КИЇВ (QHA) -

QHA зібрало думки депутатів Верховної Ради щодо сьогоднішнього голосування по законопроектах про статус і реінтеграцію Донбасу.

Нардепи з «Батьківщини» і «Самопомочі» залишилися незадоволені — деякі норми, на їхню думку, порушують Конституцію України.

Депутати з коаліції, природно, висловилися на підтримку внесених президентом України Петром Порошенком документів.

Представник президента в парламенті Ірина Луценко вважає, що прийняття закону «Про особливий порядок самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» не порушує Конституції України. Прийнятий законопроект набуде чинності лише після проведення позачергових виборів згідно з Конституцією України і стандартами ОБСЄ.

— Перший закон про реінтеграцію Донбасу дасть можливість мирним політико-дипломатичним шляхом повернути Донбас, зберігши при цьому нормандський і мінський формати, що дозволить утримати міжнародну коаліцію навколо України. До того ж це дасть можливість завдяки санкціям утримати Росію від військових дій,  зазначила Ірина Гриценко.

За її словами, прийняття законів про Донбас дає можливість отримати України летальну зброю.

Законопроект №7163 про реінтеграцію ОРДЛО дозволить залучити на окуповані території мирну місію ООН, яка розміститься по всій Донецькій та Луганській областях аж до українсько-російського кордону.

Ухвалення двох законів дозволить вивести іноземні війська, а ми всі знаємо, що там перебувають російські окупаційні війська. Також це дасть можливість роззброїти і розмінувати всю окуповану територію Донбасу, і почати процес примусу до миру, зазначила народний депутат від БПП.

Ірина Луценко зауважила, що на законодавчому рівні Україна визнала Росію країною-агресором. Що дозволить, згідно зі статтею 51 статуту ООН показати всьому світу, що наша країна обороняється, а не нападає.

Ми не оголошуємо війну, а обороняємо суверенітет України, а це значить, що Міжнародний фонд та інші міжнародні інституції заходитимуть в Україну, сказала нардеп.

Також у прийнятому законі про реінтеграцію Донбасу прописано, що Україна бореться проти зовнішнього агресора Росії, тому перебування української армії в ОРДЛО є законним.

У свою чергу нардеп від «Народного фронту» Андрій Тетерук розповів у кулуарах, що прийняття законопроекту №7163 дозволить очистити українську територію від російських окупантів.

Тоді як голова фракції «Самопоміч» Олег Березюк сказав журналістам, що прийняті закони еквівалентні знищенню України зсередини.

Ми вважаємо, що ці два дні вся увага суспільства була зосереджена на цих двох законах, тому коаліція поступилася деякими пунктами, зокрема прибрала згадку про Мінськ. Також, з їхніх слів, вони хочуть додати в перший закон про реінтеграцію Донбасу Крим. Щодо дати початку війни, то це питання досі не вирішувалося, адже до сьогодні відповідальність за події на Донбасі в Україні несе виключно українська держава, а не окупант,  сказав Олег Березюк.

На його думку, влада не тільки приватизувала армію, а й дала можливість торгувати з окупантом.

 Ми хочемо, щоб не було згадки про Мінськ, і щоб статус окупованих територій визначав парламент, а не штаби. Обов'язково потрібно внести окупований Росією Крим до закону про реінтеграцію Донбасу, адже відсутність згадки півострова в законопроекті говорить про те, що вони домовилися про здачу Криму ще 2014 року,  сказав Березюк.

Свого колегу підтримує народний депутат від фракції «Батьківщина» Сергій Соболєв, який зазначив, що другий закон про статус Донбасу легітимізує «ЛНР» і «ДНР» через поліцію, суди і прокуратуру.

Перший законопроект має два ключових недоліки спробу узаконити неіснуючий міжнародний документ  так звані Мінські угоди — і торгівлю на крові.

Закон про статус Донбасу, який готували в таємниці у президентській адміністрації з'явився у народних депутатів лише за кілька годин до голосування. А це заборонено регламентом і вважається аморальним ву таких випадках. Закон, який регулює важливі норми, ніким не обговорювався. Не передавався попередньо у фракції на обговорення, тому виникла така реакція з боку депутатів. Кожна стаття цього закону порушує Конституцію і суверенітет України, сказав Сергій Соболєв.

За його словами, під час другого слухання законопроекту про реінтеграцію Донбасу фракція «Батьківщина» внесе ряд правок для покращення закону. Щодо другого законопроекту про особливий статус Донбасу, то в ньому виправити вже нічого неможливо.

— Ми включили питання про Крим до нашого альтернативного законопроекту і всі статті з нього ми подамо, як поправки до прийнятого сьогодні закону. Це міжнародна правка про незаконну анексію Криму РФ, де Росія не побоялася визнати, що вона захопила цю територію, більше того — незаконно приєднала її до себе, — зазначив Соболєв.

Перший законопроект №7163 базовий: він регулює державну політику щодо непідконтрольних територій Донбасу. Головна мета передача влади в зоні конфлікту військовим на чолі з президентом Петром Порошенком.

Другий законопроект №7164 подовжує особливий статус ОРДЛО ще на рік. Президент вніс його в середу, а у четвер, дотримуючись побажань "Народного фронту" щодо надання особливого статусу Донбасу, вніс поправку, що це стане можливим лише за умови виведення незаконних військових формувань.

ФОТО: Українська правда

QHA