КИЇВ (QHA) -

5 листопада міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів опублікував викривальні матеріали про офшори і фінансові махінації політиків і чиновників різного рівня в рамках проекту Paradise Papers (Документи з райських островів, — ред.) Всього було опубліковано 13,4 млн документів, що є другим за масштабами витоком фінансових даних у світовій історії. У документах згадуються імена понад 120 політиків з майже 50 країн світу, а також компанії, спортсмени, бізнесмени та інші пов'язані з ними особи. QHA відібрало найгучніших фігурантів цього фінансового скандалу.

Опубліковані документи свідчать про те, що близько $ 13 млн приватних коштів королеви Великобританії Єлизавети ІІ були інвестовані в офшори на Кайманових і Бермудських островах. Справедливості заради, варто зазначити, що операції здійснювалися не самою Єлизаветою, а герцогством Ланкастерським, доходи якого йдуть на утримання монаршої персони.

Президент Колумбії і лауреат Нобелівської премії миру Хуан Мануель Сантос, згідно з документами, є директором двох офшорних компаній: Nova Holding Company і Global Tuition&Education Insurance Corp, зареєстрованих на Барбадосі. Президент їх очолив ще 2000 року, обіймаючи посаду міністра фінансів Колумбії.

Король Саудівської Аравії Салман бін Абдель Азіз володіє акціями у люксембурзькій компанії Safason Corporation SPF SA, яка була акціонером корпорацій Verse Development і Inrow, зареєстрованих на Британських Віргінських островах.

Хоча сам прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо чистий, один з його радників, Стівен Бронфман, зі своєю компанією Claridge активно інвестували і були залучені у Kolber Trust на Кайманових островах з інвестиційним капіталом у 52 млн євро. Саме він сприяв перемозі Трюдо на парламентських виборах 2015 року.

Не оминув скандал і українського президента. У червні 2014 року, незабаром після інаугурації Петра Порошенка, юристи української фірми Avellum, яка представляє інтереси президента, написали юристам з фірми Appleby острова Мен листа з пропозицією про створення офшорної компанії. Як з'ясувалося, юристи з фірми Appleby не наважилися мати справу з українським президентом, побоюючись політичних ризиків. Тому вже у серпні 2014 року Avellum звернулися до Панамської фірми Mossack Fonseca, яка допомогла їм створити заплановану структуру.

В адміністрації Трампа ціла плеяда топ-чиновників була викрита у скандалі: міністр фінансів і торгівлі Вілбур Росс, державний секретар Рекс Тіллерсон і головний фінансовий радник Трампа Гаррі Кон.

Тіллерсон 10 років очолював офшорну компанію Marib Upstream Services, засновану на Бермудах. Кон — в період з 2002-го по 2006 рік був президентом або віце-президентом 22 різних компаній на Бермудських островах. Але найцікавіший Вілбур Росс, що володіє фінансовими інтересами у компанії Navigator Holdings, яка, ймовірно, щорічно заробляє мільйони доларів на транспортуванні нафти і газу для російської енергетичної фірми "Сібур". Іншими акціонерами компанії є передбачуваний зять президента Росії Володимира Путіна Кирил Шамалов, член "ближнього кола" Путіна Геннадій Тимченко, щодо якого США ввели персональні санкції, і Леонід Міхельсон, засновник компанії "Новатек".

Прем'єр-міністр Малькольм Тернбулл у першій половині 1990-х років був директором Star Technology Systems Limited, зареєстрованої на Британських Віргінських островах. Вона була філією Star Mining Corporation NL, яка в ті роки планувала розвивати золоті родовища у Сибіру. За його даними, справами фірми керувала панамська юридична компанія Mossack Fonseca.

Жоден фінансовий скандал не обходиться без Росії. За даними опублікованих документів, підконтрольний Кремлю ВТБ Банк 2011 року перерахував 191 мільйон доларів в інвестиційний фонд DST Global, який використовував ці гроші для придбання великої частки у Twitter 2011 року. Зазначимо, що засновником DST Global є російський мільярдер Юрій Мільнер.

Підготував Роман Кот

QHA