КИЇВ (QHA) -

Лідери фракцій Верховної Ради, незважаючи на тиск протестувальників під парламентом, відмовилися розглядати сьогодні законопроекти про скасування депутатської недоторканності, створення антикорупційного суду і впровадженні пропорційної виборчої системи за відкритими списками, прийняття яких вимагає опозиція. Депутати мотивують відмову тим, що на порядку денному є важливіші законопроекти, зокрема щодо медичної реформи.

На думку позафракційного народного депутата Юрія Дерев'янка, відмова Верховної Ради від розгляду даних законопроектів є першим випадком після Революції Гідності, коли влада відмовляється йти на діалог із суспільством.

— Велика ганьба, що дві наші фракції, які пройшли після Майдану в парламент і були демократичними до цього часу, зараз не хочуть виходити до людей і ставити їхні вимоги в першу чергу на розгляд у парламенті, і це перший прецедент, коли післямайданна влада фактично відмовляється від прямого діалогу з суспільством, громадянами України, які сьогодні прийшли під парламент, заявив Дерев'янко.

На думку народного депутата, дуже прикро, що Народний фронт і БПП під час голосування на погоджувальній раді не віддали голоси за те, щоб сьогодні включити це до порядку денного і негайно розглянути.

Все обіцянки, які давалися президентом і цим парламентом, сьогодні на ваших очах фактично не виконуються. Медична реформа може почекати півдня чи день, як ми всі чекали 25 років, але якщо кілька тисяч громадян України приїхали під Верховну Раду вимагати прийняття цих законів, то дуже неправильно ігнорувати волю тих людей, завдяки яким і БПП, і Народний фронт потрапили в парламент, сказав він.

Представник президента у парламенті і член БПП Ірина Луценко, заявила, що президент і його фракція послідовно підтримують антикорупційні ініціативи.

— Боротьба з корупцією є досить серйозною проблемою, на яку, з огляду на багаторічний період, коли з нею не боролися, президент звертає увагу в першу чергу. З цього питання його позиція завжди була послідовною. Тому починаючи з 2015 року президент України вніс проект закону про зміни до Конституції, в якому прописав недоторканність народних депутатів і суддів. Цей законопроект не був підтриманий народними депутатами і, отже, залишився без розгляду,  зазначила вона.

Луценко нагадала, що президент сьогодні вніс законопроект про зміни до Конституції щодо депутатської недоторканності.

Для того, щоб зняти будь-які інсинуації і залишитися послідовним, президент згідно зі ст. 93 і 154 основного закону вніс черговий законопроект про внесення змін до ст. 80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів. Він уже зареєстрований у Верховній Раді.

За словами Луценко, щодо створення антикорупційних судів президент також виявляє послідовність у своїй позиції. У законі про суд і судоустрій президент передбачив створення антикорупційних судів.

— Звертаю увагу, що у бюджеті на 2018 рік передбачено достатні кошти для створення і фінансування антикорупційного суду. Президент закликає парламент створити робочу групу і напрацювати законопроект, подати його президенту на узгодження, і він його внесе у парламент, визначить його як невідкладний і запропонує Верховній Раді його розглянути. Президент України неодноразово закликав народних депутатів як коаліції, так і опозиції сісти, провести консультації, тому що це питання самого парламенту як вони планують провести наступні чергові вибори до Верховної Ради, вважає Луценко.

Народний депутат з БПП Світлана Заліщук вважає, що пропозиції, озвучені президентом, є маніпуляцією і затягуванням часу.

Ми виступаємо проти створення будь-яких робочих груп, тому що це затягування і маніпуляція. Закон з 1 січня у парламенті. Ніщо, окрім бажання, не заважає його прийняти. Сьогодні президент зробив подачку щодо обмеження депутатської недоторканності. Читаємо останній рядок: він повинен набути чинності з 2020 року. Це інакше як індульгенція всім клієнтам антикорупційного бюро. Ми виступаємо категорично проти цього закону, це не те, що обіцяв президент, заявила вона.

На думку лідера фракції Радикальної партії Олега Ляшка, ініціативи, запропоновані опозицією, є конструктивними, але на даний момент сили, які вимагають їхнього прийняти, побічно працюють на дестабілізацію внутрішньої обстановки в Україні.

— Досить в країні хаосу і безладу. Чи повинна бути відповідальність політиків за свої дії? Безумовно, повинна бути. Закон про імпічмент президента, тимчасові слідчі комісії Верховної Ради, скасування недоторканності для народних депутатів, суддів, прокурорів, всі мають бути рівними перед законом. Ми категорично ці вимоги підтримуємо, в той же час ми вважаємо, що коли про боротьбу з корупцією розповідає Тимошенко, яка 20 років тому виводила гроші в офшори разом із Лазаренком, коли про боротьбу за українську націю розповідає Саакашвілі, який зрадив грузинську націю, то це обман людей, який робиться на гроші Москви і олігархів. Вони борються за владу, а не за народ, вважає Ляшко.

Нагадаємо, сьогодні, 17 жовтня, в Україні стартує безстрокова акція протесту. Активісти вимагають від української влади виконати ряд вимог, зокрема скасувати виборчі правила, обмежити депутатську недоторканність і створити антикорупційний суд.

Раніше повідомлялося, що президент України Петро Порошенко запропонував внести зміни до Конституції щодо недоторканності народних депутатів.

QHA