КИЇВ (QHA) -

Президент України Петро Порошенко у своєму зверненні процитував слова муфтія Криму Номана Челебіджихана, сказані ним на Першому Курултаї кримськотатарського народу: «Цього дня наше політичне життя, яка обірвалася півтора століття назад, знаходить воістину нове народження».

Порошенко зазначив, що прийнята на Курултаї Конституція скасувала станові привілеї і проголосила основоположні демократичні права і свободи, які полягали насамперед у рівноправ'ї всіх жителів Криму, наданні прав жінкам нарівні з чоловіками.

— За підсумками Курултаю була проголошена Кримська Народна Республіка, сформовано уряд. Знаменним є те, що у церемонії відкриття зборів взяла участь делегація Української Центральної Ради. І хоча мрія побудувати проголошену Республіку була розтоптана більшовиками, які почали кривавий терор, перший Курултай став важливою віхою в історії Криму і всієї України, йдеться у зверненні глави держави.

Порошенко зазначив, що нинішня анексія Криму Росією, яка марить імперськими амбіціями, знову принесла на півострів ворожнечу і страх, утиски і репресії проти кримських татар, українців, представників інших національностей — всіх, хто залишається вірним українській державі.

Гарант конституції заявив, що Україна докладає значних зусиль для відновлення суверенітету і територіальної цілісності, захисту своїх громадян на захоплених Російською Федерацією територіях.

Ми наполегливо діємо політичними методами, перш за все на міжнародному рівні, звертаючись до Організації Об'єднаних Націй, Міжнародного кримінального суду, інших міжнародних і європейських інститутів з метою справедливого покарання агресора, наголосив він.

Петро Порошенко розповів, що розпочато роботу над створенням у Криму національної автономії кримських татар у складі суверенної і незалежної української держави.

Очікую найближчим часом від робочої групи Конституційної Комісії напрацьованих і узгоджених змін та доповнень до розділу 10 Конституції України, які законодавчо закріплять статус такої автономії, де будуть забезпечені рівні права і свободи як кримських татар, так і представників інших етносів, що проживають на півострові. А надалі сподіваюся на мудре і зважене рішення народних депутатів України в цьому надзвичайно важливому питанні, повідомив Порошенко у своєму зверненні.

Президент висловив переконання, що досвід героїчної боротьби кримськотатарського народу за свої права і свою рідну землю, його висока організованість і єдність з українською нацією в розвитку держави стануть переконливими факторами відновлення державного суверенітету у Криму, успішного розвитку України в родині розвинених демократичних європейських країн.

Нагадаємо, раніше прем'єр-міністр України Володимир Гройсман привітав кримських татар із 100-ю річницею Першого Курултаю кримськотатарського народу.

У привітанні Гройсман назвав кримських татар братами і сестрами.

Зазначимо, що Перший Курултай кримськотатарського народу відкрився 26 листопада (9 грудня за новим стилем) 1917 року у Ханському палаці у Бахчисараї. Він проголосив створення Кримської Народної Республіки, прийняв її Конституцію і державну символіку, після чого оголосив себе парламентом Кримської Народної Республіки. Уряд очолив Номан Челебіджихан.

Другий Курултай був скликаний вже 1991 року, через два роки після початку масового повернення кримських татар з місць, в яких вони проживали після депортації 1944 року.

Джерело: president.gov.ua

QHA