КИЇВ (QHA) -

Міністерство закордонних справ України учора направило ноту до МЗС Росії щодо з’ясування факту, обставин і причин затримання у Криму українського громадянина Генадія Лимешка. Про це агентству QHA повідомила спікер МЗС Мар’яна Беца, коментуючи учорашнє затримання ФСБ на території окупованого Росією Криму українця, якого спецслужби РФ звинуватили у підготовці диверсій на цивільній інфраструктурі південного узбережжя півострова.

— Ми направили ноту до МЗС Росії щодо з’ясування факту затримання, обставин затримання, і що саме інкримінується нашому громадянину, — повідомила Беца.

Мар’яна Беца також зауважила, що кількість провокацій з боку російських силових структур стосовно громадян України збільшується. І українські громадяни, які їдуть до окупованого Криму, або на територію Росії, мають бути свідомими того, що Крим — окупований РФ, і Росія — це країна, яка веде проти України неоголошену війну, і на міжнародному рівні визнана окупантом. Наприклад, українське МЗС торік офіційно рекомендував українцям утримуватись від відвідин РФ саме для того, щоб не стати жертвами подібних провокацій.

— Треба зважувати, що і в окупованому Криму, і в Російській Федерації діє окупаційна влада, і там відбуваються щоденні репресії і переслідування. Звісно, ми завжди рекомендуємо бути обережними під час подорожей. Як зовнішньополітичне відомство, ми не можемо заборонити нашим громадянам їздити туди, але ми завжди рекомендуємо бути обережними під час поїздок, тим паче враховуючи таку кричущу ситуацію із порушенням прав людини, яка зараз є на півострові.

Водночас спікер МЗС зауважила: оскільки Крим є окупованою територією, то Україна не має можливості оперативно отримувати інформацію про те, що відбувається там з українськими громадянами. Спікер МЗС також акцентувала на тому, що можливості у українських відомств захистити українців на території окупованого Криму дуже обмежені з об’єктивних причин, зокрема у Криму зараз відсутні будь-які українські державні органи.

— На жаль в Криму у нас немає важелів для того, щоб дізнаватися інформацію досить швидко і оперативно, враховуючи, що це територія України, тимчасово окупована, і у нас немає там консульських представництв. І на жаль коло можливостей для захисту наших громадян там дуже вузьке. Тому ми діємо винятково через МЗС РФ, направляємо їм щоразу відповідні ноти, звертаємося до них із вимогою припинити переслідування, звільнити наших громадян, які незаконно утримуються в окупованому Криму. Щодня триває робота, хоча не завжди вдається досягти результатів досить швидко, тому що РФ абсолютно ігнорує норми міжнародного права, як, скажімо, було з тими ж затриманими і незаконно засудженими кримськими татарами, зокрема із Русланом Зейтуллаєвим.

Українське МЗС вкотре нагадало, що Росія в Криму ігнорує міжнародні зобов’язання з дотримання прав людини, що накладаються на неї як державу-окупанта. Крім того, через спротив Росії у Криму не діють місії міжнародних моніторингових організацій, які б відстежували порушення прав людини, і що дозволяло б швидко і ефективно на них реагувати. Наразі МЗС отримує інформацію переважно від правозахисників чи від міжнародних організацій, які проводять дистанційний моніторинг ситуації у Криму.

 — В тому й небезпека, що ця територія визнана територією України, яка тимчасово окупована Російською Федерацією, і згідно з міжнародним гуманітарним правом держава-окупант несе відповідальність за дотримання прав людини. Росія зобов’язана навіть на окупованій території дотримуватися прав людини. Крім того, в кінці грудня минулого року була ухвалена відповідна резолюція ГА ООН щодо ситуації у сфері прав людини у Криму та Севастополі з вимогою до Росії припинити всі репресії і надати допуск моніторинговим місіям. І ми завжди виступаємо перед нашими міжнародними партнерами, щоб там працювала постійно діюча незалежна моніторингова міжнародна місія, яка фіксувала б усі ці порушення і мала картину — що відбувається на півострові. Бо ми маємо дуже фрагментарну картину тільки від правозахисників, здебільшого адвокатів. Або від тих самих міжнародних організацій, які дистанційно моніторять ситуацію в окупованому Криму. Але Росія не дозволяє допуск міжнародних моніторингових місій, тому що боїться правди про всі ті злочини, вбивства, тортури і насильницькі зникнення, які існують, тому місій там немає.

Кореспондент QHA  поцікавився, чи не зверталася російська сторона з пропозиціями обміняти затриманих 30 червня на адмінкордоні з Херсонщиною прикордонників ФСБ РФ, і припустив, що, затримуючи чергового «псевдо-диверсанта», РФ таким чином набирає собі «базу» заручників для подальшого обміну. Спікер МЗС зазначила, що питання подібного обміну не перебувають у віданні МЗС. 

— Це не зовсім компетенція МЗС, але в будь-якому разі МЗС разом з іншими компетентними органами робить все можливе для звільнення затриманих українців. Тому ми свідомо не коментуємо такі питання можливого обміну чи деталі звільнення, щоб не зашкодити процесу, але в принципі це питання у віданні інших компетентних органів. Але МЗС по своїй лінії робить все можливе для того, щоб довести і до міжнародної спільноти, і до Росії наші вимоги з дотриманню прав наших громадян.

Як повідомляло QHA, 15 серпня Федеральна служба безпеки Російської Федерації заявила, що 12 серпня затримала в окупованому Криму «агента» Служби безпеки України. Відомство стверджує, що Геннадій Лимешко служив в АТО, є агентом СБУ у Херсонській області і був направлений до Криму для здійснення диверсій на об’єктах цивільної інфраструктури. Зокрема він нібито мав підпиляти опори ЛЕП та викликати обвал гірських порід, щоб перекрити одну з трас. ФСБ також оприлюднила відео як затримання, так і «зізнання» Лимешка у намірах провести ці диверсії. 

Українські прикордонники підтвердили, що Генадій Лимешко 9 серпня справді перетнув адмінмежу з Кримом, однак жодних заборонених предметів при ньому виявлено не було. В українському Генштабі підтвердили, що Лимешко служив у Збройних силах України за контрактом та був звільнений у травні цього року через систематичні порушення дисципліни.

Водночас Служба безпеки України назвала фейком звинувачення у підготовці диверсій, озвучені ФСБ. Спікер СБУ Олена Гітлянська на своїй сторінці у Facebook іронічно зауважила, що доцільність пошкодження ЛЕП викликає сумнів, оскільки через блекаути в Криму й так світло постійно зникає.

Мати затриманого припустила, що зробити подібні зізнання його могли змусити під тортурами — на відео «зізнання» на обличчі Лимешка помітні сліди побоїв.

У соцмережах жваво обговорюють нестиковки між висунутими звинуваченнями і продемонстрованими «доказами». Зокрема зауважують, що «диверсант» мав при собі пилку виробництва російського Іжевського заводу, причому абсолютно нову, і дивуються, чи зміг би він нею підпиляти металеві опори ЛЕП. Крім того, на відео «зізнання» увагу соцмереж привернув той факт, що затриманий начебто «начитує» текст, що є неприроднім. Як пише один з користувачів Twıtter: «ФСБ Пікчерз представляє. Начитка "диверсантом" заученого тексту. Нормальні люди так не говорять» 

Київський районний суд Сімферополя 15 серпня заарештував Лимешка на два місяці.

QHA