КИЇВ (QHA) -

За допомогою репресій Росія встановлює в окупованому Криму тоталітарний режим. Про це йдеться у заяві Міністерства закордонних справ України, опублікованій на офіційному сайті відомства.

— Міністерство закордонних справ України висловлює категоричний протест Російській Федерації у зв’язку із триваючими репресіями, незаконними затриманнями, обшуками й арештами, а також тортурами й жорстоким поводженням щодо громадян України.

Незважаючи на численні заклики України й міжнародного співтовариства з вимогою негайно звільнити незаконно утримуваних і засуджених українців, російське керівництво продовжує ганебну практику використання громадян України як заручників своєї агресивної політики проти нашої держави.

Цинічне нехтування засадничими правами людини і свободами перетворило правоохоронну та судову систему держави-агресора на репресивно-каральні інструменти, що сприяють становленню нового тоталітарного режиму в Росії.

У заяві перераховані громадяни України, незаконно взяті під варту російськими правоохоронцями. Звертається увага на те, що всі затримання були політично мотивованими.

МЗС застерігає українців від поїздок на окуповану Росією територію і на власну територію держави-агресора.

— Держава-агресор продовжує ігнорувати взяті на себе зобовязання в рамках Мінських домовленостей щодо обміну заручників і незаконно утримуваних осіб за принципом «всіх на всіх». Хоча й в Україну повернулося шестеро бранців, їхня кількість не зменшилася, а, навпаки, зросла: наразі нам відомо про політично вмотивоване утримання на території держави-окупанта щонайменше 17 українців. Ще більше наших співвітчизників безпідставно затримано та заарештовано на окупованому Кримському півострові. Понад сто українців у жахливих умовах утримуються російсько-терористичними силами в окупованих районах Донецької та Луганської областей.

Росія продовжує практику систематичних безпідставних відмов українським консулам у наданні дозволів на відвідання українських політичних в’язнів. Існують беззаперечні свідчення щодо систематичного застосування щодо громадян України, які утримуються на території Росії та на окупованих територіях, недозволених методів дізнання, тортур, методів психологічного тиску.

Останнім часом особливого загострення набула ситуація з громадянами України, яких шахрайським способом було втягнуто в незаконні схеми із розповсюдження наркотичних речовин на території РФ. Фактично наслідками реалізації таких схем є вербування та втягування наших співвітчизників у незаконну діяльність на території РФ. Лише протягом цього року в Росії за вчинення злочинів у сфері наркообігу було засуджено майже тисячу наших співвітчизників, кримінальні справи більшості з яких базувалася на сфабрикованих матеріалах.

Зловмисність дій Кремля стосовно громадян України набула настільки непрогнозованого і загрозливого характеру, що в Україні змушені застерігати співвітчизників від здійснення поїздок на територію Російської Федерації та на тимчасово окуповані нею українські території.

Україна разом з нашими міжнародними партнерами докладає усіх можливих політико-дипломатичних і правових зусиль для звільнення з російського полону своїх громадян. Однак Москва в порушення норм міжнародного права й надалі продовжує утримувати Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Ахтема Чийгоза, Романа Сущенка, Миколу Карпюка, Ферата Сайфуллаєва, Сергій Литвінова, Олексій Чирнія, Руслана Зейтуллаєва, Станіслава Клиха, Валентина Вигівського, Юрія Прімова, Віктора Шура, Олександра Костенка, Євгена Панова, Рустема Ваітова, Енвера Бекірова, Емір-Усеїна Куку, Вадима Сірука, Мусліма Алієва, Рефата Алімова, Енвера Мамутова, Арсена Джеппарова, Ремзі Меметова, Мустафу Дегерменджи, Зеврі Абсеїтова, Рустема Абільтарова, Алі Асанова, Андрія Коломієця, Володимира Балуха, Теймура Абдуллаєва, Узаїра Абдуллаєва, Айдера Саледінова, Володимира Присича, Олексія Штиблікова, Олексія Бесараба, Володимира Дудка, Олексія Стогнія, Гліба Шаблія, Леоніда Пархоменка, Редвана Сулейманова, Еміля Джемаденова, Рустема Ісмаілова, Миколу Шиптура та багатьох інших українців. Ще двоє громадян України Ільмі Умеров і Микола Семена, хоч і не знаходяться сьогодні у в'язниці, однак продовжують піддаватись переслідуванню з боку російської окупаційної влади.

Міністерство закордонних справ України вимагає від Російської Федерації негайно звільнити в'язнів, а до держав-членів ООН звертається із закликом до подальшого рішучого осуду держави-агресора.

— МЗС України вимагає від Російської Федерації негайно і без будь-яких додаткових умов звільнити усіх незаконно утримуваних громадян України, припинити практику політичного переслідування та репресій стосовно наших співвітчизників.

Закликаємо держави-члени ООН вжити подальших консолідованих кроків для посилення тиску на Російську Федерацію через злісне порушення нею ключових положень Загальної декларації прав людини, Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Європейської конвенції про запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню, інших засадничих міжнародно-правових документів, а також нехтування вимогами Резолюції Генеральної Асамблеї ООН A/C.3/71/L.26 «Стан з правами людини у Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)».

Нагадаємо, як раніше повідомляло QHA, 15 листопада Генеральна Асамблея ООН прийняла Резолюцію про становище у сфері прав людини в Автономній Республіці Крим і місті Севастополі (Україна), підтвердивши підтримку України у справі повернення півострова. За проект резолюції проголосували 73 країни, проти — 23, утрималось  76.

Нова резолюція істотно відрізняється від прийнятої ГА ООН у березні 2014 року. Даний документ набагато жорсткіший за попередній, в ньому з'явилися такі поняття, як «анексія» та «окупація» Криму, яких у першому варіанті не було. Крім того, до проекту було включено наступні важливі посили країні-окупанту:

 Необхідно припинити будь-яке насильство стосовно жителів Криму, включаючи незаконні затримання активістів і нелюдське ставлення до них, а також відкликати всі дискримінаційні закони;

 Звільнити всіх незаконно затриманих українських громадян;

 Забезпечити необхідні умови для роботи в Криму журналістів і представників правозахисних організацій;

 Автори резолюції звертаються до новообраного генсека ООН з проханням знайти шляхи і засоби, які дозволять забезпечити безперешкодний доступ до Криму міжнародним організаціям (таким як Рада Європи та ОБСЄ), забезпечивши, таким чином, доступ міжнародних правозахисників до півострова.

ФОТО: інтернет

QHA