Notice: Undefined variable: replacement in /home/qha/qha.com.ua/www/alfa/news.php on line 131
КИЇВ (QHA) -

У четвер, 23 лютого в парламенті пройшов День Криму, на якому Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв дав кореспонденту QHA ексклюзивне інтерв'ю.

QHA: Скажіть, на якому етапі перебуває внесення змін до Конституції України щодо статусу Криму?

Мустафа Джемілєв: Ця ініціатива виникла з перших днів проголошення незалежності України. В першу чергу це була вимога національного руху кримскотарского народу після Другої світової війни. Ми домагалися повного повернення народу та відновлення національно-територіальної автономії.

Але та автономія, яка була створена 91 року на базі референдуму, була недосконала. Тому протягом багатьох років ми добиваємося того, щоб кримська республіка була національно-територіальною. І, слава Богу, тільки тепер — на гіркому досвіді переконалися, що якби була національно-територіальна автономія, то це б значно ускладнило завдання Путіна з анексії кримськотатарський народ не дозволив би цього зробити. Але оскільки кримські татари не були при владі, всі структури на 90% виявилися колабораціоністськими. Сьогодні політичний істеблішмент України доріс до того, щоб повернутися до питання внесення змін до Конституції України щодо статусу Криму. З цього приводу була заява самого президента Петра Порошенка, що треба переглянути Конституцію і згідно з вимогою кримськотатарського народу на самовизначення створити автономну Кримськотатарську республіку.

Однак не треба забувати, що дана норма конституційна, тому для внесення змін потрібна конституційна більшість, що є досить непростим завданням. Достатньо згадати, що у парламенті є опозиція, а також кілька екстравагантних угруповань, тому з ними доведеться працювати.

QHA: Як Ви гадаєте, чи достатньо робить для процесу деокупації Криму на рівні міністерств вище керівництво України?

Мустафа Джемілєв: Ніхто не робить достатньо. Ми робимо те, що можемо, а не те, що треба. Робимо, наскільки вистачає сил. При цьому треба враховувати, що в Україні існують тисячі різних проблем і влада не може концентруватися тільки на Крим. На Сході нашої країни ллється кров, в економіці країни є певні проблеми. Крім того, з боку РФ робляться спроби дестабілізувати ситуацію всередині країни. 

Тому важливо, що навіть за цих умов президент на всіх міжнародних форумах говорить про Крим. І ні на які торги, за допомогою яких намагаються схилити президента в обмін на відновлення контролю України над Донбасом, він не йде.

QHA: Як поставитися до тих депутатів, які пропонують здати Крим в оренду?

Мустафа Джемілєв: Коли ми ставали депутатами, то підписували присягу, де чітко говориться, що маємо відстоювати територіальну цілісність і безпеку України. Ця людина (народний депутат Андрій Артеменко, — ред.), яка говорить про необхідність здати в оренду Крим або якусь іншу частину України — клятвопорушник.

Це злочинець, що зазіхає на територіальну цілісність нашої країни. Як мінімум, він має бути позбавлений депутатського мандата і згідно з вимогами Кримінального кодексу України притягнутий до відповідальності. Проти нього прокуратурою Криму вже порушено справу, і коли все буде оформлено, то наступним кроком має стати ініціатива позбавити його депутатської недоторканності.

Спілкувався Тимур Савін

QHA