КИЇВ (QHA) -

Негативна реакція на ухвалення Закону про Інститут національної пам'яті Польщі з боку держдепартаменту США, Ізраїлю, України свідчить про те, що цей документ може завдати шкоди міжнародному іміджу Польщі. Про це у коментарі QHA повідомив політолог, голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

— У поляків зараз криза відносин не тільки з Україною, а й, наприклад, з Брюсселем. І подібні ксенофобські настрої, які проявляються у низки польських політиків, шкодять самій Польщі та її міжнародному іміджу. Окрім того, цей закон при бажанні можна назвати антиізраїльським, адже він може дозволити карати за свідчення тих, хто пережив Голокост, — сказав Фесенко.

Він підкреслив, що ухвалення цього закону — це продовження історичної проблеми у відносинах між Україною та Польщею.

— Цей закон підтримала правляча партія і він відображає настрої польського суспільства. На жаль, зараз вони такі. До цього потрібно поставитися з розумінням, не реагувати емоційно, не розпалювати конфлікт. Потрібно думати про майбутнє, а не про минуле, — сказав політолог.

Коментуючи негативну реакцію з боку президента України Петра Порошенка на ухвалення цього закону, політолог зазначив, що "з точки зору підтримки національної гідності України важливо висловити принципову позицію, незгоду з подібними рішеннями".

Політолог вважає, що не потрібно шукати підступу в тому, що відповідний законопроект розробили більше року тому, а ухвалили його зараз, у період загострення відносин між двома країнами.

— Є певна процедура, нижня палата польського сенату розглянула документ ще раніше. Хоча не можна виключати, що на ухвалення закону могли вплинути внутрішні політичні ігри у Польщі. Так, наприкінці року в країні мають відбутися місцеві вибори, і українська тема використовується деякими політиками у власних інтересах, — вважає політолог.

Відзначимо, в пояснювальній записці до законопроекту говориться, зокрема, що «багато хто з українських мігрантів в Польщі є адептами світогляду, яке прославляє формування, які вчинили геноцид».

— Поляки повинні зрозуміти: приймаючи такі закони, вони провокують конфліктні настрої всередині Польщі, зокрема, у зв'язку із наростаючими потоками мігрантів з України, — підкреслив експерт.

QHA повідомляло, що у ніч на 1 лютого польський Сенат без правок схвалив закон «Про інститут національної пам'яті», який значно розширює повноваження установи з розслідування "злочинів, скоєних проти польського народу і його доброго імені". Якщо закон набуде чинності, то особи, які говорять про "польські концтабори" під час Другої світової війни або заперечують "злочини українських націоналістів" проти польського народу, можуть отримати три роки ув'язнення незалежно від місця скоєння злочину.

У відповідь на ухвалення закону МЗС України заявило, що «Польща намагається зобразити українців злочинними націоналістами». Ізраїльська влада, держдепартамент США також розкритикували цей закон.

QHA