МАРІУПОЛЬ (QHA) -

Сьогодні, 4 січня, на другий день робочого візиту новопризначеного глави місії ОБСЄ в Україні відбулася прес-конференція. На ній були присутні міністр закордонних справ України Павло Клімкін та діючий глава ОБСЄ, міністр закордонних справ Австрії Себастьян Курц.

Вступне слово виголосив Павло Клімкін:

— Вчора ми неофіційно, без краваток, поїхали на лінію зіткнення, щоб подивитися, що там відбувається. Упевнений, що для Себастьяна це були важливі враження, особливо на самому початку його правління в місії ОБСЄ. Те, що він приїхав до Маріуполя — важливий символ для мене, тому що події, які відбуваються тут, важливі для Європи. Дотримання Мінських домовленостей — це здається простим, але на ділі виявляється складним. Здавалося б, досить просто припинити стрілянину і дати доступ місії ОБСЄ на всіх територіях, щоб у нас припинився потік зброї, найманців і російських військових. Але це важко. І нам потрібні зусилля не тільки наші, а й усього світу, щоб проконтролювати Мінські угоди. І роль ОБСЄ в цьому питанні є важливою, хоч вона і продовжує працювати в атмосфері залякування і недопущення до місць зіткнення. Нам потрібна ОБСЄ для підготовки і проведення чесних виборів, щоб забезпечити безпеку на території окупованого Донбасу.

Себастьян Курц зазначив, що вважає незадовільним нинішній статус-кво в українському питанні:

— Австрія з першого січня перейняла правління в ОБСЄ, і головним пріоритетом у нашій діяльності є робота з українським конфліктом. Нинішній статус-кво незадовільний, тому ми постараємося зробити все для його зміни в кращу сторону. Я відвідав пропускний пункт і урок з мінної безпеки, але головним під час цих візитів було спілкування з людьми, місцевими жителями. Вони страждають, втомилися від цієї війни і хочуть миру. Ми будемо покращувати роботу місії, надходили пропозиції про роботу ОБСЄ цілодобово і забезпеченні доступу до тих точок, куди поки не пускають спостерігачів. У наших спостерігачів немає можливості працювати вночі, оскільки питання безпеки є для нас пріоритетним. Хоч я і оптиміст, але впевнений, що швидких і ефективних рішень у такій ситуації досягти неможливо. Але ми будемо робити все можливе, щоб маленькими кроками йти до поліпшення ситуації. Дякую Павлу, який супроводжує мене в цьому дводенному візиті.

На питання австрійського журналіста про стан інфраструктури Донеччини, Себастьян відповів:

— Ми переконалися, в якому жалюгідному стані перебуває інфраструктура, багато об'єктів зруйновані. І у нас є досвід забезпечення електроенергією, який ми можемо тут впровадити. Але спочатку необхідно досягти повного припинення військових дій, які несуть з собою руйнування інфраструктури. Ми повинні продовжувати переговори, і Мінські домовленості — це єдина база, на якій це можливо. Незважаючи на те, що виконання цих домовленостей викликає питання, все могло бути гірше без них. При відсутності іншого правового документа ми змушені дотримуватися саме Мінських угод.

Австрійський журналіст звернувся до Павла Климкіна:

— Пане Клімкін, як Ви ставитеся до стратегії поступового зняття санкцій з Росії в разі виконання Мінських угод з її боку?

— Я багато разів говорив, що в цьому немає нічого нового. Санкції нам потрібні для того, щоб примусити Росію виконувати «Мінськ». Якщо вона виконає це, то можна починати говорити про зняття санкцій з боку Євросоюзу. Але якщо домовленості не виконуються, то потрібно шукати інші важелі тиску, щоб домогтися їх виконання. Важливо, щоб санкції залишалися в силі до моменту, поки Росія не поверне Крим. І я вдячний австрійським друзям, які стали співавторами нашої резолюції прав людини на території анексованого Криму. У цьому наша позиція залишається абсолютно чіткою.

Місцевим журналістам не дозволили поставити жодного питання, віддаючи перевагу іноземним представникам ЗМІ. Втім, і з місцевими жителями Себастьяну Курцу також не дали зустрітися, дозволивши поговорити лише з десятком літніх жінок із села Виноградне вчора. У кулуарах чулися зітхання і нарікання від журналістів, питання яких так і залишилися неозвучені. А маріупольцям хотілося запитати про збройну місію ОБСЄ на Донбасі та її функції, про те, чому вночі «прильоти» з боку бойовиків ніхто не фіксує, а вранці про них «забувають», про національний склад місії в Маріуполі та на Донбасі і про багато іншого.

QHA