КИЇВ (QHA) -

Міністерство закордонних справ України тримає на контролі інформацію про масові обшуки і незаконні затримання, які відбуваються сьогодні в окупованому Росією Криму, і виноситиме це питання на міжнародні майданчики. Про це агентству QHA повідомила речник МЗС Мар’яна Беца, коментуючи сьогодніші обшуки і затримання кримських татар у Бахчисараї.

За словами Мар’яни Беци, події в Бахчисараї свідчать, що Росія продовжує порушувати міжнародні норми та ігнорувати свої зобов’язання як держави-окупанта, покладені на неї, в тому числі, Резолюцією Генасамблеї ООН про права людини в АР Крим та місті Севастополь, яка була ухвалена у грудні 2016 року.

— Сьогоднішні обшуки вкотре свідчать про те, що Росія абсолютно ігнорує будь-які норми і будь-які зобов’язання. У Резолюції ГА ООН чітко було зазначено, що Росія є державою-окупантом. Разом з тим навіть держава-окупант відповідно до норм міжнародного гуманітарного права має нести зобов’язання і дотримуватись прав людини. І рішення ГА ООН є політично зобов’язуючим для Росії.

Речник МЗС наголосила, що Росія продовжує використовувати українських громадян, які знаходяться на окупованих територіях, у своїх політичних цілях, вчиняючи тиск і репресії проти них. Росія намагається «викорінити корінний народ Криму», емоційно зауважила  Мар’яна Беца.

— Наші люди фактично стали заручниками агресії Кремля. Придушуються всі свободи на території Криму з метою повністю викорінити як корінний народ Криму з території АРК, так і залякати всіх тих, хто не згоден з окупацією.

За словами речиника МЗС, відомство, безумовно, буде реагувати на такі дії РФ дипломатичним шляхом. Зокрема, це питання буде порушене на всіх міжнародних майданчиках, які найближчим часом будуть засідати, – перш за все, у рамках ОБСЄ, Ради Європи і ООН.

— Нам потрібно посилювати тиск на Російську Федерацію, тому що Росія розуміє лише право сили, і не сприймає силу права. Вплинути на Росію можна лише тиском і ізоляцією.

Мар’яна Беца також зазначила, що сьогоднішні події в Бахчисараї, як і безліч попередніх фактів репресій РФ проти українських громадян в Криму, також згодом будуть включені до доказової бази судових позовів України проти РФ.

— Всі факти репресій фіксуються, вони направляються дипломатичним шляхом Російській Федерації, вони також направляються нашим партнерам, і ці всі факти фіксуються як міжнародна правова база для наших подальших судових інстанцій  з метою притягнення РФ до відповідальності.

Зокрема, вона нагадала, що 19 квітня Міжнародний суд ООН має винести рішення за позовом України до РФ щодо запобіжних заходів, одним із яких є вимога саме припинити репресії в Криму. «Ми чекаємо на рішення Міжнародного суду ООН, дуже вболіваємо і сподіваємось, що рішення буде позитивним», зазначила речник МЗС. Водночас навіть напередодні таких знакових подій Росія не знижує рівень тиску на українських громадян в окупації та не припиняє порушень прав людини.

Як повідомляло раніше QHA, зранку 13 квітня в Бахчисараї (окупований Росією Крим) російські силовики увірвалися з обшуками до будинків двох кримських татар Сейдамета Мустафаєва і Ризи Муждабаєва. До обшуків також були залучені представники Росгвардіі. Через деякий час російські силовики почали бити кримських татар, які прийшли для підтримки сусідів, кийками. Були чутні постріли. Одну особу госпіталізовано.

Пізніше стало відомо, що Сейдамет Мустафаєв після проведеного у нього вдома обшуку був затриманий. П'ятьох людей — сина і батька Мустафу і Шевкета Абдураманова, Ескендера Меметова (сина політв'язня Ремзі Меметова), Ремзі Зудієва і Мідата Муждаба  також затримали і відвезли до місцевого відділення поліції. Стосовно затриманих активістів сьогодні має відбутися суд.

QHA