КИЇВ (QHA) -

Міжнародний центр по боротьбі з тероризмом опублікував доповідь про терористів-смертників в «Ісламській державі» (ІД). Автор доповіді Чарлі Вінтер вважає, що розмах діяльності радикальних ісламістів за один 2016 рік за своєю смертоносностю можна порівняти з атаками японських камікадзе.

У період з грудня 2015 року по листопад 2016-го ІД вчинила 923 атаки за участю терористів-смертників.

При цьому сьогоднішня тактика бойовиків відрізняється від тієї, що застосовувалася в 2000-х роках в Іраку, де смертники здійснювали атаки на іноземців і цивільних осіб. У даний час теракти в основному здійснюються місцевими оперативниками проти військових цілей. Майже 84% атак ІД (776) припали на військові об'єкти — це дозволяє говорити про новий етап використання в армії самогубців, що здатне змінити тактику партизанських воєн на роки вперед.

— За кожним смертником з бомбою стоїть тактичне або стратегічне завдання. «Ісламська держава» використовує смертників безпрецедентним способом, який вже майже до невпізнання змінив парадигму конфлікту в Сирії, Іраку і не тільки, — заявив Чарлі Вінтер.

За вказаний часовий період у районі іракського Мосула сталося близько 300 терактів за участю смертників. На Ірак припадало дві третини всіх подібних атак. Експерт зазначає, що ватажок терористичного угруповання «Ісламська держава» Абу Бакр аль-Багдаді взяв за основу метод атак пілотів-камікадзе імператорської Японії. Поставивши концепцію мучеництва на потік, ІД вдалося зробити суїцид методом ведення війни.

— У цьому терористи перевершили будь-яке інше недержавне збройне формування, — зазначив пан Вінтер.

Пік використання смертників припадав на найважчі бої з максимальними втратами терористів. Їх метою було не захоплення територій, а, скоріше, розхитування безпеки, зрив операцій супротивників і підготовка ґрунту для майбутніх наступів.

Згідно з даними, дві третини атак самовбивць ІД з 1 грудня 2015 по 30 листопада 2016 року сталися в Іраку, і лише 24% — в Сирії, половина з яких — у провінції Алеппо. ІД впроваджувало смертників також в операціях у Лівії, Ємені, Афганістані, Пакистані, Бангладеш, Єгипті та Нігерії.

Американська газета The Wall Street Journal раніше повідомляла про інші нововведення бойовиків терористичної організації «Ісламська держава». При битві за Мосул вони використовували проти іракських військових квадрокоптери, які скидали солдатам на голови гранати. Дрон комерційного використання може з високою точністю уразити ціль бойовим снарядом з висоти близько 300 м. А снаряди оснащуються спеціальними пластиковими хвостами для підвищення точності. За допомогою дронів, за даними видання, ІД бомбить і цивільне населення. Система DroneDefender, якою володіють іракські підрозділи, проти безпілотників часто безсила.

ФОТО: АА

QHA