КИЇВ (QHA) -

Одним з найяскравіших прикладів політики Кремля щодо кримських татар можна вважати випадок Ахтема Чийгоза, який був заарештований в анексованому Криму у січні 2015 року з обвинуваченням в організації масових заворушень під час проукраїнського мітингу під Верховною Радою АРК 26 лютого 2014 року. Адвокатом Чийгоза виступає відомий російський адвокат Микола Полозов.

Кореспондент QHA поцікавився у Полозова ходом судового процесу у справі його підзахисного.

QHA: Скажіть, коли очікується вирок у справі і якого вироку Ви очікуєте від кримського суду?

Микола Полозов: Ми очікуємо винесення вироку 11 вересня. Незалежно від того, що Ахтем Чийгоз абсолютно невинний, я не маю ілюзій щодо вироку і думаю, що він буде обвинувальним — тільки тому, що Чийгоз є заручником. Вся інтрига в тому, скільки років йому дадуть. Це може бути ближче до мінімуму, що становить чотири роки, це може бути і максимальний термін, який становить десять років. У будь-якому випадку термін, який був їм проведений в ізоляторі, буде зарахований як позбавлення волі. За свою практику я можу припустити, що це буде якийсь середній варіант — п'ять-шість, максимум сім років. Представник звинувачення просила для мого підзахисного вісім років позбавлення волі.

QHA: Що Ви плануєте робити після оголошення вироку?

М. Полозов: Після вироку, якщо він буде винесений 11 вересня і буде обвинувальним, ми, звісно, будемо оскаржувати його у Верховному суді Росії.

QHA: Ваші дії, якщо суд цієї інстанції не задовольнить апеляцію?

М. Полозов: Якщо апеляція залишить в силі рішення суду першої інстанції, то, звісно, ми звернемося до Європейського суду з прав людини. Порушень у справі Ахтема Чийгоза маса, я думаю, що жодних проблем для звернення до Європейського суду не буде, єдина проблема — це терміни. Як правило, це займає роки, і немає жодних гарантій, що компенсацію за порушення своїх прав Ахтема Чийгоза отримає вже не на волі.

QHA: Як сам Ахтем Чийгоз ставиться до того, що йому можуть винести обвинувальний вирок?

М. Полозов: Напевно, важливо сказати, що Ахтем Чийгоз перебуває в цьому процесі не у статусі фізичної особи — він вважає, що судять не конкретно його за якісь конкретні справи. В його особі судять весь кримськотатарський народ — за патріотизм, за любов до батьківщини, за несприйняття окупації. І зрозуміло, що окупанти, які судять патріотів, не можуть провести справедливий судовий розгляд. У нього це відчуття є, і він розуміє, що він сидить за свободу свого народу.

QHA: Нещодавно у Криму пройшла нова хвиля затримань, причому були затримані люди похилого віку. На Ваш погляд, чому Кремль не припиняє репресій?

М. Полозов: Безумовно, репресії тривають, і це відбувається тому, що російська влада не до кінця розуміє, що робити з мирним, ненасильницьким протестом кримських татар, з мирною боротьбою за свої права. Для них було б простіше, якби вони, як жителі кавказьких республік, брали в руки автомати — тоді можна було б усіх відразу зачищати, вбивати без суду і слідства. Кримські татари не йдуть на це, вони ще в радянські роки обрали ненасильницький шлях боротьби. І тому російська влада перебуває у певній розгубленості: вона не отримує підтримки від кримських татар, які перебувають у Криму, але і не може силою змусити їх присягнути собі. Тому вона обрала шлях точкових репресій, і ось зараз вони дісталися до людей похилого віку.

QHA: Ахтема Чийгоза підтримує весь кримськотатарський народ. Цей факт чинить тиск на суддів?

М. Полозов: Тут важливо розуміти специфіку. Більшість суддів і прокурорів - це громадяни України, які перейшли на бік окупантів, і ними рухає страх. Вони розуміють, що окупація не назавжди, що їм необхідно вислужитися перед новими господарями. І тому вони беззаперечно виконують усі розпорядження, які надходять з Москви. Але вони розуміють, що люди це, природно, пам'ятають, і всі ці діяння не залишаться безкарними. Тому я думаю, що якась внутрішня мотивація при переслідуванні українських патріотів в Криму у них присутній.

Нагадаємо, з моменту окупації Криму 2014 року контрольований Росією окупаційний уряд розпочав політику репресій щодо проукраїнських активістів і кримських татар. На даний момент у російських в'язницях незаконно утримується понад 40 осіб.

Аудиоверсію бесіди з Миколою Полозовим в ефірі радіо Hayat можна почути тут:

QHA