КИЇВ (QHA) -

У НАТО вважають, що питання Криму має залишатися на міжнародному порядку денному, і наполягають, що необхідно якомога швидше допустити на окупований півострів міжнародних спостерігачів для відстеження системних порушень прав людини, які там допускаються з боку держави-окупанта.

Таку думку висловив глава Представництва НАТО в Україні Олександр Винніков, директор офісу зв'язку НАТО в Україні в ході міжнародного форуму «Крим в умовах окупації: наслідки для України та світу», який проходить сьогодні у Києві, передає кореспондент QHA.

— Альянс наголошує на необхідності допуску до Криму міжнародних моніторингових структур, які повинні моніторити дотримання прав людини на півострові.

За словами Олександра Виннікова, НАТО висловлює особливе занепокоєння у зв'язку із дискримінацією кримських татар та представників інших місцевих громад і вимагає від Росії дотримання прав людини на окупованій території.

Глава представництва НАТО акцентував на тому, що РФ проводить агресивну зовнішню політику щодо сусідів, намагаючись повернутися до епохи домінування СРСР.

Росія намагається повернути стрілки годинника до часів, коли Радянський Союз домінував над іншими країнами за допомогою сили і залякування. Але повторення цього не можна допустити.

Він зазначив, що позиція НАТО ґрунтується на двох стовпах: політичної та практичної підтримки України.

Альянс закликає Росію припинити незаконну анексію Кримського півострова, яка ніколи не буде визнана, Крим і надалі лишатиметься частиною України, як сказав Олександр Винніков.

Питання Криму лишається у центрі уваги, міжнародна спільнота не може забути ті події, які відбулися три роки тому. Нашими діями ми повинні дати чіткий меседж: ми не визнаємо і не будемо визнавати анексію Криму.

Він також додав, що Альянс засуджує нарощування російської військової присутності у Криму.

Теза НАТО про необхідність допуску до окупованого Криму міжнародних моніторщиків ситуації з прав людини підтримали представники Польщі.

Другий секретар політичного відділу посольства Польщі зачитала звернення посла Польщі в Україні Яна Пекло. У ньому, зокрема, зазначено, що польський уряд знає про «ті звірства, які чинить Москва» стосовно кримських татар і представників інших національних спільнот: про викрадення, тортури, переслідування, дискримінацію за національною і релігійною ознакою і утиски культури. Саме тому, наголошується у зверненні, необхідно якомога швидше допустити до Криму спостерігачів за дотриманням прав людини.

— Польський уряд вважає, що має бути доступ незалежних міжнародних спостерігачів до Криму... Міжнародне представництво у Криму є критично важливим для недопущення погіршення ситуації.

Як повідомляло QHA, у грудні 2016 року ГА ООН прийняла «кримську» Резолюцію, в якій наголошувалося на необхідності допуску до Криму міжнародних спостерігачів за дотриманням прав людини. У той же час Росія продовжує перешкоджати міжнародним моніторщикам і не допускає їх на захоплений півострів.

QHA