КИЇВ (QHA) -

Якщо "Газпром" не буде виконувати рішення Стокгольмського арбітражного суду, який зобов'язав його виплатити НАК "Нафтогаз України" 4,63 млрд. доларів, Україна скористається правовими інструментами відповідно до Нью-Йоркської конвенції про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень. Про це заявив глава українського зовнішньополітичного відомства Павло Клімкін, пише "УНІАН".

Він зазначив, що "Газпром", за правилами Стокгольмського арбітражу, має одразу виплатити "Нафтогазу" 4,6 млрд. доларів.

— Але вони вже порушили правила арбітражу, заявивши про розірвання контрактів. Це неможливо з юридичної точки зору. Вони намагалися використовувати холодну погоду, щоб змусити нас начебто відбирати газ. Цього не сталося. Це була унікальна солідарність тут усіх нас, українців, — підкреслив глава МЗС.

За його словами, в усіх європейських столицях "дуже добре зрозуміли, що "Газпром" влаштував комедію".

— Ми одразу ж ініціювали наш механізм щодо Угоди про асоціацію, просили скликати тристоронній формат — Росія не захотіла. Вона просто боїться, коли ми висунемо усі ці докази. Вона одразу, ми пам'ятаємо, знизила тиск майже на 20%. Так поводяться тільки наперсточники, — зазначив Клімкін.

Він нагадав, що існує Нью-Йоркська конвенція щодо виконання рішень арбітражу.

— Якщо Росія не буде виконувати — підемо в суди. Підемо в Нью-Йорк, підемо в Лондон, підемо в усі країни. Я вже дав нашим послам доручення дивитися на активи "Газпрому" в усій Європі. Вони там акуратно все рахують. Ми зараз з Мін'юстом говоримо. Тобто, у нас система є. Зіскочити від виконання рішення арбітражу зараз "Газпрому" вже не вдасться, — додав міністр.

Нагадаємо, 28 лютого «Нафтогаз» отримав остаточне рішення Стокгольмського арбітражу щодо транзиту, згідно з яким суд зобов'язав «Газпром» виплатити "Нафтогазу" 4,63 млрд. дол. За результатами розгляду двох справ «Газпром» залишився винен українській компанії 2,56 млрд. дол. У російській компанії не погодилися з рішенням арбітражу і заявили, що оскаржать його. 1 березня «Газпром» відмовився від своїх зобов'язань з постачання у березні в Україну газу і повернув «Нафтогазу» внесену передоплату.

У Кабміні з метою мінімізації ризиків для роботи української ГТС ввели режим економії газу протягом декількох днів. 2 березня в «Газпромі» заявили про намір ініціювати у Стокгольмському арбітражі процедуру розірвання діючих контрактів з «Нафтогазом». У свою чергу «Нафтогаз», на фоні відмови «Газпрому» поставляти в Україну у березні раніше законтрактовані обсяги газу, уклав контракт на поставку 60 млн. куб. м. газу з польською компанією PGNiG. Контракт дійсний до кінця березня 2018 року, але може бути пролонгований.

QHA