МІНСЬК (QHA) -

Президент Білорусі Олександр Лукашенко доручив голові МВС порушити кримінальну справу стосовно голови Россільгоспнагляду Сергія Данкверта, інформує ТАСС.

Торгова війна, наслідки якої вже три роки відчуває на собі Україна (щодо продукції національних виробників сиру і молока), схоже, перекинулася на відносини РФ з Білоруссю.

Ці відносини помітно загострилися зовсім недавно. Коли РФ почали облаштовувати кордон, заговорили навіть про те, що Білорусь на межі виходу з союзної держави. Особливо після того, як вийшов указ Олександра Лукашенка про п'ятиденний безвізовий режим для громадян 80 країн.

Білоруси збільшили тариф на транзит російської нафти, а у відповідь РФ скоротила нафтові поставки.

Наступним кроком у загостренні напруженості відносин Росії та Білорусі стали озвучені в ЗМІ претензії Лукашенка щодо неправомірних, на його думку, чи можливих дій Россільгоспнагляду. Президент РБ розкритикував претензії глави відомства Сергія Данкверта щодо дій білоруських постачальників, повідомило агентство БелТА.

— У нас, якщо навіть все буде нормально, такі діячі, як Данкверт та інші, оплюють, оббрешуть і обгидять, як це було нещодавно. Виявляється, у нього шматок м'яса з Білорусі, або стакан молока, або шматок хліба застряють, продукція не та. І уряд (Росії. — Ред.) при цьому мовчить, — сказав Лукашенко.

У свою чергу російський чиновник Россільгоспнагляду в інтерв'ю РБК назвав торговельну політику Білорусі недобросовісною.

— Відбуваються речі, які стали вже загальними, наприклад, поставки креветок з Білорусі. Креветки, звичайно, найсмішніші. Але білоруси ще, наприклад, везуть велику кількість яблук. Потім питаєш: «Як же ви їх виростили в такому обсязі?». Вони відповідають: «Ні, ми їх експортуємо». Але почекайте, ви ж писали у документах, що це ваше виробництво? Коли рік пройшов, уже можна визнаватися [у реекспорті], тому що це все в минулому, — поінформував Сергій Данкверт.

Раніше в інтерв'ю РБК він заявив, що білоруські постачальники продуктів часто поводяться «недобросовісно» і активно «хочуть скористатися ситуацією, коли російський ринок закрили для поставок з ЄС, з України».

Таким чином, поблажливе ставлення до Республіки Білорусь з боку Росії та відповідна спроба Лукашенка продемонструвати самостійність і принциповість у вирішенні важливих для Білорусі питань свідчать про те, що обидві країни проходять фази хвороб зростання.

І якщо Росія в черговий раз намагається ще сильніше втягнути РБ в орбіту своїх управлінських амбіцій з центром прийняття рішень у Кремлі, то маленька Білорусь, яка 26 грудня 2016 року відзначила 25-ту річницю незалежності, нарешті намагається цю саму незалежність проявити. Навіть перебуваючи в складі союзної держави.

І судячи з того, наскільки запекло Москва чинить опір навіть цим боязким прагненням, можна з упевненістю стверджувати, що Росія буде на корені присікати будь-яку думку свого сусіда не тільки про незалежність, але навіть про теоретичне переміщенні центру прийняття рішень з Кремля до Мінська.

Крім того, білоруська сторона звернулася до суду в зв'язку із скороченням поставок російської нафти, заявив президент Олександр Лукашенко в п'ятницю, 3 лютого.

— Суперечка йшла виключно по газу. Вони почали в порушення всіх домовленостей різати нафту. Ми звернулися, звичайно, до суду. Судовий розгляд буде, — сказав він на зустрічі з представниками громадськості та ЗМІ.

При цьому Лукашенко назвав Білорусь і РФ близькими країнами і підкреслив, що подібні конфлікти між Мінськом і Москвою недоречні.

ФОТО: інтернет

QHA