КИЇВ (QHA) -

Екс-заступник начальника Генерального штабу генерал-лейтенант Ігор Романенко висловлює думку стосовно того, наскільки загрозливою може виявитися нова крилата ракета РФ.

Радіо Hayat: Чому росіяни зробили умовні запуски крилатих ракет в бік України? Чим це може загрожувати?

Ігор Романенко: Ви сказали про ті крилаті ракети, які вони використали під час проведення навчань в районі Криму. У цих навчаннях вони використали гелікоптери, літаки, носії ядерної зброї. Це один епізод. Інший відносно того, що Путін казав про розробку нової крилатої ракети, яка може літати світом, там ядерна установка, вона може змінювати маршрути, яку не можуть бачити радари протиракетної оборони.

Обидва епізоди спрямовані на те, що Росія нарощує воєнний потенціал безпосередньо в Криму. Путін неодноразово робив заяви та говорив в інтерв’ю про те, що Крим — це військова фортеця, це «непотопляемый авианосец». Після анексії були нарощені воєнні потенціали за трьома напрямами — наземний, сучасна зброя, авіація, воєнно-космічні комплекси.

Минулого року вони завели до Білорусі війська не тільки протиповітряної оборони, а й все, що їм потрібно, залишили частину військ там. До Калінінградської області завезені «Іскандери», які є носіями ядерної зброї. З цією зброєю зникає сенс розширення НАТО, бо ця ракета накриє ціль будь-де. Але з іншого боку, Путін робить усе, щоб Україна не увійшла до складу НАТО та ЄС. Путінська Росія хоче грати роль, яку в минулому відігравав СРСР.

Це також реакція на те, що за останні два роки Україна суттєво просунулася вперед щодо розробки ракетної зброї, зокрема і крилатих ракет. Ідеться про програму «Вільха» та інші.

Радіо Hayat: Не випадково обрано початок березня?

Ігор Романенко: До виборів Путін навряд чи зробить зміни у підходах, тому потрібно показувати міць, силу.

Радіо Hayat: Ви нещодавно говорили, що Путін охоплює Україну військами, є три небезпечних напрямки.

Ігор Романенко: Це Крим, південь України. За всіма напрямками відбувається нарощування. Також це Білорусь та Калінінградська область. Якщо подивитися на ці напрямки з боку Росії, то це виглядає, як тризуб. Росіяни роблять український тризуб для того, щоб тиснути на країни зі сходу, передусім на Україну. 

Путін проводить значне підвищення потенціалу своїх збройних сил, усіх видів збройних сил, які передусім базуються на ядерному компоненті. Ми бачили, що щодо анексії Криму, щодо організації ведення бойових дій на Донбасі, особливо після анексії, Путін заявляв, що він був готовий віддати відповідну команду щодо застосування під час проведення цих операцій тактичної ядерної зброї.

Радіо Hayat: Перевозячи «Іскандери» і посилюючи війська у Калінінградській області, були порушені міжнародні угоди щодо переміщення сил і засобів.

Ігор Романенко: Безумовно. Війська на флангах були обмеженні, було обмеження ракетної зброї середньої і малої дальності. Усе це порушується. Американці на це говорять, що вони вимушені модернізувати ядерні боєголовки своїх відповідних ракетних сил. Ми бачимо нові перегони озброєнь, зокрема ядерних.

Радіо Hayat: Чи може ситуація на фронтах загоститися після виборів у Росії?

Ігор Романенко: Дії щодо анексії Криму, агресії проти України починаються після Олімпіади в Сочі. Можливо, дії Путіна поки зупиняють вибори. Також багато зусиль витрачено, щоб провести Чемпіонат світу з футболу. Потім треба готуватися. Україна і союзники мають враховувати це і готуватися, зокрема, і до найскладніших сценаріїв.

Радіо Hayat: Нещодавно Путін заявив, що не проти, якщо Донбас перейде під міжнародний контроль за допомогою миротворців. Раніше він хотів, щоб миротворці були тільки по периметру.

Ігор Романенко: Якщо уважно передивитися, то його підхід «крок за кроком», тобто зробити крок, подивитися реакцію, зробити наступний крок. Завдяки стійкості України, тиску союзників він був вимушений погодитися на те, щоб все ж завести миротворців, але на лінію для охорони ОБСЄ. Він подивився, що усі це категорично не сприйняли, тоді десь за 4 доби він зробив заяву, що можна завести на всю територію залежно від функцій.

Після цього вони більш детально на це подивилися і зрозуміли, що треба з обличчям виходити, тобто потрібно робити вивід військ, робити роззброєння загонів терористів-маріонеток. Після цього проведення виборів, вихід державних українських структур на кордон. Йдеться про 20 тисяч військових миротворців і про 4 тисячі цивільних, які б забезпечили діяльність і підготовку до виборів. Треба, щоб туди зайшли партії, можна було агітувати у демократичних умова. Якщо цього не буде відбуватися, про які вибори можна говорити? Просуватися треба, але на умовах законів України.

Радіо Hayat: Нещодавно був призначений новий голова «Укроборонпрому» пан Букін. Він давав інтерв’ю і сказав, що зараз 85% озброєння, яке створюється українськими виробниками, йде на експорт, 15% — на фронт. Така ситуація неправильна?

Ігор Романенко: Я не хочу впадати у популістські підходи. Поки що з нашого бюджету з 5% на сектор оборони у Міноборони йде тільки 2,5%. За законом має бути 3%. Ми четвертий рік воюємо і 2,5%. Нашим збройним силам хронічно не вистачає сучасного озброєння і техніки. Якщо на фронті немає сучасної зброї, це вирішується тільки кількістю простих озброєнь і солдатів.

Потрібна сучасна техніка. Ми, на жаль, 20 років тримали збройні сили на одному відсотку. Досвід і нашої держави, й інших показує, що 1% ВВП — це повільне вмирання збройних сил, що у нас і відбувалося. 

Радіо Hayat: Мені здається, що основне поле боротьби зараз буде за те, чи будуть російські миротворці у складі миротворчої місії

Ігор Романенко: Російські однозначно не будуть. Розмов також не може бути щодо участі Білорусі і держав Організації договору про колективну безпеку.

QHA