ВІДЕНЬ (QHA) -

Півмільйона етнічних українців і 250 тисяч етнічних кримських татар фактично позбавлені права зберігати і розвивати свою культуру і національну самобутність в окупованому Криму, йдеться в заяві, оприлюдненій Постійним представником України при міжнародних організаціях у Відні Ігорем Прокопчуком на 1137-му засіданні Постійної ради ОБСЄ 16 березня 2017 року.

— Українські та кримськотатарські телеканали і газети були закриті.

Також зазначено, що у рамках політики русифікації система освіти в Криму повністю перейшла на російську мову.

— Більшість шкіл і класів з викладанням українською мовою були перекваліфіковані в навчання російською мовою. У даний час тільки 0,5% дітей мають можливість вивчати українську мову.

Україна відзначає, що Міністерство освіти і науки Російської Федерації провело масове примусове «перевиховання вчителів української мови і літератури» для навчання російською мовою.

— Ці предмети викладаються за бажанням. Були закриті всі аспірантські програми з української філології, а також майже всі кафедри у вищих навчальних закладах.

Тільки одна школа з навчанням повністю українською мовою залишається працездатною з семи, що існували до окупації. Кількість українських класів ву школах скоротилася до однієї шостої в порівнянні з їх числом до окупації. Шкільні навчальні плани навмисно розроблені, щоб змусити кримських школярів пропустити уроки української мови, тому що вони будуть перетинатися з класами з обов'язкових предметів.

Також у заяві була відзначена серйозна проблема, пов'язана з вивченням предметів кримськотатарською мовою.

— У даний час тільки 2,76% школярів Криму вивчають кримськотатарську мову. Блоки в наукових і освітніх установах, особливо у вищих навчальних закладах, які були зосереджені на вивченні кримськотатарської культури, закриті. У результаті вчителі та дослідники, які тривалий час вивчають ці предмети, втратили роботу.

Ще однією областю, яка викликає найбільшу заклопотаність, оголошені окуповані території Донбасу, де злочинна діяльність незаконних збройних формувань, підтримуваних Росією, призвела до внутрішнього переміщення понад 1,7 млн осіб і викорінення прав і свобод людини, у тому числі, національних меншин.

— Викладачі змушені пристосовувати освітні програми до навчальних програм у Російській Федерації. У даний час менше 2% школярів навчаються в класах з українською мовою навчання, хоча у 2013/2014 навчальному році їх було 50,4%.

ФОТО: інтернет

QHA