КИЇВ (QHA) -

26 березня Благодійний фонд "Майдан закордонних справ" опублікував доповідь "Сіра зона. Кримський півострів: чотири роки окупації".

Доповідь містить аналіз стану транспортного сполучення з окупованим Кримом, соціально-економічного становища і мілітаризації півострова. Окрім того, автори доповіді системно проаналізували, хто і як порушував міжнародні санкції, накладені на Росію за окупацію Криму.

— Зі 180 сторінок книги у нас майже половину займають бази даних та документи. Ми вперше публікуємо досить об'ємний список морських суден-порушників за усі 4 роки окупації, які заходили в кримські порти, незважаючи на санкції України і всього цивілізованого світу. Вперше публікується довідковий матеріал про заходження військових кораблів країн НАТО в Чорне море з 2013 — 2018 рр., — заявив глава наглядової ради "Майдану закордонних справ".

За даними співавтора доповіді, експерта "Майдану закордонних справ" Тетяни Гучаковой, фактична ізоляція Криму від усього цивілізованого світу позначається на усіх процесах, що розвиваються на півострові.

— Острівний характер окупованої території став визначальним фактором для більшості процесів в економіці Криму протягом 4 років. Це, у першу чергу, відсутність транспортного сполучення — залізничного, автомобільного — практично з усіма територіями. Авіаційного і морського сполучення не було ні з Україною, ні з країнами, які підтримали санкції — практично ні з ким, окрім Російської Федерації. Це призвело до того, що єдиним портом Криму, який хоч якось розвивається, є Керч, оскільки через нього йде постачання Криму всім необхідним. Але навіть він буде приречений після введення в експлуатацію Керченського мосту, — вважає Гучакова.

Така ж ситуація і з туризмом — за даними доповіді, кількість людей, які відпочили на півострові не перевищує 1,5 – 2 млн осіб, у той час як окупаційні власті заявляють про понад 5 млн туристів.

Єдине, що росте — це споживання електроенергії, пов'язане з постійно зростаючими запитами російського окупаційного угруповання, яке постійно посилюється новою військовою технікою.

QHA