КИЇВ (QHA) -

За інформацією правозахисників, у розробці документа брали участь близько 25 правозахисних організацій з України. Представлений документ включає два блоки: «Порушення прав людини у результаті збройної агресії в Росії» і «Судова реформа в Україні».

Мінський формат вичерпав себе

Новації документа полягають у визнанні того, що Мінський формат переговорів вичерпав себе. Тому запропоновано розпочати міжнародний формат переговорів по деокупацію Криму і непідконтрольної українському уряду частини Донецької і Луганської областей за участю ЄС. Він повинен бути заснований на міжнародних нормах гуманітарного права, стандарти прав людини і принципах міжнародного права і відбуватися із залученням до переговорного процесу міжнародних і українських неурядових організацій.

Запропоновано призначити спеціального представника Європейського Союзу з питань окупованого Криму і непідконтрольної українському уряду частини Донецької і Луганської областей і у зв'язку з ситуацією щодо порушень прав людини на цих територіях, проводити періодичні слухання в Європарламенті з військових злочинів і злочинів проти людяності.

Вибори в Донбасі повинні проходити за Законом

ЄС повинен вимагати від РФ безперешкодного доступу на територію окупованого Криму і непідконтрольної українському уряду частини Донецької і Луганської областей моніторингової місії ООН з прав людини. Також туди повинні потрапити місія ОБСЄ з оцінки ситуації з дотриманням прав людини у Криму, Комісара Ради Європи з прав людини та Міжнародного комітету Червоного хреста.

Рекомендації передбачають дотримання чіткої позиції у вирішенні міжнародного збройного конфлікту для проведення виборів на Донбасі та повернення контролю України над усім периметром держкордону.

Проти штучної демографії

Наголошено на необхідності забезпечення принципу невідворотності кримінальної відповідальності за злочини, які були скоєні під часі збройного конфлікту, а також необхідність забезпечення ратифікації Римського Статуту і вимоги до РФ про припинення політики штучного зміни демографічного складу населення окупованого Криму за рахунок перевезення людей з Росії.

Запропоновано створити фонд оперативної допомоги жертвам політичних переслідувань в окупованому Криму та членам їх сімей. Від РФ вимагатимуть припинити мілітаризацію окупованого Криму, виведення військ і припинення будівництва моста через Керченську протоку.

Меджліс зміцнить співпрацю з інституціями ЄС

Для поглиблення співпраці між Меджлісом кримськотатарського народу з Європарламентом та іншими структурами ЄС правозахисники пропонують розробити механізм інституційного партнерства. А для осіб, які займають керівні виборні посади в окупованому Криму та частині Донецької та Луганської областей, що знаходяться під ефективним загальним контролем РФ, пропонується ввести постійну заборону для в'їзду до ЄС.

Нагадаємо, як раніше повідомляло QHA, Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. 7 жовтня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав відповідний закон. Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу ввели низку економічних санкцій. Росія заперечує окупацію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості».

Підготував Едуард Солодовник

ФОТО: інтернет

QHA