КИЇВ (QHA) -

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман привітав кримських татар з 100-ю річницею Першого Курултаю кримськотатарського народу

У привітанні Гройсман назвав кримських татар братами і сестрами.

— Шановні лідери та духовні наставники кримськотатарського народу, члени Меджлісу, кримські татари у Криму і на материковій Україні, брати і сестри!

Від імені уряду і від себе особисто вітаю із знаменною датою — 100-річчям від дня Першого Курултаю кримськотатарського народу.

Сто років тому на перших національних зборах кримських татар була проголошена Кримська Народна Республіка. Незважаючи на те, що через наступ більшовиків Республіка не проіснувала і декількох місяців, її проголошення має величезне значення не тільки для кримських татар і України, а й усього світу. Це був один із перших у світі проектів демократичного ладу в мусульманському суспільстві і перша в світі мусульманська республіка.

Тому Перший Курултай показує, наскільки давніми є демократичні традиції в Україні та Криму.

Сьогодні, як і сто років тому, на кримську землю знову прийшов ворог. В окупованому Криму кримські татари піддаються жорстоким утискам і репресіям. Окупаційна влада переслідує їх, кидає до в'язниць, фабрикує липові справи, а також підступно вбиває. Десятки тисяч кримських татар змушені покинути рідну землю і переїхати на материкову Україну.

Питання звільнення Криму, захисту кримських татар — є одним із пріоритетів нашої спільної роботи. Уряд робить все можливе, щоб захистити наших співвітчизників від окупантів, щоб кримські татари знову вільно жили на своїй землі.

Українці та кримські татари неодноразово разом долали труднощі та виклики, демонстрували єдність і солідарність, прагнули створити гідні умови життя. Вірю, що наступний Курултай буде скликаний на звільненій від окупантів кримській землі, — йдеться в заяві глави уряду.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що в Музеї грошей Національного банку України відбулася презентація пам'ятної монети на честь 100-річчя Першого Курултаю — національного з'їзду кримськотатарського народу, який відбувся у листопаді 1917 року.

Відзначимо, що Перший Курултай кримськотатарського народу був проведений 26 листопада (9 грудня за новим стилем) 1917 року в Ханському палаці у Бахчисараї. Він проголосив створення Кримської Народної Республіки, прийняв її Конституцію та державну символіку, після чого оголосив себе парламентом Кримської Народної Республіки. Уряд очолив Номан Челебіджихан.

Другий Курултай був скликаний вже у 1991 році, через два роки після початку масового повернення кримських татар з місць, в яких вони проживали після депортації 1944 року.

QHA