію.

Про це агентству QHA повідомила речник Міністерства закордонних справ України Мар’яна Беца, коментуючи масові обшуки та затримання, які сьогодні в Криму провели російські спецслужби.

— Сьогодні та завтра в Брюселі в рамках Самміту східного партнерства перебуває українська  делегація на чолі з президентом України Петром Порошенком і міністром закордонних справ Павлом Клімкіним. І ми будемо порушувати ці питання в ході наших двосторонніх зустрічей.

Говорячи про сьогоднішні події на півострові, Мар’яна Беца відзначила, що незаконні дії російських силовиків спричинили трагедію – не витримавши переживань, у Криму померла 83-річна Веджіє Кашка, яка стала символом кримськотатарського опору. У МЗС наголосили, що Росія як держава-окупант несе повну відповідальність за все, що відбувається з мирним населенням на території окупованого Криму. І тому у відповідь на посилення репресій проти населення окупованого півострова українська сторона вимагатиме посилення тиску на Росію.

— Сьогодні в різних районах Криму вчергове відбулись масові незаконні обшуки, незаконні  переслідуваня, затримання, зникнення людей. І внаслідок цих репресій, на жаль, зупинилось серце одного з сиволів визвольного кримськотатарського руху Веджіє Кашка.  Це надзвичайно сумно, і ми висловлюємо наші щирі співчуття рідним і близьким. І ще раз наголошуємо, що Росія є державою-окупантом і відповідно до міжнародного права несе повну відповідальність за все, що відбувається в окупованому Криму. Ще раз наголошуємо на тому, що ми будемо посилювати тиск відносно Росії.

Спікер МЗС також зауважила, що репресії з боку окупанта проти кримських татар можуть бути своєрідною помстою за проголосований минулого тижня на Третьому комітеті ООН проект оновленої кримської Резолюції, в якій міститься дуже багато неприємних для Росії висновків і вимог щодо порушення прав людини Криму. Зокрема, у проекті Резолюції міститься вимога до РФ скасувати заборону на діяльність Меджлісу кримськотатарського народу, причому ця вимога ґрунтується на проміжному рішенні Міжнародного суду ООН, який у квітні 2017 року зобов’язав Росію негайно відновити діяльність Меджлісу, чого РФ до сьогодні не виконала. У МЗС вважають, що дії Росії спрямовані на свідому дискредитацію Меджлісу, аби мати формальні підстави не виконувати в подальшому оновлену Резолюцію ГА ООН (Резолюція має бути винесена на голосування Генасамблеї до кінця грудня – QHA).

— Не виключаємо, що всі ті події, які відбуваються останніми тижнями відносно кримськотатарського населення в окупованому Криму, частково пояснюються успіхом проходження Резолюції, яка була висунута Україною щодо ситуації в сфері прав людини в окупованому Криму в рамках ООН. Також метою Росї є й дискредитація Меджлісу. І тому ми будемо посилювати тиск на Російську Федерацію всіма політичними і дипломатичними шляхами і будемо закликати наших партнерів посилювати цей тиск.

Як повідомляло QHA,  сьогодні у Криму стало відомо про проведення обшуків і затримання під надуманими приводами кількох кримськотатарських активістів. У результаті пережитого стресу у зв'язку із проведеними російськими силовиками обшуками і затриманнями померла ветеран кримськотатарського опору Веджіє Кашка.

Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що в окупованому Криму ФСБ Росії проводить масштабну спецоперацію, метою якої є арешти активістів національного руху і компрометація Меджлісу кримськотатарського народу.

Кримськотатарський активіст Сервер Мустафаєв заявив у ефірі Радіо Hayat, що обшуки і затримання кримських татар, які проводять силовики ФСБ, — це акт залякування цілого народу.

ДОВІДКА.Східне партнерство — проект, що має на меті зміцнення стосунків ЄС зі своїми східними сусідами і є продовженням Європейської політики сусідства у східному напрямку. Учасники — 27 країн-членів ЄС та Україна, Білорусь, Молдова, Грузія, Вірменія, Азербайджан.

QHA