АНКАРА (QHA) -

Саме зараз, у 25-у річницю встановлення дипломатичних відносин, Україна і Туреччини дійсно досягли рівня справжнього стратегічного партнерства. Про це у інтерв'ю Українським новинам заявив нинішній посол України у Туреччині Андрій Сибіга.

— Ми справді створили найпотужнішу інституційну базу, яка забезпечує динамічний політичний діалог, заснований на міцному фундаменті, як економічному, так і на наших історичних зв'язках.

Одним із ключових питань в українсько-турецьких відносинах на даний момент залишається підписання угоди про зону вільної торгівлі між двома державами.

На жаль, протягом останніх трьох років ми фіксуємо негативну тенденцію у нашому двосторонньому товарообігу. Він скорочується у середньому від 15% до 25% на рік, тому наше завдання на найближчий період зупинити падіння взаємного товарообігу і вивести наш двосторонній економічний діалог на вищий щабель, що дозволить нам постійно зростати. Для цього ми повинні створити сприятливі умови, зокрема укласти угоду про зону вільної торгівлі. На сьогодні проведено шість раундів переговорів, у найближчій перспективі очікуємо ще одну зустріч експертів. Більшість позицій, які будуть охоплені цією угодою, на сьогодні погоджено, підкреслив Андрій Сибіга.

Серед українських товарів, які користуються найбільшим попитом, за словами українського посла, метал, продукти сільського господарства, мінеральні добрива, продукція машинобудування та сфери послуг. Станом на жовтень 2016 року україно-турецький товарообіг склав близько $ 3 млрд.

З 2011 року між Туреччиною і Україною діє безвізовий режим. 2014 року термін перебування громадян обох держав у безвізовому порядку був збільшений до 90 днів. Між країнами було покращено авіасполучення і встановлений прямий рейс Київ  Анкара. Все це сприяло збільшенню туристичного потоку українців до Туреччини (2016 року Республіку відвідало більше одного мільйона українців) і турків в Україну (турпотік зріс на 25-28%), про що нагадав Андрій Сибіга, прокоментувавши обговорення міністрами Клімкіним і Чавушоглу взаємних поїздок громадян із внутрішніми паспортами:

 Ще одним елементом у спрощенні відвідування обох держав буде завершення переговорного процесу щодо угоди, яка дозволить здійснювати перетин кордону на підставі ID-карток  тобто на підставі внутрішнього документу у формі ID-картки. Зараз переговорні групи активно працюють над завершенням відповідного двостороннього документу. Орієнтир початку цієї ініціативи  початок туристичного сезону.

Якщо Україна і Туреччина реалізують дану можливість, то варто очікувати значного зростання турпотоку (на 20-50% від минулорічної кількості). Зараз є всі перспективи для значного збільшення кількості взаємних поїздок, зазначив Сибіга.

Посол також згадав про те, що Україна уважно відстежує процес будівництва газопроводу «Турецький потік». Однак турецька сторона запевняє, що будівництво цього проекту жодним чином не вплине на відносини наших країн.

Ми доводимо наше занепокоєння до турецької сторони. З іншого боку, ми розуміємо прагнення Туреччини забезпечити диверсифікацію каналів поставки газу для власних потреб. З цього приводу у нас йде відвертий діалог. Я б у цьому контекстом не демонізував процес нормалізації російсько-турецьких відносин. Ми виходимо з відповідних запевнень наших турецьких друзів, що цей процес ніяк не вплине на нашу двосторонню співпрацю.

Нагадаємо, що 16 грудня 1991 року Турецька Республіка визнала незалежність України. Саме з цього дня почалося інтенсивне стратегічне партнерство двох чорноморських держав, що базується на дружніх і довірчих відносинах.

ФОТО: Українські новини

QHA