КИЇВ (QHA) -

Після з'їзду Комуністичної партії Китаю, який відкрився 18 жовтня, голова КНР Сі Цзіньпін зміцнить свою владу в країні, заявив у коментарі QHA завідувач відділом Далекого Сходу Інституту сходознавства ім. А. Кримського НАН України, директор Центру сучасного Китаю «Тянься лінк» Віктор Кіктенко.

— Ми бачимо, що фактично відбувається продовження політичної реформи в Китаї. Щодо влади, то ми, швидше за все, побачимо посилення ролі особистості Сі Цзіньпіна в Китаї, але головним питанням буде можливість очолювати партію. Там є конституційне положення щодо можливості перебування на посаді голови КНР протягом двох термінів. Щодо посад генерального секретаря і головнокомандувача (які займає зараз Сі Цзіньпін — ред.), то там можуть бути різні варіанти, це ми бачили на прикладі Ден Сяопіна і Цзян Цземіня. Тобто буде посилюватися саме партійна функція керівника держави.

За словами експерта, це дозволить голові КНР більш активно розвивати ініціативу "Один пояс — один шлях" (глобальний інфраструктурний проект Китаю, який стосується більше 50 країн світу, у тому числі й України, метою якого є створення маршруту доставки товарів з КНР до Європи — ред .)

— "Один пояс — один шлях" — це особиста ініціатива глави КНР Сі Дзіньпіна, тому вона і буде залишатися головною концепцією держави. За цей рік ми побачили, що вона розуміється як нова модель відносин КНР з іншими країнами світу. Тобто, це одна з ключових концепцій зовнішньої політики Китаю, і вона змінюватися не буде, але буде тільки розширюватися. Це проект розрахований навіть не на роки, а на десятиліття. Швидше за все, для влади він буде одним із центральних не тільки на євразійському просторі, а й у світі.

Говорячи про активізацію українсько-китайських відносин, Віктор Кіктенко зазначив, що з боку Китаю до України, яку в КНР розглядають як складову частину ініціативи "Один пояс — один шлях", присутня зацікавленість, але велике значення має зацікавленість української сторони розвивати відносини.

— Активізація українсько-китайських відносин можлива тільки за умови її підтримки з українського боку. Щодо Китаю, то він підтримує територіальну цілісність України, виступає за розвиток у будь-яких варіантах українсько-китайських відносин. Наприклад, тільки за останній рік посол КНР в Україні пан Ду Вей пропонував створення спільної вільної економічної зони і безвізовий режим, але до сьогоднішнього дня відповіді з української сторони немає. Крім того, Україна досі не приєдналася до проекту "Один пояс — один шлях". Тому це, швидше, питання до наших керівників, ніж до Китаю. КНР постійно шукає шляхи співпраці, а Україна для них є важливим партнером в Європі.

Нагадаємо, у середу 19 жовтня у другій за впливом країні світу почав роботу ХІХ з'їзд Комуністичної партії Китаю, на якому буде оновлена ​​вся правляча верхівка Китаю. Зокрема, буде обраний новий склад Центрального комітету з 200 осіб, який, у свою чергу, визначить нових членів політбюро, а в його складі постійний комітет, який де-факто будуть правити Китаєм у найближчі 5 років.

QHA