КИЇВ (QHA) -

В Оболонському суді Києва два дні проходили допити свідків у справі про держзраду екс-президента Віктора Януковича, під час яких українські високопосадовці часів анексії Криму розкрили невідомі факти про захоплення півострова Росією.

З'ясувалося, що анексію Криму Росія готувала ще з початку вступу на посаду Віктора Януковича, а підготовка почалася з кадрових чисток, скорочення чисельності флоту, розформування комісаріатів та укомплектування ВМС контрактниками з Криму. Також стали відомі факти схиляння військових у Криму до держзради.

Екс-начальник Генерального штабу ЗСУ Володимир Замана повідомив, що інформація про російські війська у Криму надходила до Києва ще в кінці січня 2014 року, але довідки мали «загальний характер про напружену ситуацію».

Під час захоплення будівлі кримського парламенту міліція, за словами екс-глави СБУ Валентина Наливайченка, не чинила опору російським військам і добровільно віддала їм зброю. При цьому посадовець назвав точну кількість російських силовиків, які брали участь в анексії, і заявив, що мобілізація проросійських активістів на півострові почалася задовго до 2014 року.

Під час допитів у суді стало відомо і про нові випадки поїздок українських чиновників до Криму під час окупації. Колишній командир ЗСУ Володимир Замана розповів про деталі такої поїздки і про зустріч з «главою» маріонеткового уряду Криму Сергієм Аксеновим.

Деталі доленосного засідання РНБО 23 березня 2014 року, де було винесене рішення про виведення українських військових з Криму, розкрив адвокат Віктора Януковича. Згідно з протоколом допиту все того ж в.о. міністра оборони і екс-командувача ВМС Ігоря Тенюха стало відомо, що він пропонував почати військову операцію у Криму.

При цьому екс-глава СБУ Валентин Наливайченко заявив на суді, що ще 20 лютого 2014 року в Україні треба було ввести воєнний стан, але для цього тоді було потрібне лише рішення головнокомандувача.

Наступне слухання у справі про держзраду Віктора Януковича відбудеться вже 14 лютого і, за словами прокурора, залишилося допитати 11 свідків, чиї імена поки не повідомляються.

QHA