КИЇВ (QHA) -

Старший науковий співробітник відділу проблем зовнішньої політики і міжнародної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень Валерій Кравченко вважає, що серед донорів «Північного потоку-2» є декілька великих корпорацій включно з Shell, OMV, Uniper, які зацікавлені в будівництві цього проекту. Незважаючи на те, що один день будівництва газопроводу коштує близько 2 мільйонів євро, європейські країни продовжують вести подвійну гру. З одного боку, вони підтримують санкції проти Росії, а з іншого — підтримують економічне співробітництво з РФ. Про це він розповів в коментарі кореспонденту QHA.

— У чому зацікавленість США? Америка почала активно просувати конкурентну модель СПГ (скрапленого природного газу) на європейському енергетичному ринку. Наприклад, в цьому році у Варшаві пройшла підприємницька конференція «Примор'я», на якій лобісти американського проекту (Польща, країни Балтії), зокрема, Литва, яка має великий плавучий термінал Independence («Незалежність»), який приймає СПГ, закликали європейські країни відмовитися від російського блакитного палива, а натомість купувати американський скраплений газ. Але так сталося, що Хорватія випала з лобістів американського СПГ, і президент Колінда Грабар-Кіаровіч зустрілася в Сочі з Путіним, де вони уклали новий договір про постачання газпромівського газу на Балкани, —  зазначив експерт.

На думку Валерія Кравченка, СПГ коштує набагато дорожче, до того ж, його вкрай важко експортувати з американського материка на європейський. Але, незважаючи на дорожнечу американського газу, Польща і країни Балтії мають політичну волю не купувати російський вуглеводень, попри всі економічні вигоди.

— Варто пам'ятати, що основна мета Росії це розпалювання великого конфлікту в Європі, щоб посварити європейські країни між собою. Деякі європейські держави цього не бачать або навмисно не хочуть бачити. Наприклад, Австрія, яка головувала в році, що минає в ОБСЄ, є одним з лобістів «Північного потоку-2» і готова фінансувати подібний проект через економічну вигоду, розповів він.

На думку Валерія Кравченка, одна з найбільших країн-лобістів «Північного потоку-2» Італія, яка буде в наступному році головувати в ОБСЄ, надовго відкладе питання про війну на Донбасі, розпочату Росією, а просуватиме на перше місце питання еміграції.

— Італія свідомо буде відводити з порядку денного питання про війну на Донбасі через дружбу з Росією. І, незважаючи на те, що це південна країна, там все одно є промислові підприємства, які зацікавлені в російському газі, підкреслив експерт.

Як вважає Кравченко, під час італійських парламентських передвиборчих перегонів буде підніматися тема про зняття санкцій з Росії. До того ж, є ймовірність, що найбільше голосів набере популістський союз «Рух п'яти зірок», а третє місце може зайняти націонал-консервативна партія «Ліга Півночі», представники якої їздили з візитами в ОРДЛО. Також до влади рветься праворадикальна партія «Брати Італійці», члени якої неодноразово бували на Донбасі.

— Російське лобі активно працює в Італії, що негативно може позначитися на Україні, підкреслив він.

Схожа ситуація і з соціал-демократами в Німеччині, які також підтримують ідею з російським енергетичним проектом. До всього цього додається той факт, що в Німеччині до сих пір не можуть створити коаліцію і уряд, хоча неодноразово розглядалися деякі кандидатури. Адже правляча "велика коаліція" ХДС / ХСС і соціал-демократів остаточно розвалилася, а це може привести до повторних виборів у березні наступного року.

А жорстка позиція канцлера ФРН Ангели Меркель в питанні про санкції проти Росії відштовхує ряд країн.

— Повторні вибори у Німеччині можуть привести до значних поступок з боку німецьких політиків і політичних спекуляцій з метою досягнення економічних вигод, особливо в питанні з Росією, зазначив він.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що команда американського держсекретаря Рекса Тіллерсона працює над способом заблокувати будівництво газопроводу «Північний потік-2», повідомляє Washington Examiner з посиланням на чиновника з Держдепу. При цьому видання відзначає, що Німеччина підтримує проект і перешкоджає спробам його заморозити.

Раніше парламент Данії схвалив закон, в результаті якого прокладка газопроводу «Північний потік-2» через територіальні води королівства може бути заборонена. Відповідно до закону, МЗС країни отримало можливість забороняти будівництво силових кабелів і трубопроводів в територіальних водах Данії, якщо це суперечить зовнішньополітичним інтересам і національній безпеці і обороні Данії. Закон набуде чинності 1 січня 2018 року, при цьому він може поширюватися на вже схвалені проекти.

QHA