КИЇВ (QHA) -

В Ісламському культурному центрі у Києві сьогодні, 6 березня, силовики провели обшук, мета якого — залякати мусульман України. Про це заявив у коментарі QHA муфтій Духовного управління мусульман України "Умма" Саїд Ісмагілов.

— Це вже третій обшук, коли підкидають одні й ті ж книги. Подібні обшуки проводили у Житомирі та Сумах. Це схоже на цілеспрямований план, мета якого — залякування мусульман України, можливо, закриття релігійних організацій і так інше. Такі обшуки нагадують найгірші практики ФСБ, які відбуваються в Криму, коли в мечеть або в будинок підкидають книги, після цього людей звинувачують в екстремізмі і дають їм терміни. Хоча у Києві було ще гірше, оскільки силовики навіть не дозволили, щоб охоронець Ісламського культурного центру запросив понятих і подзвонив до адміністрації Центру, хоча він мав на це право, — зазначив Ісмагілов.

Саїд Ісмагілов розповів, що обшук почався о 6:30 ранку, коли на території Центру знаходився один охоронець. До Центру увірвалося близько 20 осіб — представники СБУ, поліції, прокуратури. Вони привели з собою шістьох понятих.

— Вони пред'явили постанову суду про обшук, в якій було написано, що нібито в Центрі є література, що пропагує культ насильства і жорстокості, расову, національну чи релігійну нетерпимість та дискримінацію. Потім силовики зажадали, щоб наш охоронець відкрив кабінети Центру. Вони також блокували в'їзд у провулок і ворота у двір Ісламського культурного центру, — розповів муфтій.

За його словами, поки охоронець водив одних силовиків з кабінету в кабінет, інша група "непроханих гостей" виламувала двері до книжкового магазину у дворі.

— Охоронця відволікли навмисно, щоб підкинути в учительську гімназії декілька книг, які вони і "шукали" за постановою суду. У нас таких книг немає, ми їх бачили вперше. Взагалі, у нас вчителі не мусульмани, а українці. Люди, які виламували двері до книжкового магазину, щось винесли у чорному пакеті за межі нашого Центру. За п'ять хвилин вони принесли цей пакет назад, і там також виявилися якісь книги. Вони сказали, що взяли їх у нашому книжковому магазині. Це книги, які декілька років тому Одеський суд визнав такими, що розпалюють культ насильства, — підкреслив Саїд Ісмагілов.

За його словами, обшук тривав більше двох годин. Силовики поїхали, коли біля воріт зібралися школярі, які прийшли на навчання в гімназію.

У коментарі агентству QHA спікер Служби безпеки України Олена Гітлянська зазначила, що цією справою займається Подільська прокуратура Києва, а співробітники СБУ були залучені до обшуку лише для виконання окремого доручення. Коментуючи озвучені претензії з приводу нібито підкинутих книг, вона підкреслила, що співробітники СБУ під час обшуку не допустили ніяких протиправних дій.

— Співробітники СБУ діяли виключно в рамках законодавства і ніяких підкидань не було, — заявила вона.

Разом з тим, прес-служба прокуратури міста Києва на своїй сторінці у Facebook розповіла, що Київська місцева прокуратура №7 здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, розпочатому за матеріалами Департаменту захисту національної державності (ДЗНГ) СБ України за фактом можливого поширення творів, що пропагують культ насильства і жорстокості за ч.1 ст. 300 КК України. Обшуки були проведені на підставі постанов суду в приміщеннях громадської організації і за місцем проживання фігурантів виробництва у Києві і Полтаві (прокуратура не вказує, що мова йде саме про Ісламський культурний центр, але судячи з формулювань, описується саме обшук в ІКЦ — ред.). У прокуратурі стверджують, що за результатами обшуків вилучено твори, які містять пропаганду культу насильства, жорстокості, расову, національну чи релігійну нетерпимість та дискримінацію, що підтверджується висновками експертних досліджень, а також інші види літератури, за якими буде призначений експертиза. Загальна кількість вилучених примірників становить близько 100 одиниць.

Нагадаємо, раніше Саїд Ісмагілов заявив, що тисячі мусульман в Україні стикаються з дискримінацією у різних сферах життя.

QHA