КИЇВ (QHA) -

Перший президент України Леонід Кравчук вважає створення кримськотатарської автономії після деокупації Криму відновленням історичної справедливості по відношенню до корінного народу.

Як передає кореспондент QHA,  таку думку він висловив в інтерв’ю журналістам на ІV Балто-Чорноморському форумі у Києві.

— Питання створення кримськотатарської автономії — це наше питання, українське, в Конституцію треба внести (зміни) і все. Я вважаю, що це потрібно зробити, тому що це буде і історично, і фактично по-справедливості, і по честі.

Прогнозуючи повернення окупованого Росією Криму під український суверенітет, Леонід Кравчук провів аналогії з ситуацією, коли у 1954 році Крим був переданий Українській РСР тому, що РРФСР не могла вирішити господарські й економічні проблеми півострова. Екстраполюючи ситуацію на сучасність, можна очікувати, що в якийсь момент під тиском санкцій, Росія просто не зможе надалі утримувати Крим в своєму складі.

— Повернення Криму в лоно України — це питання не просте і думаю воно вирішиться не так просто, як хотілося б. Я думаю, що потрібен час. Скільки? Не знаю. Але я думаю так: якщо ситуація в Росії буде погіршуватися, то вона не справиться з Кримом. У 1954 році … приїхав туди Хрущов, подивився, потім приїхав в Україну, зайшов до ЦК і сказав — забирайте Крим собі, тому що Росія не може з ним впоратись. Це було рішення Політбюро.

Разом з тим, перший президент додав, що питання повернення Криму не можна ставити в один рядок з конфліктом на Донбасі, оскільки воно набагато складніше.

Леонід Кравчук також додав, що намагання Росії перетворити Крим на військову базу означають, що вона не має ресурсу і не має точної, ясної позиції, стратегії по відношенню до Криму.

Як повідомляло QHA, Леонід Кравчук раніше також схвально відгукувався про можливість створення кримськотатарської автономії, акцентуючи, що териториальна автономія, яка існувала в Криму до російської окупації, не виправдала себе.

QHA