АСТАНА (QHA) -

Делегація сирійських повстанців, що приїхала на новий раунд переговорів до столиці Казахстану, не стане говорити безпосередньо з представниками уряду, повідомляє канал Аль-Джазіра з посиланням на джерела у сирійській опозиції. Зустріч у Астані, організована Росією і Туреччиною, відбувається на тлі хиткого припинення вогню.

Представник сирійської опозиції Яхья аль-Аріді заявив, що повстанці відмовилися від першої сесії переговорів у форматі тет-а-тет в понеділок, звинувачуючи уряд Башара Асада у порушенні умов перемир'я, досягнутого 30 грудня за посередництва Росії і Туреччини.

— Якщо ці переговори не передбачають докорінну зміну ситуації, вони не призведуть до значного результату. Формально в них брати участь не варто, сказав Аріді.

Він також зазначив, що сирійська опозиція не бачить прагнення урядових сил припинити вогонь,

Ясна домовленість про це має бути в першу чергу, наголосив він.

Інший представник сирійської опозиції Усама Абу Зейд заявив, що збройна опозиція Сирії не підтримає політичне рішення без поступу у справі забезпечення перемир'я.

Без угоди і дотримуваного перемир'я ми не підтримаємо жодне політичне рішення, підкреслив він.

Репортер Аль-Джазіри Мохаммед Джамшун, що висвітлює хід переговорів, описав початок зустрічі словом «жорсткий».

Цікаво, яким же буде результат... В колі дипломатів жваво обговорюють можливість зустрічі представників повстанців та представників уряду віч-на-віч, сказав він.

Заступник прем'єр-міністра Туреччини Нуман Куртулмуш також заявив, що перспектива негайного виходу з кризи за підсумками зустрічі в Астані далека.

Обидві сторони воювали одне з одним протягом шести років навколо столу в Астані. Тому не варто чекати миру за два дні, сказав він журналістам у понеділок.

У відповідь на питання, чи підпишуть повстанці угоду про продовження переговорів на лютневій зустрічі у Женеві, Яхья аль-Аріді відповів:

— Це залежить від продуктивності і плідності цих переговорів (в Астані, — ред.). Якщо досягнемо успіху, продовжимо в женевському раунді.

Взяти участь у переговорах пропонували представникам нової адміністрації США, але Трамп делегацію не послав. За даними Державного департаменту, США за столом переговорів представляє посол у Казахстані Джордж Кролл.

Головною розбіжністю між опозицією і Дамаском була доля президента Сирії Башара Асада. Повстанці наполягають на його відставці, в той час як сам Асад стверджує: доведеться міняти конституцію країни, що робиться тільки через референдум.

Незважаючи на ці розбіжності, опозиція все ж погодилася взяти участь у переговорах. Повстанці заявили, що домагатимуться розширення режиму припинення вогню, а також зосередяться на гуманітарних питаннях, а не на політичних дискусіях. Саме через жорстку позицію повстанців щодо Асада всі попередні спроби провести мирні переговори виявлялися безуспішними. Досиі їх точку зору поділяла і підтримувала Туреччина.

ФОТО: AP

QHA