КИЇВ (QHA) -

У неділю, 26 лютого, з 14:00 на 5 каналі стартував телемарафон «Крим. Три роки опору». Запрошені гості будуть говорити про анексію Криму в 2014 році та про те, що відбувається у Криму останні три роки після окупації. Також в ефірі обговорюватимуть як, хто і коли захоплював Крим, як кримчани спиралися окупантам, яка зараз ситуація на півострові та багато іншого.

18:35 Як вважає Рефат Чубаров, бажання утримувати Крим для Росії пов'язане зі своїми власними ненормальними амбіціями.

— Я передбачаю велику битву за Крим, не тільки за території, хоча ми розуміємо, що для РФ це також важливо, тому що вони постійно хочуть збільшувати свою військову міць. Вони хочуть, у першу чергу, зміцнювати свої несправжні цінності — якісь царські амбіції, духовні скріпи, те, ким Росія бачить себе в цьому світі.

18:20 Перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джеппарова розповіла про те, чи повернеться Крим до складу України, якщо вона стане більш європейською.

— Зараз поширена думка, що якщо Україна стане більш європейською, Крим сам повернеться до України. Але в Криму у людей ніхто не питав, з ким вони хочуть бути. Його відібрали. І навіть якщо 100% людей будуть хотіти повернутися, за їхнім бажанням цього не станеться.

18:15 Глава Комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганна Гопко вважає, що Україна повинна продовжувати збирати докази незаконної анексії Криму.

— Ми повинні збирати міжнародні докази, щоб продовжувати суди, і вводити нові санкції. І зараз кожен авіарейс або захід судна до Криму повинні бути покарані. Потрібно посилити вимоги до РФ, щоб збільшувати кількість моніторингових місій на півострові. Також нам потрібно системно працювати з людьми.

18:10 Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров переконаний, що Крим повернеться до складу України набагато раніше, ніж цього хотіли б у Кремлі.

— Я пов'язую це з якимись катастрофічними наслідками для Росії. Яка загроза повинна над ними нависнути, що змусить їх повернути Крим, і ми повинні її створити.

17:40 Організатор громадської ініціативи «Євромайдан SOS» Олександра Матвійчук розповіла про нові затримання в Криму.

— Ми бачимо новий тренд — окупанти вичищають не тільки активістів, а й тих, хто їх підтримує. Наприклад, затриманий нещодавно Марлен Мустафаєв організував систему передач до СІЗО. І інших людей тоді ж затримали за те, що вони не побоялися зайти до будинку, і сказати, що вони його підтримують.

17:35 Мустафа Джемілєв заявив, що поки Крим залишається окупованим, репресії триватимуть.

— Тоталітарний режим може триматися лише на страху, тому репресій менше не буде. Коли в міжнародних організаціях у мене запитують, чим вони нам можуть допомогти, я говорю, що нам можна допомогти, тільки звільнивши Крим.

17:20 Координатор ГО «КримSOS» Таміла Ташева розповіла, хто в Криму може зазнати переслідувань.

— У групі ризику зараз всі, хто живе в Криму. Якщо проаналізувати насильницькі зникнення, то в перші місяці зникали активісти, але далі в основному це були не тільки активісти. Якщо подивитися на політичних в'язнів, то там також багато хто не активісти.

17:15 Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв розповів про переслідування кримських татар в окупованому Криму.

— У Криму переслідують тих, хто виступає проти окупації Криму. Майже всі кримські татари не визнавали її. Відповідно, ми маємо переслідування Меджлісу кримськотатарського народу, який підтримував цілісність України. Крім того, відносно до кримських татар окупанти використовують тактику виштовхування кримських татар за межі Криму. Ми боялися нової депортації. Зараз близько 20 000 кримських татар покинули Крим, так як вони бояться.

16:43 Глава Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв заявив, що Російської Федерації Крим не потрібен як розвинений регіон, а скоріше як природний есмінець, який буде нести загрозу Європі та Чорноморському регіону.

—У першу чергу росіяни направляють туди людей: чиновників, силовиків, ФСБшників і так далі. У другу чергу приїжджають представники бізнесу і не дуже чистого, який намагається створювати свої схеми в Криму.

16:35 Політолог Євгенія Горюнова заявила, що за останні три роки зовнішній торговий оборот у Криму скоротився у 16 разів.

— Безумовно, падіння виробництва в деяких галузях 20-30 а то і 80 відсотків. Це говорить про те, що бізнес вмирає, а який вижив, зараз витісняється росіянами.

16:20 Політолог, ідеолог і засновник проекту Free Crimea Тарас Березовець повідомив, що Російська Федерація знищила в Криму кілька важливих галузей економіки.

— Мова йде, наприклад, про сільське господарство. Сьогодні не вирощується кукурудза, рис, значною мірою знищене тваринництво, в тому числі й через нестачу води. З іншого боку, продовжується величезне накопичення військ на півострові, — заявив Березовець.

15:45 Народний депутат Світлана Заліщук нагадала про ганебну постанову про Вільну економічну зону Крим.

— Вільна економічна зона дозволяє, у першу чергу, торгувати Фірташу і Ахметову. Зате ми маємо нашуміла історії зі студентами, яким не дозволяють провозити їх невелике майно. Ця постанова вже півроку в Кабміні, і туди не вносяться зміни.

15:40 Україна повинна, в першу чергу, розвінчувати стереотипи про Крим на материку, і лише потім думати, як вона може впливати на жителів півострова, впевнений Павло Казарін.

— В України не багато важелів, щоб впливати на ситуацію в Криму. Ми повинні робити це на материку. У нас є багато стереотипів про півострів. Багато хто думає, наприклад, що у кримчан вилучали українські паспорти в обмін на російські.

15:35 Кримчани, навіть якщо вони повинні були отримати паспорти РФ, залишаються громадянами України, нагадала Ольга Скрипник.

— Ми змогли в березні 2014 року добитися від наших депутатів, щоб було прописано у законодавстві, що люди, які навіть під пресингом отримали громадянство РФ, залишаються громадянами України.

15:30 Керівник Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник каже, що ситуація з Кримом є яскравим показником загрози правам людини в усьому світі.

— Цей прецедент показує, що це загроза правам людини. Третій рік страждають люди, які ні в чому не винні. Їх не захистили ні Україна, ні світова спільнота.

15:25 Світова спільнота не було готове до анексії Криму, поділився глава Фонду «Майдан закордонних справ» Богдан Яременко.

— Світова дипломатія не була готова до таких подій. Тому їхня реакція була млявою. Вони намагалися розібратися в тому, що відбувається. Тільки зараз ми бачимо однозначну їхню позицію з цього питання.

15:20 Журналіст Павло Казарін зазначив, що на момент незаконного захоплення Криму дії Росії були сплановані заздалегідь. Наприклад, у перші ж дні на півострові було відключено українське телебачення.

— Російська військова машина миттєво вирішувала завдання, які перед нею ставилися. На цьому тлі Україна дуже довго вирішувала свої проблеми на півострові, які на той момент виникли.

14:50 Політолог Юлія Тищенко впевнена, що Крим треба повертати за допомогою переговорів.

— У нас 80% громадян говорять про те, що Крим — це Україна. Але повернення Криму силовим шляхом в основному люди не підтримують. Вони хочуть політико-дипломатичного звільнення півострова.

14:40 Координатор Євромайдану у Криму Андрій Щекун розповів про опір простих громадян російській окупації Криму.

— Коли 27 лютого 2014 року було захоплено адміністративні будівлі, у всіх була паніка. Ми почали проводити акції, на які прийшло близько 200 журналістів, і це був наш інформаційний прорив. Ми хотіли показати, що ми боїмося, тому що РФ намагалася показати, що ми нібито щасливі. 8 березня ми провели акцію біля пам'ятника Григоренка, а потім, 9 березня, великий мітинг у день народження Тараса Шевченка. Люди навіть хотіли перекривати дорогу. На цей час вже були викрадені кілька наших активістів, і я в тому числі.

14:20 — Як розповів в ефірі 5 каналу спікер Генерального штабу Збройних сил України Владислав Селезньов, Російська Федерація не розглядалася як ворог України.

— На сході у нас було небагато військових сил. У Криму, у свою чергу, традиційно завжди була кількість військових частин. Перед подіями, які відбувалися в лютому-березні 2014 року на півострові, там відбулися навчання з антитерору. Тобто, такий алгоритм був відпрацьований, але через відсутність наказів, ми не змогли його реалізувати.

Онлайн телемарафон можна подивитися тут.

Нагадаємо, сьогодні, 26 лютого, Україна відзначає День опору Криму окупації РФ.

QHA