КИЇВ (QHA) -

Іракський Курдистан заявив, що проведе референдум про незалежність 25 вересня. Лідер курдської автономії Північного Іраку Масуд Барзані і провідна політична сила — Демократична партія Курдистану (ДПК) заручаються підтримкою якомога більшої кількості зовнішніх сил і знаходять розуміння з боку іноземних партнерів. Але аж ніяк не Іраку і Туреччини. У Багдаді і Анкарі відкрито говорять — односторонні кроки курдів до здобуття незалежності не підтримаємо.

Глава адміністрації президента Курдистану Фуад Хуссейн в інтерв'ю курдському інтернет-ресурсу Riataza заявив, що політичні партії іракського Курдистану вже донесли Багдаду офіційне повідомлення про проведення референдуму.

Переговори не припинялися. Зараз вони переходять у формат політичних партій, оскільки вони прийняли спільне рішення щодо референдуму. Тепер курдські партії мають сформувати комітет з переговорів для обговорення майбутніх взаємин між Багдадом і Ербілем, зазначив посадовець.

Визнана іракським урядом курдська автономія складається з трьох регіонів - Ербіль, Дахук і Сулейманія. У боротьбі проти «Ісламської держави» («ІД») курди розширили свої межі. Тепер вони охоплюють Синджар і Кіркук, спірні області. За останній тиждень Іракський народний фронт і Сили народної мобілізації (Хашд аш-Шааб), що здебільшого складається з шиїтських солдатів, увійшли до багатьох зайнятих курдами езидських сіл у Синджарі. Кіркук — ще одна спірна область, яку курди зайняли під час війни.

Туди вже підтягуються учасники Сил народної мобілізації. Район багатий нафтою. З великою долею ймовірності може виникнути військовий конфлікт, якщо курди та іракські урядові війська не знайдуть політичного рішення.

Хавіджа розташовується по сусідству з Кіркуком і контролюється ІД. Незабаром там з'являться Сили народної мобілізації. Доля Кіркука вирішиться в тому випадку, якщо курди візьмуть Хавіджу, що малоймовірно. У іракських урядових військ військовий потенціал набагато потужніший, аби здійснити таку операцію.

За таких розкладів курди ризикують втратити зайняті землі, що призведе до нових воєн в Іраку.

Хто підставить братерське плече?

США не прояснили позицію з питання проведення референдуму, але і не відкинули цю ідею. Вашингтон не хоче провокувати негативну реакцію Багдаду заявами про підтримку референдуму. Америка чекає на розвиток подій у регіоні, враховуючи свої інтереси і продовження війни з ІД.

Росія пильно стежить за подіями, що відбуваються на Близькому Сході, і має чітке уявлення про підготовлюваний референдумі у північному Курдистані. Позиція Росії прояснилася під час контактів з делегацією курдського регіонального уряду на чолі з Нечірваном Барзані на міжнародному економічному форумі у Санкт-Петербурзі. Курдська делегація зустрілася з президентом РФ Володимиром Путіним, міністром закордонних справ Сергієм Лавровим та главами найбільших російських нафтових компаній. Сторони підписали низку угод у нафтовій сфері. Цей факт демонструє, що Москва політично і економічно підтримає Ербіль в майбутньому, незважаючи на можливе відділення від Іраку.

Росія розуміє, що Курдистан став силою, яка має значний вплив на регіональний баланс сил. У той же час він не несе загрози інтересам найбільших гравців у регіоні і створює безпечне середовище для їхньої реалізації.

Масуд Барзані, як старий друг Туреччини, діятиме хитро. Він спробує заспокоїти пристрасті дипломатичним шляхом і виступити посередником між Анкарою і Багдадом. Барзані переконуватиме турецького президента Реджепа Таїпа Ердогана, що іракські курди не раді терористам Робітничої партії Курдистану. Але Туреччина навряд чи погодиться відокремити від Іраку обширний регіон. Для Ердогана референдум про незалежність курдів означає, що ставка, яку він зробив на вибудовування відносин з іракськими курдами, не працює. Це стане ще одним приводом для критики з боку його політичних опонентів у Туреччині.

До числа найбільш непримиренних противників незалежності іракського Курдистану відноситься Тегеран. Країна аятолл прагне, щоб Ірак був цілісним, а іранські маріонетки в особі представників арабо-шиїтської більшості обов'язково сиділи в уряді. Тегеран тисне на Багдад і Ербіль контактами з усіма опозиційними партіями курдського регіону (Патріотичний союз Курдистану, Горран, Робітнича партія Курдистану), щоб дестабілізувати ситуацію зсередини.

Із виголошення бажання проведести референдум у курдів з'явилася надія. Самовизначення іракських курдів створить умови для прискореного розвитку курдського регіону. Запрацюють інститути влади, партійні та громадські організації, інфраструктура, власні збройні сили. Незважаючи на опір внутрішніх і зовнішніх сил, є впевненість у тому, що переважна більшість населення висловиться за незалежність. На рівні ідеї та мрії курди ніколи не відмовляться від свого національного суверенітету.

Тимур Савін

ФОТО: АА

QHA