КИЇВ (QHA) -

Питання звільнення Криму і Донбасу від російської окупації не може бути розділене на частини. Однак практична ймовірність звільнення окупованих територій ОРДЛО зараз вища.

Про це в інтерв'ю кореспонденту QHA заявила Ірина Бекешкіна, директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.

— Я вважаю, що якщо ми наполягаємо на територіальній цілісності України, то вона не може бути розділена на частини. Але я думаю, що практичної такої можливості зараз немає. Зараз реальніший Донбас. Якщо більше 80% населення Росії вважає, що «Крим наш», то до президентських виборів в РФ навіть піднімати питання про те, щоб щось зробити по Криму, вони не можуть. Що стосується Донбасу, то РФ ніколи не заявляла, що це Росія. Більше того, Донбас вона розглядає як троянського коня, який керуватиметься повністю РФ, але фінансуватиме його Україна,  заявила Бекешкіна.

Експерт вважає, що деокупація Криму повинна розпочатися із виведення російських військ, введення миротворчої місії і тимчасової міжнародної адміністрації. При цьому Ірина Бекешкіна відзначає зміну демографічної ситуації на окупованому півострові.

— В Криму зараз ідуть небезпечні процеси зміна демографічної ситуації. Російські військові відставники  держава їм сприяє, дає кредит на купівлю житла, і вони приїздять туди з найглухіших місць, якогось сибірського військового містечка, разом із сім'ями. Тому я вважаю, що демократичні процедури, зокрема вибори за українськими законами можливі тільки після того, як звідти підуть російські війська і люди, які хочуть жити в Росії. Можливо, їм навіть посприяють, щоб вони переселилися з Криму.

Бекешкіна заявила, що проукраїнськи налаштовані жителі Криму не беруть участі в опитуваннях, які проводять соціологічні служби РФ, побоюючись переслідування за свої погляди.

— Якщо існує кримінальна стаття за сепаратизм, то люди у Криму, які вважають, що Крим це Україна, цього не можуть сказати, бо не знають, хто звертається до них по телефону, або хто приходить. Очевидно, що в такій ситуації ці люди просто не будуть брати участь в опитуваннях, і будуть відмовлятися відповідати. Що стосується Росії, то ці питання ставили і представники незалежних соціологічних служб, які існують в Росії. Наприклад, центр «Левада», який вважають там іноземним агентом. Існують незалежні опитування, але проблема в тому, що самі соціологічні служби намагаються не ставити сумнівних питань, щоб не бути звинуваченими у політичній діяльності, — наголосила експерт.

QHA