КИЇВ (QHA) -

Міністерство закордонних справ України вимагає від Російської Федерації надати українському консулу доступ до українського громадянина, кримського татарина Руслана Зейтуллаєва, який 4 квітня оголосив голодування в російській в’язниці в Ростові-на-Дону. Про це в коментарі агентству QHA  повідомила речник МЗС Мар’яна Беца.

Речник МЗС наголосила, що всупереч всім міжнародним нормам, Росія не допускає до нього українського консула. Водночас, МЗС продовжує наполягати на доступі, зважаючи, що з початку голодування Руслана минув тиждень, і на сьогодні немає безпосередньо інформації про його стан.

—  Ми вимагаємо від Росії надати нам цей дозвіл. Доступ українського консула до українського громадянина — це перше, що ми зараз добиваємось. Тим більше, ми навіть не знаємо зараз – в якому стані він перебуває зараз — через тиждень після оголошення голодування, і ми, безперечно, дуже занепокоєні. Тому звичайно, це пріоритет номер один – зустрітись з Русланом Зейтуллаєвим, почути особисто від нього інформацію про те, що відбувається, побачити – в якому він стані, надати всю можливу допомогу.

За словами Мар’яни Беци, за станом на сьогодні, попри численні звернення української сторони до відповідних органів російської влади,  російська сторона не надає доступ консулу до Руслана. Причому — без пояснення причини. Такі дії РФ вона назвала зухвалим порушенням міжнародного права.

—  Це є чергове, абсолютно зухвале порушення Російською Федерацією міжнародного права, зокрема, Віденської конвенції про консульські зносини, двосторонньої конвенції між Україною і Росією.

 

Речник МЗС повідомила, що, незважаючи на перепони з російської сторони, консули завжди присутні на всіх судових засіданнях відносно Руслана Зейтуллаєва, і комунікація з ним відбувається через його захисника. Коментуючи саму справу Зейтуллаєва, вона акцентувала, що справа є політично сфабрикованою, а сам в’язень – «політичний заручником агресії Росії проти України».

— Щодо самої справи, ми розуміємо, що це є сфабрикована справа на політичних мотивах. Руслан Зейтуллаєв – це політичний заручник агресії Росії проти України. Однак ми робимо все можливе, щоб політичним і дипломатичним шляхом звільнити і Руслана, і інших українських в’язнів, які перебувають в російських в’язницях.

Водночас речник МЗС наголосила, що питання українських політв’язнів в Росії – одне з найголовніших на порядку денному Міністерства закордонних справ, і відомство щоденно відстежує долю наших політв’язнів і намагається щось зробити для їхнього звільнення. Зокрема, МЗС постійно звертаємось про доступ нашого консула до всіх українських в’язнів в РФ, а Росія так само постійно висуває надумані причини для ненадання цього доступу.

— Наприклад, по Сенцову і Кольченку нам декілька разів казали, що вони громадяни РФ, хоча це є абсолютною маніпуляцією з боку Росії і порушенням міжнародного права. І досі ми так і не отримали доступ до них.

Ми будемо і надалі наполягати і вимагаємо від Росії перш за все це доступ наших консулів до всіх наших громадян, які незаконно утримуються на території РФ, підсумувала Мар’яна Беца.

Як повідомляло QHA, 4 квітня Руслан Зейтуллаєв оголосив безстрокове голодування на знак протесту проти несправедливого ставлення до кримських татар. Як повідомили правозахисники, голодування «мокре» — Руслан буде пити чай без цукру. Зараз Зейтуллаєв знаходиться у Ростові-на-Дону, де відбувається перегляд його справи. Його звинувачують в організації осередку «Хізб ут-Тахрір» у Криму. Днями його адвокат Еміль Курбедінов повідомив, що матиме можливість зустрітись із своїм підзахисним  14 квітня, і планує під час зустрічі довідатись про стан його здоров’я.

Нагадаємо, 23 січня 2015 року в Криму було затримано чотирьох кримських мусульманина за нібито причетність до організації «Хізб ут-Тахрір», яка визнана в Росії терористичною. З 1 червня 2016 року їхня справа розглядалася в Північно-Кавказькому окружному військовому суді.

Руслан Зейтуллаєв отримав 7 років позбавлення волі, Ферат Сайфуллаєв, Рустем Ваїтов і Юрій Примов засуджені до 5 років позбавлення волі. Всі вони повинні відбувати покарання в колонії загального режиму.

Верховний суд РФ 27 грудня 2016 року скасував вирок кримському татарину Руслану Зейтуллаєву і відправив справу на перегляд до Північнокавказького окружного військового суду Ростова, тим самим задовольнивши скаргу сторони звинувачення, яка стверджує, що Зейтуллаєв нібито був організатором осередку «Хізб ут-Тахрір» у Криму, і вимагає замість ч. 2 ст. 205.5 КК РФ висунути йому порушення ч. 1 ст. 205.5 КК РФ (від 15 до 20 років позбавлення волі).

Фото: інтернет

QHA