ЛОНДОН (QHA) -

Світова спільнота має пам'ятати про жахливі наслідки анексії Росією Криму та подвоїти дії у справі захисту спільних цінностей і захисту міжнародного права. Про це написав глава Міністерства закордонних справ Великобританії Боріс Джонсон у своїй статті, присвяченій четвертій річниці окупації Криму, яку 22 лютого опублікувало британське МЗС.

Джонсон звернув увагу на те, що Путін особисто розповів у документальному фільмі "Крим. Шлях на Батьківщину", який вийшов у 2015 році, про те, що рішення про захоплення півострова було ухвалено на нараді в Кремлі 22 лютого 2014 року.

Тому рішення про анексію Криму було ухвалено за три тижні до "фіктивного" і "бутафорського" референдуму, завдяки якому росіяни намагалися надати легітимності своїм діям. Джонсон зазначає, що усі слова Путіна про необхідність нібито захисту жителів регіону і виконання їхніх бажань про окупацію були "безмежно брехливими".

— Росія офіційно відібрала Крим в України 18 березня 2014 року.

Джонсон зазначив, що це стало першим випадком насильницької анексії території іншої держави і першим випадком силової зміни кордонів у Європі після закінчення Другої світової війни у 1945 році.

— РФ при цьому порушила так багато міжнародних правових актів, що перераховувати усі є справжнім викликом. Як приклад він наводить 2 статтю Хартії ООН, Гельсінкський Заключний акт 1975 року народження, Російсько-український договір про дружбу 1997 року і Будапештський меморандум 1994 року.

Після окупації Криму Путін продовжив свої дії, розпалюючи конфлікт на сході України. Глава МЗС Великобританії зазначив, що дотепер Росія продовжує направляти війська і танки в ОРДЛО, конфлікт на сході вже забрав понад 10 тисяч життів і примусив залишити свої будинки більше 2,3 млн. чоловік.

— Ще однією жертвою цієї трагедії став рейс MH17, малайзійський "Боїнг", збитий російською ракетою, яка була запущена з території, що знаходиться під контролем проросійських бойовиків. У результаті загинули 298 невинних людей, серед них 10 британців, — написав політик.

Окрім того, надходять повідомлення про репресії кримських татар і українців в Криму і переслідуваннях осіб, не згодних з російської анексією. Незважаючи на багаторазові вимоги Генасамблеї ООН, Росія так і не допустила міжнародні правозахисні організації на півострів.

Тому, за словами Джонсона, потрібно рішуче й виважено протистояти Росії. Це означає збереження пов'язаних з Кримом санкцій проти Москви до тих пір, поки регіон залишається під контролем Кремля, і збереження подальших санкцій, поки Мінські домовленості не будуть виконуватися. Ці заходи, упевнений глава британського МЗС, мають демонструвати, що "жодна країна, незалежно від її розмірів, не може розчленовувати своїх сусідів і порушувати міжнародне право без наслідків".

Раніше Джонсон і глава МЗС РФ Сергій Лавров посперечалися на прес-конференції у Москві через факти щодо втручання РФ у політику різних країн.

Глава російського МЗС заявив, що Росію звинувачували у втручанні в політичні процеси у США, Франції та інших країнах, але ніхто не надав доказів. На що Джонсон заявив, що "не було успішного втручання".

QHA