НЬЮ-ЙОРК (QHA) -

Через конфлікт на Донбасі і окупацію Криму в Україні порушуються права людини. Про це сказано в новому звіті Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

За період з 15 листопада минулого року по 15 лютого поточного року на території країни зафіксували 205 випадків порушень права на життя, позбавлення волі, насильницьких зникнень, тортур і жорстокого поводження, сексуального насильства, порушень права на справедливий судовий розгляд, основних свобод, економічних і соціальних прав. Експерти ООН кажуть, що у 121 випадку були отримані надійні відомості про тортури, жорстоке поводження і (або) сексуальне насильство, що мали місце у контексті незаконного або довільного позбавлення волі. У доповіді також йдеться про труднощі, з якими стикаються люди на територіях, підконтрольних Україні на Донбасі.

Правозахисники зазначили небажання української влади розслідувати злочини на Майдані і "справу 2 травня 2014 року" в Одесі.

— УВКПЛ відзначило відсутність значного прогресу в забезпеченні відповідальності за тяжкі порушення прав людини під час вбивства протестувальників на Майдані і актів насильства 2 травня 2014 року в Одесі. Окрім того, в розслідуваннях і процесах, пов'язаних з конфліктом, УВКПЛ помітило небажання, як в правоохоронних органах, так і на політичному рівні, ефективно розслідувати порушення прав людини, які, згідно з твердженнями, вчинені державними суб'єктами, — йдеться у звіті.

Також в ООН звернули увагу на погіршення ситуації зі свободою слова в Україні напередодні виборів 2019 року.

— У звітному періоді УВКПЛ задокументовано 18 випадків, коли мали місце посягання на свободу думок та їхнє вираження і (або) на свободу засобів масової інформації. Десять з цих випадків відносяться до порушень прав людини, скоєних, згідно з твердженнями, у перебігу звітного періоду: в семи випадках державні суб'єкти або порушили право, або не змогли його попередити або розслідувати, у той час як в інших трьох випадках порушення були вчинені у сфері відповідальності збройних груп, — стверджують експерти.

Окремо у звіті йдеться про порушення прав людей в окупованому Криму, про зменшення кількості шкіл з українською мовою навчання на півострові і тиску на кримських татар.

— Не зважаючи на відсутність доступу на півострів, на підставі резолюцій Генеральної Асамблеї ООН, в яких зазначено територіальну цілісність України і констатовано, що Крим є тимчасово окупований Російською Федерацією, влада Російської Федерації в Криму продовжує обмежувати основоположні свободи, від чого непропорційно сильно страждає кримськотатарська громада, а також продовжує примусово закликати жителів Криму чоловічої статі на службу в Збройних силах Російської Федерації. УВКПЛ також відзначило різке (на 97 відсотків) скорочення від часу окупації півострова у 2014 році кількості студентів, які здобувають освіту українською мовою, — йдеться у звіті.

Експерти ООН дали українському уряду декілька рекомендацій для вирішення цих проблем, а саме: розслідувати усі можливі порушення міжнародного гуманітарного права, вжити усіх можливих заходів для захисту цивільного населення, своєчасно розслідувати випадки незаконного утримання та жорстокого поводження з людьми, забезпечити розслідування усіх заяв про здійснення тиску на суддів, сприяти вільному і безперешкодному проходженню цивільних осіб через лінію розмежування.

Раніше QHA повідомляло, що Україна направила звернення в ООН через вибори в Криму.

QHA