КИЇВ (QHA) -

Спостережна моніторингова місія ОБСЄ в Україні не може верифікувати як відведене із зони безпеки важке озброєння бойовиків, оскільки сторона сепаратистів не надала спостерігачам усієї відповідної інформації. Таким чином перший заступник глави СММ ОБСЄ Александр Хуг прокоментував на брифінгу сьогоднішню заяву представника так званої «ДНР» Дениса Пушиліна, оприлюднену інформагентством сепаратистів, про те, що вони відвели все важке озброєння від лінії зіткнення і СММ повинна зафіксувати це.

За словами Александра Хуга, СММ готова верифікувати відведення озброєння, однак сторона так званої «ДНР» не надала спостерігачам усієї потрібної інформації, зокрема, місія не має оновленої вихідної інформації щодо позицій та озброєння бойовиків, яке підлягає відведенню.

Щодо заяви Пушиліна з Донецька  я лише можу повторити, що СММ готова здійснити верифікацію, але для того, щоб ми могли зробити верифікацію, сторони, у тому числі так звана «ДНР», мають надати відповідні відомості та списки, щоб ми могли верифікувати, що озброєння відведене і залишається відведеним. Як тільки ми отримаємо цю інформацію, ми можемо виконати це завдання. Але ми досі не отримали цієї інформації.

Александр Хуг також повідомив, що за минулий тиждень СММ ОБСЄ зафіксувала на Донбасі 94 одиниці важкого озброєння, розташованого з порушенням лінії відведення.

Водночас на уточнююче питання кореспондента QHA, скільки одиниць невідведеного озброєння було виявлено з боку ЗСУ, а скільки – з боку бойовиків, він не повідомив конкретних цифр. Перший заступник СММ ОБСЄ навів кілька прикладів у ході брифінгу і послався на інформацію в щоденних звітах.

Зокрема, він нагадав, що минулої п’ятниці спостерігачі бачили вісім самохідних гаубиць у селищі Козацьке, підконтрольному сепаратистам. Водночас він навів інформацію, що у підконтрольному українському уряду селищі Асланове БПЛА СММ виявив два РСЗВ.

Крім того, Александр Хуг продемонстрував відео і фото, на яких камера ОБСЄ поблизу Станиці Луганської зафіксувала ракету «Град» в польоті з південно-південного сходу на північно-північний захід. (Судячи з напрямку, ракета летіла з підконтрольної сепаратистам території в бік контрольованої українським урядом. Оскільки постріл був одиночний, імовірно, був використаний переносний РСЗВ «Град-П» («Партизан»), який є на озброєнні у російської армії і сепаратистів, але відсутній у ЗСУ. – QHA).

Александр Хуг акцентував на необхідності відвести важке озброєння від лінії зіткнення заради забезпечення безпеки – насамперед мирного населення. Водночас він констатував: сторони не відводять важке озброєння від лінії зіткнення з побоювань, що протилежна сторона скористається цим для покращення своїх позицій.

– У сторін немає впевненості, що якщо вони почнуть відводити важке озброєння, то інша сторона робитиме те ж саме. Вони бояться, що їхні дії на виконання досягнутих домовленостей будуть використані іншою стороною на власну користь, і замість відведення озброєння інша сторона скористається цією можливістю в своїх інтересах.

Перший заступник глави СММ ОБСЄ наголосив, що місія не може продовжувати верифікацію відведення важкого озброєння, зокрема тому, що обидві сторони не надали оновленої вихідної інформації щодо їхніх позицій та озброєння, яке підлягає відведенню, як про те домовилися члени Тристоронньої контактної групи 1 лютого.

– Вони пообіцяли це зробити, але вони цього не виконали. Без цього ми не можемо зробити верифікацію, що озброєння дійсно відведене і залишається відведеним, що сторони розвели свої сили і засоби.

ФОТО: інтернет

QHA