КИЇВ (QHA) -

Перший президент України Леонід Кравчук вважає, що Біловезька угода, підписана в грудні 1991 року, запобігла виникненню на теренах Радянського Союзу великої громадянської війни, жертвами якої могли б стати мільйони людей.

Як передає кореспондент QHA, таку думку висловив Леонід Кравчук під час дискусії «1 грудня 1991 року, український референдум: уроки історії для майбутнього», організованої Міжнародним центром Балтійсько-Чорноморських досліджень і консенсусних практик та Національним педагогічним університетом імені М. Драгоманова.

Леонід Кравчук, чий підпис від імені України стоїть під Біловезькою угодою, нагадав, що в республіках СРСР на момент його розвалу був дуже значний військовий потенціал,  була наявна велика кількість сучасної зброї, в тому числі хімічної, а в деяких – ядерної. У разі виходу ситуації з-під контролю, у разі  масового застосування цієї зброї в міжетнічних чи міжреспубліканських конфліктах могла початись війна з мільйонами жертв. Підписання ж угоди стало запорукою незалежності пострадянських країн.

— Якби не була підписана Біловезька угода, на території Союзу почалась би громадянська війна і вона вже починалась.  Я схиляю голову  перед Біловезькою угодою — вона не дала розгорнутося такому конфлікту, який під завалами союзу міг поховати мільйони людей. Біловезька угода стала запорукою того, що ми сьогодні є незалежною Україною, Росія є незалежною Росією.

Леонід Кравчук акцентував, що двадцять шість років тому бажання домовитись стало визначальним при прийнятті рішень різноманітними політичними силами всередині України та під час перемовин між керівниками республік. Він закликав політиків і державних діячів чути опонентів, якщо в їхніх думках є конструктив, і брати на себе відповідальність за прийняті рішення та їхню реалізацію.

— У залі ВРУ було 370 комуністів і ми домовились /про Всеукраїнський референдум щодо незалежності/; у Біловезькій пущі ми не були однакові в думках, але ми знайшли консенсус. А чого зараз не можемо домовитись? Через амбіції й дремучу дурість. Кожен думає, що лише він може запропонувати щось найкраще, а треба сісти, почути, вирішити, взяти на себе відповідальність і робити щось, виходячи зі взятої відповідальності. Не треба великих ідей, коли перед тобою стоїть конкретне питання.

Водночас, перший президент висловив жаль, що нинішні лідери в Росії реінкарнують у внутрішній і зовнішній політиці більшовицькі підходи, ігноруючи підписані міждержавні домовленості. Він також засудив силові методи вирішення проблем, у тому числі в міждержавних стосунках.

— На жаль, лідери Кремля, не всі, але багато, живуть за нормами /Біловезької/ угоди, а думають більшовицькими мірками, бо їм так вигідно. Не поважають… Ніколи за більшовицьких часів ніхто нікого не поважав — ні іншої думки, ні людей, ні віри, і тому ми маємо те, що маємо... Ми думаємо, як відмовитись від силових методів вирішення питань і прийти до діалогу. Не домовимось — буде лихо.

Довідка: У 1990–1991 роках практично всі республіки СРСР прийняли декларації про суверенітет, а згодом і про незалежність. Також незалежність оголосили окремі автономні республіки Росії та деякі регіони інших республік СРСР, зокрема, проголосили незалежність Чечня та Татарстан. Варто зазначити, що у 1987 році почався Карабахський збройний конфлікт між вірменами та азербайджанцями (карабаські вірмени захотіли приєднати НКАО, який знаходився на території Азербайджанської РСР, до Вірменської РСР). У 1989 році почався зароджуватись Придністровський конфлікт.

1 грудня 1991 року відбувся Всеукраїнський референдум щодо проголошення незалежності України, в якому взяли участь 31 млн 891 тис. 742 особи — 84,18% населення України. З них 28 млн 804 тис. 071 особа (90,32%) проголосувала «За». Експерти вважають, що саме проголошення незалежності Україною стало головною точкою відліку в руйнуванні Радянського Союзу.  Через тиждень після Всеукраїнського референдуму, 7-8 грудня президент України Леонід Кравчук, президент Росії Борис Єльцин та голова Верховної Ради Республіки Білорусь Станіслав Шушкевич у Біловезькій Пущі поблизу Берестя (Білорусь) підписали Біловезьку угоду. В угоді оголошувалось, що Союз РСР припиняє існування як суб’єкт міжнародного права і оголошувалось створення Співдружності Незалежних Держав (СНД). До СНД увійшло 12 колишніх радянських республік (крім країн Балтії).

QHA