КИЇВ (QHA) -

Міністерство закордонних справ України наразі не озвучувало офіційних застережень українським громадянам щодо перебування в Білорусі, однак з’ясовує доцільність такого кроку. Таким чином речник Міністерства закордонних справ Мар’яна Беца відповіла на запитання агентства QHA щодо ймовірної реакції України на значну кількість провокацій, які останнім часом державні органи Республіки Білорусь вчиняли відносно українських громадян.

— Поки нема ніяких застережень. Поки що в цілому опрацьовуємо комплекс цих питань, тому що за останні три місяці в Білорусі події трапилися неоднозначні.

Мар’яна Беца також акцентувала, що захист українських громадян є пріоритетом для МЗС і українська сторона продовжує цю роботу і в Білорусі, і в інших країнах. Водночас, переважно дії української сторони наражаються на спротив і перешкоди з боку різноманітних органівтих країн, де українці зіткнулись з недружнім або й відверто ворожим ставленням.

— Захист наших громадян залишається для нас пріоритететом, ми  працюємо за всіма справам – і за справою Павла Шаройка, і за справою громадянина Скиби, якого вчора також було затримано і в нас нема офіційної інформації щодо нього.  Ми теж звернулись офіційно до МЗС Білорусі щодо цього питання. Я хочу наголосити, що це наша робота, що ми за кожним громадяном, який перебуває за кордоном і потрапив до скрутної ситуації, в тому числі заарештований, затриманий, завжди надаємо всіляку допомогу: пошук адвоката, допуск консула, якщо потрібно забезпечення ліками, матеріальна допомога.

Нагадаємо, що торік, коли в Росії різко зросла кількість безпідставних затримань українців,  МЗС офіційно застеріг громадян від відвідин Російської Федерації, попереджаючи про небезпеку перебування на території держави-агресора і про те, що Україні дуже складно забезпечити їм безпеку в РФ.  

Починаючи з середини поточного року в Республіці Білорусь сталось кілька безпідставних, політично вмотивованих затримань громадян України, у тому числі, з подальшою висилкою їх до Російської Федерації.

Так, спочатку затримали 19-річного Павла Гриба, якого звинуватили у намірах влаштувати теракт в одній зі шкіл Росії. Наразі він перебуває в СІЗО Краснодару (РФ).

Наприкінці жовтня КГБ Білорусі затримало в Мінську власкора «Українського радіо» Павла Шаройка. Впродовж перших двох тижнів після затримання про його долю українській стороні не було надано жодної інформації. Лише 17 листопада ця інформація стала відома, а 20 листопада білоруський КДБ заявив, що журналіст підозрюється в шпигунстві.

Наприкінці жовтня Білорусь оголосила персоною нон ґрата першого секретаря посольства України Ігоря Скворцова, якого також звинуватила у шпигунстві.

Буквально 16 листопада спецслужби Білорусі затримали директора ПАТ «Завод обважнювачів» Олександра Скибу, якого звинувачують у намірі дати хабаря.

Українська сторона вважає, що висунуті українцям звинувачення є безпідставними. А затримання – незаконними та політично вмотивованими діями білоруської сторони, в тому числі в інтересах Російської Федерації, що веде агресивну війну проти України.

Варто нагадати, що останні два місяці Білорусь відзначилась ще щонайменше кількома кроками, які можна розглядати або як відверто недружні відносно України, або як такі, що вчиняються в унісон із політикою та інтересами Росії.

Так, 14 листопада на Третьому комітеті Генасамблеї ООН Білорусь проголосувала проти проекту оновленої «кримської» резолюції, в якій детально змальовувались і засуджувались прояви російської окупаційної політики в Ар Крим.

Крім того, у вересні в РБ відбулись спільні стратегічні військові навчання збройних сил Росії та Білорусі. Країни, які межують з Білорусю, розцінили «легенду» цих навчань, кількість та рівень передислокованих туди з РФ військових формувань як потенційну загрозу їхній безпеці. Зокрема, міністр оборони Польщі назвав ці навчання «підготовкою Росії до «гарячої війни».

Вже в листопаді Білорусь висловила бажання направити своїх військових у якості миротворців на Донбас. Водночас, експерти вважають, що це є один зі сценаріїв прихованого розміщення там в статусі миротворців саме російських військових (в тому числі тих, які могли  залишитись на території РБ після навчань «Захід-2017»).

QHA