КИЇВ (QHA) -

Білль С 306 — про визнання депортації кримських татар 1944 року геноцидом і встановлення 18 травня Днем пам'яті у Канаді пройшов стадію обговорення у канадському парламенті, проте не зміг пройти голосування.

Як розповів у коментарі QHA член Виконавчої ради ВККТ від Канади Рустем Ірсай, каменем спотикання стала позиція правлячої Ліберальної партії, яка не ризикнула голосувати за білль без відповідного рішення в ООН.

На жаль, білль не прийняли. Досі депортація не визнана геноцидом Організацією Об'єднаних Націй. Думка Ліберальної партії, яка зараз у більшості в парламенті, така, що Канада «лізе вперед» як у визнанні Голодомору (Канада була першою країною, яка визнала Голодомор — ред.), так і у визнанні незалежності України і Революції Гідності. Не хотіли, швидше за все, ліберали йти і на конфронтацію з путінським урядом, розповів Ірсай.

За його словами, при голосуванні білль С-306 отримав повну підтримку чотирьох опозиційних партій Канади Консервативної, Нових демократів, Партії Квебека і Партії зелених. Але в загальній кількості голосів вони трохи поступилися Ліберальній партії.

Ярим противником був колишній міністр закордонних справ Канади Стефан Діон, який за радянських часів плідно співпрацював із Росією. Він пішов зараз у відставку, а новим міністром стала Крістін Фріланд. Вона має українське коріння і гаряче критикується російськими пропагандистами. Але ось було чуття, що зарано ми розпочали цю ініціативу. Якби трохи пізніше, коли пішов Стефан Діон... Я думаю, він навмисно не переніс це голосування після Нового року. Вони навмисно його зарубали, що йде в мінус Ліберальній партії, на жаль, додав Рустем Ірсай.

Член Конгресу зазначає, що незважаючи на внутрішньополітичні розбіжності і критику, і урядом, і громадськістю в Канаді повністю підтримується не тільки територіальна цілісність України, а й ідея створення Кримськотатарської автономії у звільненому Криму.

Нагадаємо, законопроект C-306 «Про визнання депортації кримських татар 1944 року геноцидом і встановленні дня 18 травня Днем пам'яті у Канаді» був представлений у канадському парламенті депутатом опозиційної консервативної партії Керрі Діоттом 4 листопада 2016 року.

— Мій законопроект засуджує темну сторінку історії і висловлює принципову підтримку свободи, демократії та верховенства права, зазначив після реєстрації білля у парламенті Діотт.

За його словами, російська окупація Криму знову піддала кримських татар небезпеці.

QHA